Kredi Kartlarında Yer Alan Puanların Silinmesi!

22.05.2017
267
Kredi Kartlarında Yer Alan Puanların Silinmesi!

Günümüzde birçok kredi kartı kullanıcısı, “kredi kartı puanlarının silinmesi” konularına ilişkin araştırmalar yapmaktadır. Kullanımda olan kredi kartlarınız ile ilgili yapılan harcamalar veya kampanyalara uygun olarak belli oranlarda puanlar kazanmak mümkündür. Kampanya içeriğinde yer alan bu puanlar, başka alışverişlerde güvenle kullanılmaktadır. Bankalar, bu puanların kullanılması konusunda müşterilerine tanımış olduğu süreçleri de sunabilmektedir. Yani, harcama süresini geçiren müşterilerin puanları sıfırlanabiliyor. Kredi kartlarında ki puanlar ne zaman silinir diye merak ediyorsanız, sizlere bu konuda bazı ayrıcalıklı fikirler sunacağız.

Kredi kartı puanlarının son kullanım tarihi nedir?

Kredi kartı müşterileri, her sene Aralık ayında sık sık kart puanlarının sıfırlanması ile karşılaşmaktadır. Kredi kartı puanlarınız silinmeden kullanın uyarılarının çok sık yapılması, müşterilerin daha bilinçli tüketimler yapmasına yardımcı olmaktadır. Kredi kartı puanlarının yıl sonunda silinmesi, genel olarak bankaların uyguladığı yöntemler arasında başı çekmektedir. Bu nedenle kart puanlarının silinmeden kullanılması konusunda araştırmalar yapmanızı öneriyoruz.

Biriken puanların silinme dönemleri!

Kredi kartlarında biriken puanların silinmesi, şu sıralar tüm bankalar tarafından uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Sene sonunda, kredi kartlarında kullanılmayan ve birikmiş olan tüm puanlar otomatik olarak silinir. Bu sebeple kart kullanıcıları, Aralık ayının son dönemlerine kadar kartlarında yer alan puanları kolaylıkla kullanabilirler. Yine de kredi kartlarında yer alan puanların silinmesiyle ilgili bir açıklama yapan BDDK başkanı, kart puanlarının silinmesinin hukuki olmadığını ve bankaları bu noktada uyardıklarının da altını çizmiştir.

Biriken puanların silinmesi yasal değil!

Kredi kartlarında bulunan para puanların belli bir dönemden sonra silinmesi ve bu para puanlarının ancak belli süreler ile geçerli olduğu bilgisi söz konusudur. BDDK ise, yapmış olduğu açıklama ile beraber Hakem Kurulunun vermiş olduğu ortak kararlar ile beraber “kart puanlarının silinmesi yasal değil!” kısmının altını çizmiştir. Yapmış olduğunuz alışverişler sonrasında verilmiş olan hediye puanların silinmesi, 2017 yılı itibariyle artık kolay olmayacak! Kredi kartı para puan silinme işlemleri bankalar tarafından Hakem Heyet Kuruluna taşınsa da, Hakem Heyet Kurulu bankalara bu konuya istinaden “ret” dönüşü yapmıştır.

Bankalar kendi kredi kartı ile alışveriş yapan müşterilerine, buna oranla yapılacak harcamaya göre puanlar vermektedir. Bu puanların bankaların belirlemiş olduğu şartlara göre kullanımı söz konusudur. Bu süre zarfında kadar biriktiren ve toptan harcama yapmak isteyen kişiler, daha sonrasında ise puanların silinmesiyle beraber şok etkisi görmektedir. Kredi kartınızda ki puanları belli bir süre kullanmazsanız, bu puanlar otomatik olarak silinmektedir. Bankanın da sizlere vermiş olduğu alışveriş sonrası puan avantajlarından faydalanamazsınız!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, banka kredi yapılandırmalar konusunda, bankaların yapmış oldukları hatalara karşı bazı önlemler almaktadır. Bu noktada ise belirtilen açıklamaya göre, bankalar artık 2017 yılı itibariyle müşterilerinin kredi kartlarında yer alan para puanlara kesinlikle dokunamayacaktır! Para puanları genelde yılbaşlarında revize ederek sıfırlayan bankalar, artık kendi inisiyatiflerinden yola çıkarak böyle bir bedel kesemeyecek!

Kredi kartı puanınız silindiyse Hakem Heyetine Şikayette bulunun!

Eğer bankalar, kendi kafalarına göre var olan kredi kartı puanlarınızı siliyorsa hemen hakem heyetine başvurmanızı öneriyoruz. Böylelikle kart puanlarınızın silinmesi durumunda, başvurularınıza anında dönüşler yapılacak ve bankalar tekrar bu puanları kartınıza yüklemek zorunda kalacaklar. Günümüzde pek çok kişinin uzun süredir mağdur olmasına neden olan bankalar, bu tip kararlardan sebep milyonlarca müşterisini karşısına aldı. BDDK veya Hakem Heyet Kuruluna yapılan başvurular neticesinde ise tekrar para puanlarınız sorgusuz sualsiz kartınıza aktarılacak, bankalar aktarımdan sonra tarafınıza bilgilendirmeler geçecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.