Kredi Ödemesi Gecikirse Ne Olur ?

07.06.2017
246
Kredi Ödemesi Gecikirse Ne Olur ?

Bankalardan alınan tüketici kredilerinde, zaman zaman yanlış ödeme planı oluşturulması zaman zaman ise kişilerin gelir durumlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı taksitlerin ödenememesi ya da geciktirilmesi ortaya çıkabilmektedir. Kişiler kredi borçlarının ödeme günü geldiğinde, son ödeme tarihine kadar beklemekte, ardından da ödeme yapamadıkları için kredi borcunun ödenmeme sonuçları hakkında araştırma yapmaktadırlar. Öncelikle bilinmesi gereken bir durum vardır, o da, 2016 yılında tüketici kredileri için getirilen yasadır. Bu yasaya göre, bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kredilerin borçlarında ödenmeme gibi bir durum söz konusu olduğunda, bankanın kredi taksitlerini iptal etme hakkı verilmiştir. Bu yasaya göre, bankaya olan kredi borcunuzu ödemezseniz, banka bir sonraki taksiti beklemeden kredi işleminizi iptal edebilecek ve çekmiş olduğunuz toplam kredi bedelini peşin olarak sizden talep edebilecektir.

Kredi borcunun ödenmeme sonuçları için bankaların güvence altına alınması ve bireylerin de daha dikkatli davranması adına getirilen bu düzenleme, her birey için istisnasız uygulanabilmektedir. Kişiler genellikle 3 aylık ödeme yapılmaması durumunda yasal sürecin başlayacağını düşünse de, borçlarının ödenmemesinin ardından ilk ay kredinin iptali gibi bir durum ile karşılaşabilirler. Bundan dolayı, kredi borçlarının zamanında ödenmesi, eğer ödeme planındaki tarihlerden kaynaklanan gecikmeler yaşanıyorsa da, banka ile görüşme sağlanarak, ödeme günleri hakkında bir iyileştirme yapılması gerekecektir.

Alınan kredilerin ödenmemesi durumunda, ilk etapta uygulanan yöntem gecikme faizidir. Bankalar, size sunduğu kredinin ödenmemesi halinde, krediyi alırken kullanmış olduğunuz faiz oranınız en fazla %30 fazlasına kadar gecikme faizi uygulayabilecektir. Gecikme faizi hakkında bir açıklama yapacak olursak; kredi alırken size sunulan kredi faiz oranının %1 olduğunu varsayalım. Eğer bankaya borcunuzu ödememişseniz ve banka buna karşılık bir gecikme faizi uygulayacaksa, en fazla faiz oranı %1,30 olacaktır. Böylelikle, krediniz için ödediğiniz aylık faiz oranı %1 iken bir anda %2,30’a yükselecektir. Bu da haliyle bankaya ödemeniz gereken kredi tutarının artmasına neden olacaktır.  Gecikme faizi uygulanırken ise, yalnızca ödenmeyen taksit tutarı için değil, toplam kredi bedeli için faiz işletilecektir. Yani, ödemediğiniz taksit tutarı iki bin lira, toplam kredi borcunuz ise 100 bin lira olsun. Bu durumda, bankanın uygulayacağı gecikme faizi, 100 bin lira üzerinden hesaplanacaktır.

Bankalara olan kredi borcunuz geciktiğinde, yukarıdaki işlemlere geçilmeden hemen önce bankalar tarafından bir kısa mesaj ve e-mail alacaksınız. Bu iletiler tamamen hatırlatma amaçlı ve diğer aşamaya geçişin olacağını belirten yöntemdir. Eğer bankadan gelen iletilere rağmen kredi borcu ödenmemişse, bu durumda banka tarafından mesai saatleri içerisinde aranmaya başlarsınız. Her ne kadar banka müşterileri telefonları açmamakta dirense de, 90 gün boyunca açılmayan telefonlarınız yine kayda geçecektir. Size ulaşılamaması ve iletilere rağmen yanıt alınamamasından dolayı hakkınızda takip süreci başlatılacaktır.

Kredi borcunun ödenmeme sonuçları için son aşamalardan birisi olan takip süresinde, bankada olan kaydınız, kredi kullanım sözleşmeniz ve imzalı başvuru formunuz, avukata teslim edilecektir. Dosyanız avukata teslim edildikten hemen sonra avukat tarafından da aranacaksınız. Bunun nedeni, kişilerin takip sürecine girdikten sonra finansal hayatının büyük bir kısıtlamaya gireceği, bu olayla karşılaşmamaları için de kişilere borçlarının hatırlatılmasıdır. Eğer buna rağmen ödeme yapılmamışsa, dosyanız takibe düşecek ve bankalar dosyanızı teslim ettiği avukat aracılığı ile alacağını tahsil etmek için yasal yollara başvuracaktır. Bu durumda, kredi alırken bankaya sunduğunuz herhangi bir ipotek ya da teminat varsa, doğrudan bankanın üzerine geçecek ya da hakkınızda icra süreci başlatılacaktır. Aynı zamanda, kredi notunuz düşürülecek ve bankaların kara listesine de girmiş olacaksınız.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.