Kredi Nasıl Yeniden Yapılandırılır?

04.10.2017
258
Kredi Nasıl Yeniden Yapılandırılır?

Kredi yeniden yapılandırma bir diğer adıyla refinansman, sürekli değişen ve gelişen piyasa koşullarına ayak uydurmak ve buna uygun fırsatlar sunmak adına birçok yenilikler ile müşterisiyle buluşan bankaların sunmuş oldukları bir yapılandırma istemidir. İlk öncelikle refinansman yani yeniden yapılandırma sistemini açıklayacak ve anlatacak olursak eğer, banka bünyesinde kredisi bulunan müşteriler için özel olarak hazırlanan ve bankanın çeşitli dönemler itibariyle bazı kredi fırsatlarından yararlanılması ile var olan kredinin yeniden kredi kullanımıyla yapılandırılması sürecidir. Kredinizin ödemesinin sürdüğü bankanızdan bir diğer bankanın koşulları sebebiyle kredi kullanımınızla birlikte, borcunuzu kapatıp fırsat sunana banka ile çalışma işleminizdir.

Bir bankada bulunan kredinizi başka bir bankaya taşıma işleminin gerçekleşmesi, tamamıyla diğer bankanın sunmuş olduğu kredi fırsatının, geçerli olan faiz oranının ve vadesinin daha uygun olmasından kaynaklanmaktadır. Burada dikkat edilen en önemli nokta, faiz oranı ve vadedir. Kredi çektiğiniz dönemde dikkat ederek ve araştırarak kullanımda bulunduğunuz kredi için, çeşitli vade ve faiz oranları ile bir miktar belirlenir ve bu miktar için belirlenen vade baz alınarak aylık olarak ödeme durumunuza göre, bir ödeme planı söz konusu olmaktadır. Kredi kullandığınız dönemde sizin için en uygun kredi veren banka ile çalışmış olmanız muhtemeldir. Fakat değişen ve gelişen ekonomi dünyasını, buna bağlı olara piyasa koşulları sebebiyle bankaların da izlemiş olduğu politika çerçevesinde, çeşitli kredi fırsatları ve çeşitli ürün yelpazesi sunulmaktadır. Bu fırsatlardan yararlanmak isteyen kişilerde, aynı zamanda ceplerini düşündüklerinden dolayı sürekli araştırma halinde bulunmaktadırlar. Ve kişiye en uygun gelen banka ile çalışmak isterler.

Kredinin yeniden yapılandırılması işlemi, tüm krediler için geçerli olan bir yapılandırmadır. Ticari kredi, bireysel kredi, ihtiyaç kredisi, konut kredisi gibi çeşitli kredi kullanımlarınızda yenileyebileceğiniz bir kredidir. Ve birçok bankanın internet sitelerine göz atarak ve çeşitli araştırmalarda bulunarak size en uygun krediyi bulabileceğiniz gibi aynı zamanda hesaplamalarında da bulunabilirsiniz.

Kredi Yapılandırması Refinansman İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Kredi yapılandırmasında dikkat edilecek bazı hususlar söz konusu olmaktadır. Mevcut durumda olan kredi borcunuz için farklı bir banka ile anlaşma sağlayarak kredi borcunuza farlı bir vade, faiz oranı, ipotek ve para birimi belirleyerek daha iyi koşulların sağlanması beklenmektedir. Daha iyi koşullara ulaşabilmek için ise, bazı dikkat edilmesi gereken konularda bulunmaktadır. Kredi borcunuzun faiz oran ile refinansmanda bulunmak istediğiniz kredi fırsatının faiz oranları arasında 15 ve 20 puan arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Bu sebeple büyük kazançlar sağlamayacağı için herhangi bir şekilde kredinizi değiştirmenize de gerek olmamaktadır. Neredeyse 35-40 arasında bir fark bulunması gerekir ki, yeniden yapılandırma sürecinin size katkısı ve kazancı bulunsun. Böyle bir düşünce içerisindeyseniz eğer, birkaç banka üzerinde araştırmada bulunmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.