Kredi Notu Neden Düşüyor?

20.05.2017
217
Kredi Notu Neden Düşüyor?

Banka kredilerinin onaylanması aşamasında en önemli faktör olan “kredi notu” işlemleri, bu noktada hayati bir değer taşımaktadır. Banka müşterileri açısından kredi notunu düşüren sebepler ele alınmakta ve bunların düzenlenmesiyle beraber tekrardan bir kredi talebinde bulunma durumu söz konusu olabilmektedir. Kullanıcıların büyük bir bölümü, şu gibi sebeplerden dolayı düşük kredi notu mağduriyeti yaşamaktadır;

  • Geçmişte çekilen kredi taksitlerinin düzenli olarak ödenmemesi
  • Bankalara olan kredi kartı borçları
  • Bankaların avans limitlerinden yapılan harcamalar

Kredi notlarında düşüş yaşatan problemlerdir. Düzenli ödemeler yapıldıkça bu kredi notunda gerekli olan artış pozisyonları da yaratılmaktadır. Şimdi son dönemlerin merak edilen konusu olarak görülmüş olan “kredi notumu nasıl yükseltirim?” sorusuna cevap bulacağız. Öncelikle, mevcut banka borçlarınızı bir düzene sokmanızı öneriyoruz. Banka borçlarınızın taksitlerini aksatmadan ödemeniz durumunda bu kredi notlarında devasa değişimler olduğunu görebileceksiniz. Hakkınızda herhangi bir icra takibi olup olmadığını öğrenin, eğer böyle bir durum varsa hemen çözümler üretme şanslarına sahip olun.

Yine de kredi kartı borçlarınızı kesinlikle aksatmadan ödemek ve asgari tutarları devamlı ödeme konusunu tekrar etmemelisiniz. Kredi kartınızda yapmış olduğunuz asgari ödemeler kredi notlarını olumsuz bir şekilde etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Bunun için otomatik ödeme talimatları verin! Bu talimatlar, kredi notunuzu direkt olarak yükselten unsurların bir diğeri olarak görülmektedir.

Kredi sicili kötü olan kişilere bankalar kredi verir mi?

Kredi notu kötü olanlara mevcut şartlarda bankalar kredi vermez! Yapılan yeni sicil düzenlemesiyle beraber banka müşterilerine “kara liste affı” geldi. Buna göre kredi notu düşük olan kişilerin, kredi onay süreçleri daha kolay ve hızlı bir biçimde ele alınmaktadır. Bankalar kredi notu kötü olanlara, kredi verdikleri zaman cezai sorumluluklar taşıdıkları için, bu tip durumları ince eleyip, sık dokuma konusunda sıcak bakıyorlardı. Şimdilerde ise yeni liste affı ile beraber cezalardan kurtuldular! Kefil veya teminat ile beraber bankalar kredi notu düşük olanlara da kredi vermeye sıcak bakabilir.

Kredi notunu düşüren temel sebepler nelerdir?

Kredi notu bankalara olan borçların zamanında ödenmesi ve bu konuda ki hassasiyetlerine göre bir puanlama sistemidir. Ödemelerin aksamalı devam etmesi veya icra takibine girmesi demek, doğrudan kredi notunuzu etkileyen durumlar arasında yer alır. KKB tarafından siciller kontrol altında tutulur ve buna istinaden ödemeler değerlendirilir. Böylelikle bankalar ile yapılan tüm alışverişler ve ödemelerin neticesinde notlar şekillendirilmiş olur. Özellikle kredi kartı ve kredi borçlarınız varsa, ödemeleri en az 90 gün içerisinde tamamlamanızı ve icra takibi altına girmeden sonuçlandırmanızı öneriyoruz. Bu sayede kredi notunuz, yeni bir kredi almaya müsait bir hal edinebilir.

Ek olarak kredi notunuzun ne durumda olduğunu görmek için bankaları arayabilir veya buna uygun sistemler üzerinden araştırmalar yapabilirsiniz. Çalıştığınız banka, sizlerin kredi talebi esnasında kredi notunuza istinaden detaylı bilgiler verebilmektedir.

Kredi notu nasıl artar?

Kredi notunuzun artması pek çok şey yapılabilir. Bunların en başında gelense bankalar üzerinden alınmış olan kredi veya kredi kartlarının düzenli olarak ödemelerini gerçekleştirmektir. Hatta gününden önce ödeme yapmak, sizlerin kredi puanlarına doğrudan etki sunabilmektedir. KMH hesapları ve avans hesapları gibi alternatif alanları da inceleme altında tutun. Çünkü bu hesaplar kredi notunun doğrudan düşmesine neden olabilmektedir. Eksi bakiyede yer almamak açısından ödemeleri düzenli olarak yapmalı, bu sayede kredi alamama problemlerinin kalıcı olarak önüne geçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.