Kredi Notu Neden Düşer?

05.05.2017
194
Kredi Notu Neden Düşer?

Findeks sistemi ( Findeks notu hakkında merak edilenlere buradan bakabilirsiniz Findeks notu ) üzerinde kayıtlı bulunan kredi notunuzun düşmesinin neylerden kaynaklandığını sizlere buradan belirtmek istiyoruz. Özellikle kredi çekerken veya bankacılık işlemlerimde sık sık karşımıza çıkan kredi notunuzun düşmesine neden olanları sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler Nelerdir?

Öncelikle bu konuda en önemli faktörün ödeme konusunda yaşanan sıkıntılar olduğunu belirtmek istiyorum.

  • Bankalara olan kredilerin gününde ödenmemesi kredi notunu etkileye faktörlerin başında gelmektedir. Daha önce çekmiş olduğunu kredi türü ne olursa olsun ödeme konusunda sıkıntı çekiyorsanız banka bunun anında kredi sistemi olan Findeks’e bildirerek kredi Sicil notunuzun düşmesini sağlayacak olan adımı atacaktır.
  • Kredi kartı ödemesinde sıkıntı çeken müşterilerinde kredi notları anlık olarak düşmektedir. Günümüzde 60 Milyona yakın kredi kartı kullanımının olduğu ülkemizde en sık karşılaşılan sorunların başında kredi kart ödemeleri gelmektedir. Kredi kartınıza olan borçlarınızı gününde ödemez ve banka ile bu konuda yasal takip sürecine girerseniz kredi sicil notunuzun anında olumsuz yönde etkileneceğini bilmenizde fayda vardır.
  • Vergi dairelerine veya devlete bağlı bulunan resmi kurumlara olan borcunuzda kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Özelikle bu konuda vergi dairesine olan borçların yasal sürede ödenmemesi müşterilerin zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu tür yerlere olan borçlarınızı anlık olarak takip etmeniz ve günün geldiğinde ödeme yapmak kredi sicil notunuzun düşmemesine neden olacaktır.
  • Kredi Notu Neden Düşer?

    Bankaların müşterilerine sunduğu ek hesap limitlerinde meydana gelen eksilmeler ve bu çekilen paraların gününde ödenmemesi de kredi notunu etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu yüzden ek hesabınızdan çektiğiniz miktarları gününde ödeyerek kredi sicil notunuzun eksilmemesini sağlayabilirsiniz.

  • Kredi çekmek istediğiniz zaman size verilen limitin üstünde taleplerinizde notun düşmesine neden olmaktadır. Örneğin, bir bankadan üst limit tutarınız kadar kredi çektiğiniz ve bir başka bankaya giderek kredi talebinde bulunduğunuzda “ Olumsuz “ aldığınız her cevap sizlerin kredi notunu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden “ Olumsuz “ cevabı almamaya dikkat etmelisiniz.
  • Fatura ödemeleri de olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Adınıza düzenlenmiş olan bir faturanın günü geçmesi durumunda kredi notunuz otomatik olarak düşecektir. Günü geçen faturalarınızın anında ödenmesi için bankalara otomatik ödeme talimatı vererek bu sorunun önüne geçme şansınız bulunmaktadır.
  • Kredi kartı başvurusu sırasında aldığınız her olumsuz yanıt kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Özellikle anında kredi kartı veya anında kredi başvuruları gibi işlemlere başvurmadan önce bu konuda mutlaka bankadan bilgi alarak bu sorunun önüne geçme fırsatını bulmuş olacaksınız. Aksi durumda her yaptığınız başvuru sırasında banka sizlere “Olumsuz “ yanıt verecek ve bu konuda kredi sicil notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Yukarda bahsettiğimiz detaylara dikkat ederek sizlerde kredi notunuzun düşmemesine dikkat edebilir ve bu konuda kredi sicil notunuzun her zaman yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.