Kredi Kartları İçin Ek Kart ve Kullanımları

30.03.2019
261
Kredi Kartları İçin Ek Kart ve Kullanımları

Cebinde nakit para ile dolaşan kişi sayısı giderek azalıyor. Güvenlik sebebi ile yüksek miktarlarda bir parayı yanınızda bulundurmanız pek iyi değildir. Farklı yerlere girip çıkarken para gereksinimi artık kredi kartları ile sağlanıyor. Günümüz alışverişlerinde ödeme yöntemi olarak kredi kartı başta tercih edilen yol oldu. Her aile bireyinin yanında bir kredi kartı ile yaptığı harcamalarda ödeme aracı olarak kredi kartı ve ek kartları kullandığı görülüyor. Kredi kartı asıl sahibi yanında eş yada çocuklar için aynı kart üzerinden ek kart çıkarılabiliyor. Elbette her daim bu kartların doğru biçimde ve ödeme güçlüğüne düşmeyecek biçimde kullanımı önemli olurken; yazımız içerisinde ek kart için detaylar ile kullanımı ile karşılaşacağınız yükümlülükler konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Ek kart, kullanılmakta olan ana kredi kartınızın hesabı üzerinden alışveriş yada harcama yapma olanağı bulunan kartdır. Bu kartlar sayesinde tüm aile bireyleri farklı banka kartlarına ihtiyaç duymaksızın alışverişlerini tek ele yada tek karta bağlamış olur. Bu aile bütçenizin kontrolünü dahi kolaylaştırır. Banka politikalarına bağlı olarak; bazı banka kartlarında ana kart numarası ile aynı numara kullanımı dikkat çeker, bazı bankalarda ise farklı numara politikası da bulunur.  Ana karta bağlı olarak çıkarılan ek kart limitleri, genelde daha düşük limite sahip olurken bu limit dilediğiniz anda artırılabilir. Ek kartların harcama yetkisinin ana kartla aynı olduğunu unutmadan sadece en yakın aile bireylerine ek kart çıkarılmasında yarar vardır.

18 Yaş Altı Bireylere Ek Kart Çıkar Mı?

Normal kredi kartları için var olan 18 yaş sınırı ek kartlar için esnetilmiş. Bankalar tarafından, ana karta bağlı olarak çıkarılan ek kart için yaş sınırını 16 olarak belirlemiştir. Gençlerin de bu şekilde aile bireyleri gibi harcamalarında kredi kartı kullanımı yapmasına olanak verilmiştir. Onların harcamaları da bu sayede göz önünde tutulabilir. Ek kart limitinin düşük tutulmasında fayda olsa bile, dilediğiniz anda hem limit, hem harcama miktarlarında özel değişikliklere gidilebilir.

Kredi Kartına Bağlı Kaç Ek Kart Çıkarılabilir?

Bu konuda sınırlama miktarı bankadan bankaya değişim gösteriyor. Var olan bir ana kredi kartına bağlı olarak ek kart sayısı belirlenirken, bu ana kartın türü yada özellikleri de ek kart sayısı belirlemekte etkili oluyor.

Ek Kart Nasıl Çıkarılır?

Ana kartınıza bağlı yeni bir ek kart çıkarmak için; banka şubesine giderek destek isteyebilir, telefon bankacılığını kullanarak işlem başlatabilir, internet bankacılığı üzerinden yeni bir ek kart tanımını kendiniz yapabilirsiniz. Başvurusunu yapmış olduğunuz ek kart, bir hafta sonra kart belirlediğiniz tüketicisinin eline ulaştırılır. Kullanım aşamasında ana kart yada farklı kredi kart kullanımlardan farklı bir durum söz konusu değildir. Kullanıcısı tarafından, o karta özel şifre belirlenerek alışveriş yapmaya başlanabilir.

Ek Kart İçin Aidat Ne Kadar?

Bu durumda ek kart sayısında olduğu gibidir. Ek kart için aidat ücreti alınıp alınmama durumu da bankadan bankaya farklılık gösterebiliyor. Ancak yönetmelikler içerisinde ek kart için şu ifade yer almaktadır: “…Asıl karta bağlı olarak sunulan her bir ek kredi kartının yıllık üyelik ücreti, asıl kartın yıllık üyelik ücretinin yüzde ellisini geçemez.”

Aidat ödeme durumu için bankalar için yapacağınız özel anlaşmalar da önem taşır. Örnek olarak; otomatik fatura ödeme talimatı ile aidat ödemesinin önüne geçilebilir.

Ek Kartların Avantajları

Ek kart kullanımına yöneltmek amacıyla bankalar tarafından avantajlı seçenekler var. Bunlar arasında; asıl kartın sağladığı avantajlar dışında ek puan, mil, tatil puanı, indirim gibi seçenekler olabiliyor. Yapılan harcama yada alışverişler ile kazanılan puanlar istendiği takdirde asıl karta da aktarma olanağı oluyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.