Kredi Notunu Düşmesine Neden Olan Kritik Hatalar

01.05.2017
358
Kredi Notunu Düşmesine Neden Olan Kritik Hatalar

Birçok bireysel ve kurumsal kişi / firma, kredi notunun düşmesine sebep olan hataları araştırmaktadır. Kredi notunun sorgulamasını yapan kişiler, maalesef bu sonuçta notunun düşük olduğunu öğrendikten sonra bankalardan herhangi bir ödenek talebinde bulunamamaktadır. Biz de kredi notu düşük olan kişilere, neyden sebep bu tip bir puanlama düşüklüğü olduğunu maddeler halinde sıralayacağız.

Ödenmemiş banka borçları!

Eğer herhangi bir bankaya ödenmeyen borcunuz varsa, doğrudan kredi notunuzu etkileyen durumlar söz konusu olacaktır. Aynı zamanda bu borcu ödeyene kadar herhangi bir bankadan kredi alabilme durumu söz konusu olmayacaktır. Kredi sicilinizin bozulması demek, sizlerin kara listede yer almasına sebep olur ve herhangi bir banka sizlere kredi verme teklifine kesinlikle yanaşmaz!

Kredi kartı ödemelerinin veya kredi borçlarının düzensiz ödenmesi!

İkinci sebep olarak gördüğümüz durum ise kredi kartı ödemelerinin veya kredi borçlarının düzensiz zaman aralıklarında ödenmesi! Banka sizlere 1-2 seferliğe mahsus olarak bazı göz ardı durumları yansıtabilir fakat bu ödenekler devamlı düzensiz bir şekilde yatırılıyorsa, maalesef sizlerin kredi notu direkt olarak düşüşe geçecektir.

Düzgün kullanılmayan KMH

Kredi Mevduat Hesabı (KMH) düzgün kullanılmıyorsa ve ekside yer alıyorsa, maalesef kredi notunuz düşecek ve banka sizlere kredi vermeye yanaşmayacaktır. Bu yüzden artı seviyeler de yer almaya dikkat edin ve kredili mevduat hesabını kullanmamaya çalışın.

Protesto Yemek!

Ödenmemiş senetleriniz varsa ve bu sebepten dolayı protesto yiyorsanız kredi notunuz doğrudan düşer! Senetlerinizi gününde ödemeye dikkat edin, geciken senetlerden sebep en azından alacaklı kişiden protesto ettirmeden evvel süreç talep edin.

Ödenmemiş çekler

Ödenmemiş Çekler

Ticari işle uğraşan kişiler, ödenmemiş çeklerden sebep çoğu zaman sorunlar yaşamaktadır. Ödenmeyen her çek ile beraber kredi notunun büyük miktarda düştüğü görülmektedir. Findeks tarafından verilen çek endeksi, kredi notuna benzer olan bir hizmet türü olarak görülür ve kişinin çek geçmişine istinaden puanları da düşürmektedir.

Borç miktarının artması

Bankalarda var olan borçlarınızın artması, sizlerin kredi almalarına sorun çıkartabilir. Bu borçları makul seviyelerden daha yukarılara çıkartmaya başladıysanız, bu durumda banka sizi “riskli” olarak işaretler ve kredi notunuzu düşürür. Hiçbir banka sizlere kredi vermeye yanaşmaz!

Herhangi bir kişiye kefil olmak!

Herhangi Bir Kişiye Kefil Olmak!

Herhangi bir kişiye kefil oluyorsanız, bu kişinin tüm borçlarından sorumlusunuz demektir. Eğer borçlu, bankaya olan borçlarını ödemezse direkt olarak banka tüm parayı sizden tahsil edebilir. Bu her zaman bir risk olduğundan dolayı kimsenin bu tip durumlarla karşı karşıya kalmasını istemeyiz. Kredi notunda yer alan risk analizi de, sizlerin kredi notunu doğrudan düşürür ve doğru ödenmediği taktirde hem borçlu, hem de bankaların kara listesinde yer alabilirsiniz.

Hesapta para tutmama alışkanlığı!

Hesabınızda para tutmak demek, sizlerin kredi notunu her daim yükselten ve aynı zamanda kredi talebinize olumlu dönüşler almanızı sağlayan bir işlemdir. Bu sebeple az miktarda da olsa banka hesaplarında para tutmaya özen gösterin.

Kredi kartına yapılan ödemelerin sürekli asgari tutarda olması!

Bankaların bir diğer dikkat ettiği etken ise kredi kartlarına yapılan ödemelerin sürekli asgari tutarda olmasıdır. 2-3 ayda bir tüm borcu kapatmaya mutlak suretle özen gösterin!

Kredi kartını sürekli üst limitte kullanma!

Kredi Kartını Sürekli Üst Limitte Kullanma!

Kredi kartı limitlerini zorlamak demek, sizlerin kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple tüm üst limitleri zorlamak yerine, aydan aya mutlaka bir miktar kredi kartı limiti bırakmaya özen gösterin.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.