Kredi Kartlarında Yeni Dönem Başlıyor

26.07.2017
213
Kredi Kartlarında Yeni Dönem Başlıyor

Bilindiği üzere kredi kartları, insan hayatındaki en gerekli araçlardan bir tanesidir. Online alışveriş sektörünün hızla ilerlemesi, kredi kartlarının da bilinçsiz kullanımına yol açmıştır. Her yıl binlerce kredi kartı soyguncuları ortaya çıkmış ve çeşitli yollardan insanları kandırarak, maduriyetlere yol açmıştır. Ayrıca kredi kartından dolayı hayatına son veren insan sayısı artmış ve icra dosyalarının sayısı bir hayli çoğalmıştır. Devletin bu konuya bir çözüm üretmesi de, yakın bir tarihte gerçekleşmiştir.

Artık kredi kartlarının bilinçsiz kullanımı, geride kalıyor. Yeni kanuna göre kredi kartı kullanan kişiler, online alışverişlerine devam edebilmesi için bankayı arayarak onay vermesi gerekiyor. Ayrıca yeni kredi kartları da, online alışveriş özelliği kapalı olarak teslim edilecek. Online alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların,  bankayı arayarak onay vermesi gerekecek.

Aktif olarak kredi kartı kullananların, 17 Ağustos’a kadar bankayı araması gerekmektedir. Bankayı aramayan ve bilgi vermeyen kredi kartı kullanıcıları, online alışveriş yapamayacak. Ayrıca online alışveriş yaparken gönderilen onay mesajları, yerini sesli bilgilendirmeye bırakacak. Online mesaj sisteminin de devreye girmesiyle, her online harcamada onay alınacak.

Yasa 17 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek ve bu tarihten itibaren, yeni sistem ile kredi kartları verilecektir. Kredi kartı kullanıcılarının bilinçsiz harcamaları, bu çözüm ile artık son bulacaktır.

Kredi Kartı Kullanım İstatistikleri Şaşırttı

Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde 176 Milyon banka kartları ve kredi kartları bulunuyor. Buna ek olarak online alışveriş rakamları da 68.5 milyar liraya kadar geldi. Biliyoruz ki teknolojinin hızla ilerlemesi, bir çok online sektöründe gelişmesine yol açtı. Bunun en büyük örneğini de, sanal alışveriş terimi ile görüyoruz.

Kredi Kartı Soygunları Tarihe Karışıyor

Kredi kartı hırsızlarının da varlığını düşünecek olursak, bu projenin hayat geçmesi oldukça olumlu sonuçları da beraberinde getirecektir. Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olmasındaki en büyük sebep, cahillik seviyesinin düşük olmasıdır. Fakat kredi kartları konusunda bilgisi olmayan insanlar, bu yoldan bir çok kez paralarını kaptırmıştır. İşte bu yasa, kredi kartı hakkında bilgisi olmayan kart kullanıcıları için tasarlanmıştır.

BDDK’nın çıkardığı yasa, halk tarafından oldukça olumlu karşılanmıştır. Sosyal medya hesaplarından konuyu anlamayan insanlar, sorularını BDDK’ya yöneltmiş fakat cevap alamamıştır.

      Kredi Kartlarında Yeni Dönem

Özet olarak 17 Ağustos tarihinden itibaren Kredi Kartları’nda yeni bir dönem başlıyor. Ülkemizde uygulanacak olan bu yasa, şimdilerden bir çok kullanıcının yüzünü güldürmüş durumda. Fakat online alışverişi tercih etmeyen kullanıcıların, yapması gereken bir işlem yoktur. Aktif olarak kredi kartları kullanılmaya devam edilecek ve ek işlem yapılmayacaktır.

Olay tamamen yeni kredi kartı alacak olan ve online alışverişe önem veren kullanıcılar için geçerlidir. Olay yasa olarak sunulmuş ve onaydan geçmiştir.

Onay Aramaları Devreye Girecek

Yasanın diğer bir olumlu tarafı ise, online mesajlar yerine sesli mesajların devreye girecek olmasıdır. 17 Ağustos tarihinden itibaren kredi kartından online harcama yapan kullanıcılar, banka tarafından aranacaktır. Ardından sesli bir arama gelecek ve onay istenecektir. Alışverişe devam etmek için, birey kendi ağzından ‘’Onaylıyorum’’ diyecek ve görüşmeyi sonlandıracaktır. Tüm bu işlemlerin ardından alışveriş, güvenli bir şekilde sonlanacaktır.

Yasanın henüz aktif olmaması, ne gibi sonuçlar getireceğine dair soru işaretlerinin de belirmesine neden olmuştur. Kredi kartı kullanıcıları, şuanlık bu durumdan memnun. Falat ileride ne gibi olumsuz durumların çıkacağı hakkında, kimsenin herhangi bir bilgisi yok. Ayrıca bu sistem yalnızca kredi kartı kullanıcıları için değil, aktif olarak banka kartı kullanıcıları için de geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.