Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılabilir

22.06.2019
212
Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılabilir

Günümüzde hemen herkes nakit paraya ihtiyaç duyabiliyor kimimiz nakit ihtiyaçlarımızı tanıdıklarımızdan borç alarak gerçekleştirsek de kimimizde bankalara muhtaç duruma düşebiliyor. Tabi ki bankalardan kredi almak için bankaların belirli şartları bulunuyor. Bu şartları sağlamayanlar bankadan kredi çekerken belli zorluklar yaşayabiliyor. Bankalar müşterilerine kredi verirken en dikkat ettikleri husus müşterilerin kredi notlarıdır. Daha önce kredi çekmiş ve bu borçlarını düzenli ödemeyen kişilerin kredi notları düşüyor ve zamanla bankadan kredi çekemez hale gelebiliyorlar.

Kredi notu bireylerin borç ödeme alışkanlığını ölçen finansal bir enstrümandır. Kredi notunu sadece bankalar değil borçla,senetle satış yapan her kurum kullanmaktadır. Galericiler, senetle ev eşyası satan yerler, bankalar gibi pek çok kurum kredi notuna bakmaktadır. Yani bankalarla aranız bozulursa bu borçla bir şey alamayacağınız anlamına da gelir.  Ancak ümidinizi yitirmeyin çünkü bankalarla aranızı düzeltmek sandığınız kadar zor değil. Peki kredi notu nasıl yükselir?  Kredi notunu yükseltmek için ne yapılabilir ? Bu yazıda bu sorulara detaylıca yer vereceğiz.

Kredi Notu Nasıl Yükselebilir ?

Daha önce kredi çekmiş ve aldığı kredinin ödemelerini düzenli yapmayan müşterilerin kredi notları düşer. Kredi notunun düşmesinde en büyük payı gecikmiş ödemeler alır. Bu nedenle ödemelerinizi tarihinde yapmaz geciktirir ve faiz öderseniz kredi notunuz düşecektir. Bankalardan daha önce kredi çekmemiş kredi kartı veya kredili mevduat hesabı kullanmamış bireylerin de kredi notları sıfır olarak gözükmektedir. Bu kişiler bankadan kredi kartı alabilir ancak kredi çekemezler. Kredi çekmeleri için öncelikle kredi kartı almalı kredi kartlarını harcamalı ve borçlarını  düzenli, tarihinde ödemelidirler. Bu sayede zamanla kredi notunuz oluşmaya başlayacak ve bankadan kredi çekebilir hale geleceksiniz.

Kredi notlarında bir puanlama sistemi vardır. Bu sisteme göre bireye kredi verilip verilemeyeceğine bakılır. Eğer kişi borçlarını zamanında ödüyor ve bankalarla arasını iyi tutuyorsa kredi notu 1900 olacaktır. Bu not bireysel bir müşteri için olabilecek en yüksek nottur. Ticari ve kurumsal müşterilerin kredi notlarındaki puanlama sistemi daha geniş olabilmektedir. Ticari ve tüzel kişilerin kredi notları daha iyi seviyede olabilmektedir.  Bireysel müşterilerin bankadan kredi alabilmeleri için kredi notlarının en az 1400 seviyesinde olması gerekmektedir. 1400-1900 arası kredi notuna sahip olan bireyler “risksiz kredi verilebilir” sınıfındadır ve kredi alırken zorluk çekmezler.

Kredi notu 0’dan 1900’e kadar olan bir puanlama sistemidir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar kolay kredi  alabilirsiniz. Peki kredi notu nasıl yükselir? Kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekir ?

İnternet Bankacılığını Aktif Kullanın

Her bankanın kendine ait internet bankacılığı sistemi bulunuyor. Bu sistemde şubede yapacağınız pek çok şeyi internetten halledebiliyorsunuz. Düzenli ödemelerinizi şubeden yapıyorsanız artık internet şubesinden yapmaya başlayın. Faturalarınızı, kira ödemelerinizi ve diğer harcamalarını otomatik talimat vererek düzenli yatırın. İnternet şubesinden vadeli mevduat hesabı açabilir buraya düzenli para yatırarak faiz geliri elde edebilir ve bankaya benim param var bana kredi verebilirsiniz imajı yaratabilirsiniz.

Kredi Kartı Veya Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi notunuz düşük olduğundan dolayı kredi ve kredi kartı başvurularınız olumsuz yanıt alabilir. Sürekli olumsuz olarak yanıtlanan kredi ve kredi kartı başvuruları banka gözünde imajınızı düşürür ve kredi notunuzu aşağı çeker. Bu nedenle kredi notunuz iyi seviyeye gelene kadar kredi veya kredi kartı başvurusu yapmamaya özen gösterin.

Borçlarınız Varsa Ödeyin

Bankalara olan borçlarınız ödenmediğinde kredi notu düşerken ödemesi bittiğinde kredi notunuz yükselir. Bu nedenle bankaya olan borcunuzu bitirdiğinizde “Ben borcumu öderim” imajı verirsiniz ve kredi notunuz yükselir kolay kredi alırsınız.


Kredi Kartı Veya Banka Kartı Kullanın

Kredi notu nasıl yükselir ? Hali hazırda bir kredi kartınız varsa bu kartı aktif olarak harcayın. Nakit para yerine banka ve kredi kartınızdan  harcama yapın. Kredi notunuz çok düşükse belki kredi kartı alamayabilirsiniz. Ancak banka kartının kredi notuyla alakası yoktur. Banka kartıyla her alışverişinizde bankaya %3 oranında komisyon kazandırırsınız. Bu sayede zamanla kredi notunuz yükselecektir.

Paranızı Bloke Ettirerek Kredi Çekin

Kredi notu yükselmesi için sıklıkla yapılan işlemlerden biri de blokeli kredi çekmektir. Kredi notu nasıl yükselir sorusunu soran pek çok kişi bu işlemi muhtemelen bilmiyordur. Öncelikle yapmanız gereken bankanızın şubesine gidip para yatırmak yatırdığınız parayı bloke ettirip karşılığında kredi çekebilirsiniz. Örneğin bankaya 1.000 TL yatırıp bunu bloke ettirmenizi ve karşılığında kredi çekmeyi talep edin. Yüksek ihtimalle krediniz onaylanacaktır. Ancak bu elinizdeki büyük bir kozdur. Eğer kredinizi zamanında ödemezseniz kredi notunuz daha da düşecektir. Kredi borcunuz zaten az olacağından kolaylıkla ödemeli ve kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.