Kredi Ön Onayı Nedir?

10.07.2017
249
Kredi Ön Onayı Nedir?

Gün içerisinde binlerce vatandaşımız bankaların internet sitesi, internet bankacılığı hesapları, mobil bankacılık uygulaması ya da SMS bankacılığı hizmetlerini kullanarak, kredili ürün başvurusunda bulunmaktadır. Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularında ise, bireylere en iyi ve en hızlı şekilde hizmet sunulabilmesi amacı ile, bankalar başvuru kanallarını bir hayli fazlalaştırmıştır. Fakat, yapılan başvurular sırasında bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Özellikle online olarak anında kredi başvurusu yapacak olan kişilerin, başvurularına onay almaları halinde kredilerinin tamamen onaylanmadığını bilmesi gerekmektedir. Kredi ön onayı olarak adlandırılan bu durum, sizlerin tamamen kredi veya kredi kartı hizmet alacağınız anlamına gelmemektedir.

         Kredi Ön Onayı Nedir

Dijital bankacılık hizmetlerinden faydalanarak yapılan kredi başvurularında, sizden resmi veriler ve belgeler değil, yalnızca talep ettiğiniz kredi miktarı, vade süresi ve ne kadar geliriniz olduğu gibi konularda bilgi alınmaya çalışılmaktadır. Fakat, bankalar doldurulan bu bilgileri bir de resmi olarak görmek isteyecektir. Her ne kadar yaptığınız başvurular onaylanmış gibi görünse de, bu tamamen kredi ön onayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer yaptığınız başvuru işlemi aynı bu şekilde ilerliyorsa, onaylanan her kredi için banka şubesine gitmeniz gerekecektir. Kredi ön onayı aldığınız başvurunuz için gerekli evrakları yanınıza alarak banka şubesine gittiğinizde, gerekli işlemler yapılacak ve başvurunuzun ikinci kısmı da gerçekleştirilmiş olacaktır.

Kredi Ön Onayı İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Kredi ön onayı söz konusu olduğunda, bireylerin banka şubelerine gelmeleri konusunda banka tarafından hatırlatıcı mesajlar kişilere gönderilecektir. Yapılan kredi başvurusu için bankanın sizden isteyeceği belgeler ise tamamen başvuru yaptığınız kredinin türüne bağlıdır. Genellikle ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için yapılan başvurularda, kişilerden istenen belgeler şu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

  • Gelir Belgesi. (Banka, ücretli olarak bir kişinin ya da doğrudan firmaya bağlı çalışan kişilerden, maaş bordrosu talep etmektedir. Eğer maaş bordrosu alınamıyorsa, şirket görevlileri tarafından onaylanarak teslim edilecek resmi gelir yazısının banka şubesine götürülmesi gerekmektedir.)
  • Emeklilerden Emekli Belgesi. (Emekli olan kişiler, emeklilik için başvuru yaptıklarında, başvurularının onaylandığı ve artık emekli oldukları ile ilgili bir yazı taraflarına iletilecektir. Eğer bu belge şuan elinizde bulunmuyorsa, E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde erişebilirsiniz.)
  • Şirket sahipleri için özel belgeler. (Kendi işletmesinin başında olan kişiler, vergi beyaannamelerini ya da vergi levhalarının örneğini banka şubesine getirmelidir.)
  • Herhangi bir yerde çalışmayan ama buna rağmen geliri olan kişiler, gelirlerini gösteren belgeyi sunmalıdır. (Eğer kişilerin herhangi bir gayrimenkulden kira geliri bulunuyorsa, kira sözleşmesi ya da aylık kira getirisini ifade eden belgeyi şubeye götürmelidir. Buna ek olarak, bankada bulunan bir miktar birikimden faiz getirisi elde ediliyorsa, bankada bulunan hesabın detaylarını gösteren hesap cüzdanını yanınızda bulundurmalısınız.
  • Çiftçiler başvuru yaptığında çiftçi belgesini bankaya getirmelidir.

Kredi ön onayı alan kişiler, onaylanan kredilerini bankadan teslim almak için yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler ile birlikte banka şubelerine gelmelidirler. Aksi taktirde belirli bir süre geçtiği zaman kredi başvuruları askıya alınacak ve ön onay almış krediler kayıtlarda görünmeyecektir. Kişiler ilk başta onay aldıklarında son derece sevinseler de, bir kredi başvurunuzun ön onay alabilmesi için doğrudan TC kimlik numaranız yardımı ile kredi notunuz ve banka sicilinizin sorgulandığını unutmamalısınız.Bankaların temel kriteri haline gelen banka sicili ve kredi notu kavramlarında, bir sorununuz bulunmuyorsa, banka size ön onay verecek ve şubelerinden birisine davet edecektir. Eğer şubeye gittiğinizde yukarıdaki belgeleri sunamıyorsanız, başvurunuz doğrudan iptal edilecek ve belgeleri tamamladığınızda yeni bir başvuru yapmanız gerekecektir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.