Kredi Notu Kaçtan Başlar?

28.09.2017
319
Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi notu olarak bilinen puanlama sistemi anlaşmalı bankalar arasında müşteri bilgilerinin paylaşıldığı ortak veri tabanında toplanarak belirli matematiksel işlemlerle belirlenen bir puanlamadır. Bu puanlama sisteminde belirlenen kredi notuna göre kredi kullanıp kullanamayacağız ya da kredi kartı alıp alamayacağınız gibi kredi limitleriniz belirlenmektedir.

Kredi notunuz tüm bankalarda olan borçlarınızı ve taksitlerinizi ödeme durumunuza göre yükselmekte veya düşmektedir. Günü gelmiş olan taksitlerinizi mutlaka ödemeye çalışın. Eğer ödemelerinizde herhangi bir gecikme olursa KKB (Kredi Kayıt Bürosu) listesine anında yansımaktadır. KKB tüm borçlarınız ve ödeme durumlarınız gözükmektedir. Borçlarınızı ödemediğiniz taktir de yasal takip hesaplarına aktarılsanız KKB kara liste adıyla tabir edilen listesine girersiniz. Bu durumda borcunuzu yatırmış olsanız dahi 5 yıl boyunca bankalardan kredi kullanamazsınız. Kredi notunuzu kısa zamanda yükseltmenizin en iyi yolu taksitlerinizi daima zamanında yapmanızdır. Aynı şekilde kredi kartına ait ödemelerinizi mutlaka gününde ödeyin.

Kredi notunuzun düşük olmasının en büyük nedenlerinden biri bankalara devamlı olarak yapılan kredi başvurularıdır. Kredi başvurusu yaptığınızda aldığınız her ret cevabı kredi notunuzu düşürmektedir. Kredi başvurunuza ret cevabı aldıysanız eğer tekrar başvurmak için KKB güncellemesini bekleyin. KKB güncellemesi için beklemeniz gereken en az süre 1 ay civarındadır.

KKB güncellemesi genelde her ay olmasına karşın ortalama 3 ay içerisinde daha düzenli bir güncelleme yapılmaktadır.

Findeks

Kredi notunuzu ayrıca kredi kartlarınıza ait asgari ödemelerde düşürmektedir. Mümkün olduğu kadar dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Bir günün bile önemli olduğu hususunu aklınızdan çıkarmayın. Bir günlük olan gecikmeniz size 1 aya mal olmaktadır.

Kredi notunuzu yüksek olarak tutmanın bir diğer yolu da bankalar ile olan çalışma durumunuzdur. Tüm işlemlerinizi bankadaki hesabınızdan yapmaya özen gösterin. Havale ve EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz bunun yanında elektrik, doğalgaz, telefon gibi ödemelerinizi de hesabınızdan yapın. Ayrıca kredi kartınıza veya hesabınıza düzenli ödeme talimatı verin. Kredi notunuzun yüksek olması bankalardan daima kredi alabileceğinizi göstermektedir.

Kredi Notu Puanlaması

Kredi notundan o kadar bahsettik peki kaçtan başlayıp kaçta bittiğine bakalım. Kredi notu 0 puan ile başlamaktadır. Bazı sitelerde 0 yerine 1 kullanılmaktadır ama 0 ile başladığını belirtelim. Daha önce hiç kredi kullanmayan ve bankalarla ilişkisi olmayan kişilerin kredi notu sıfır çıkmaktadır. Bu durumda genelde bankalar kredi vermemektedirler. Bu durumda olan kişiler maaş aldıkları bankalardan düşük limitli de olsa mutlaka bir kredi kartı edinmeye çalışsınlar. Kredi kartı aldığınız durumda da ödemelerinizi mutlaka düzenli olarak yapın. Mümkün olduğunca dönem borcunuzun tamamını ödemeye çalışın. Asgari ödeme tutarlarından mutlaka kaçının.

Kredi notunuzun 0 puan ile başladığını kabul ettikten sonra 1900 puan ile de son bulmaktadır. Bankalar 0 puan ile 900 puan arasında kredi notu olanların kredi taleplerini ret etmektedir. 900 puan ile 1150 puan arasında ise inisiyatifine göre kredi kullanabilirler. 1150 puan ile 1900 puan arasında olanlar ise kredi taleplerine göre banka değerlendirmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.