Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

25.01.2019
226
Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

İş hayatınız için veya özel hayatınız için belirli ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla kredi çekmek isteyebilirsiniz. Bankalar bu isteklerinizi kimi zaman olumlu görüp, size kredi vermek isteyebilir; kimi zaman da sizi yeterli profil sınıfına dahil etmez ve isteklerinizi olumsuz olarak değerlendirebilir. Bazı durumlarda zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. Kredi notu, bu noktada bankaların referans aldığı en önemli kriterdir. Kredi notunuz düşükse, belirli bir süre ödemelerinizi gününde yapmanız durumunda ve mevcut işinizi korumanız durumunda; kredi notunuz iyileşme sürecine girer ve ilerleyen aşamalarda kredi talepleriniz olumlu değerlendirilebilir. Yazımızda kredi notunuzun riskli bölgeden, çok iyi bölgeye doğru nasıl ilerleyebileceğini, hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini ve bankaların değerlendirmelerinden nasıl olumlu yanıt alabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Kredi Notunuzun Hangi Bölgede?

Bankalar ile şahısların ilişkilerini düzenleyen bir faktör olarak nitelendirilebilecek kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu’nun verilerinin bir sonucudur. Ödeme kabiliyeti olarak da adlandırılan bu  not,  sizin kredibilitenizi belirler. Yani bankalara olan kredi taleplerinizin değerlendirilmesindeki en önemli faktördür. Bir diğer önemli faktör de mevcut işinizin gelir durumudur. Kredi notunuz 0 ile 1699 arasında ise en riskli bölgede olduğunuzu söyleyebiliriz. 700 ile 1100 arasındaki bölge ise orta riskli bölge olarak nitelendirilir. 1500 ile 1700 arasındaki bölgeye az riskli bölge denir. 1700’den yüksek kredi notu ise iyi olarak değerlendirilir. Şayet kredi notunuz riskli bölgede yer alıyorsa, kredi değerlendirmeleriniz ne yazık ki olumsuz olacaktır. Fakat bu ileride kredi çekemeyeceğiniz anlamına gelmez. Dikkat etmeniz gereken birkaç hususa riayet ettiğiniz takdirde, kısa süre içerisinde istenen kredi notu değerine ulaşabilirsiniz.

 

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Değeri Ne Olmalıdır?

Kredi taleplerine verilecek yanıtın olumlu olması için en azından kredi notunuzun 1000 ve üzeri olması gerekmektedir. 1000-1500 arası kredi notuna sahip olan bireyleri, orta riskli ve az riskli bölgede yer alırlar. Ufak çaplı kredi başvuruları (1.500-15.000 TL) için bu seviye yeterli olabilir. Fakat daha büyük miktarlardaki kredi talepleriniz için yeterli olmayacaktır. Bankalar kredi başvurularını incelerken, kredi notu kadar gelir durumunu da göz önünde bulundurmaktadır. Eğer kredi notunuz riskli bölgede ise, gelir durumunuz sizi kurtarabilir.  Fakat çok riskli bölgede olanlar için gelir durumu da yeterli olmayacaktır. En azından kredi notunuzun 1000’in üzerinde olması gerekmektedir. Kredi notunuzu sorgulamak için Findeks sistemini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı bankaların internet bankacılığı menüsünden kredi notunuzu belirli bir  ücret karşılığında öğrenebilirsiniz.

 

Kredi Notu Riskli Bölgede ise Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi notu değeriniz 1000’in altında ise bankalar kredilerinizi olumsuz değerlendirecektir. Öncelikle yapmanız gereken bu değeri artırmak olacaktır. Bunu yapmak kimi zaman bir ayı bulabilirken, kimi zaman aylarca sürebilir. Öncelikle kredi sicilinizin bozuk olup olmadığını öğrenmelisiniz. Kredi sicili 5 yılda 1 temizlenir. Eğer borçlarınızdan dolayı kredi siciliniz bozulduysa ve bu bozuk sicili düzeltmek istiyorsanız, öncelikle mevcut borçlarınızı yapılandırıp ödedikten sonra, 5 yıl süreyle kredi çekemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu 5 yıl sonunda, kredi notunuz güncellenecektir. Fakat kredi siciliniz bozuk değilse ve kredi notunuz riskli bölgede ise; düzenli ödemelerinizin akabinde, düzenli bir geliriniz bulunuyorsa, 1 ayda ortalama 100-200 değer arasında kredi notunuz yükselme eğilimi gösterecektir. Kredi notunuzun 800 olduğunu varsayarsak, riskli bölgeden uzaklaşmak için en azından 3-4 ay geçmesi gerekmektedir. Düzenli olarak faturalarınızı, kredi kartınızı ve bulunuyorsa mevcut kredi ödemelerinizi düzenli gerçekleştirdiğiniz takdirde, yalnızca 4-5 ay içerisinde en az 15.000 TL’lik kredileriniz için olumlu değerlendirme alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.