Kredi Kartından Para Nasıl Çekilir ?

02.05.2018
516
Kredi Kartından Para Nasıl Çekilir ?

Ülkemizde özellikle son dönemde kullanımı artan kredi kartları, kullanan kişilere oldukça fazla imkanlar sunmaktadır. Bu imkanların içinde bilinen özelliklerden biride nakit avans çekme özelliğidir.  Bunu çoğu kişi zaten biliyordur. Aslında herkesi aklındaki soru Kredi kartından para nasıl çekilir?  sorusudur. Faiz oranlarında yükselme olduğundan dolayı çokta fazla kullanılan bir özellik olmadığını da belirtmek isteriz.

Bazı dezavantajlarının bulunması yanında kullanan kişilere sağladığı avantajlar da bulunmaktadır. Nakit avans kullanacak olan tüketicilerin bu konuyu iyi bilmeleri ve ona göre para çekmeleri gerekmektedir. Bu konuyu iyi bilirseniz kredi mi çekmenin daha mantıklı olacağına yoksa nakit avans kullanmak mı daha iyi olacak sorusuna daha net cevap verilip, daha mantıklı bir şekilde hareket edilebilir. Her ikisindeki faiz oranları ve işlem masrafları gibi konular ölçüp tartılarak hangisini kullanmak tüketicinin avantajına olacaksa onu kullanmak daha mantıklı bir hareket olacaktır.  Bizlerde bu makalemizde siz değerli okuyucularımıza Kredi kartından para nasıl çekilir? sorusu hakkında bilmeniz gerekenler hakkında sizlerle her şeyi en ince ayrıntısına kadar paylaşacağız.

Nakit Avans Nedir, Ne Zaman Çekilmeli?

Nakit avans, kredi kartı kullanımını arttırmak için bankaların müşterilerinin kullanımına sunduğu bu yöntem aynı kredi çeker gibi borcunuzu taksit taksit ödeme imkanı sunan bir yöntemdir. Borcun ödenmesi aylara yayıldığından dolayı gayette kolay ve kullanışlı bir yöntem gibi görünmektedir. Şayet kısa dönemde ödenmesi düşünülmüyorsa taksitli nakit avans kullanılması oldukça mantıklı bir hareket olabilir. ‘Kredi kartından para nasıl çekilir?’ sorusuna verilecek cevaptan daha önemlisi bu para ne zaman çekilip ne zaman çekilmemesi gerektiğini bilmektir.

Nakit avans faizleri kredi faiz oranlarının daha üstünde bir orandadır. Bu faize ek kullanılan rakama göre belli bir oranda kullandırım ücreti eklenmektedir. Parayı hemen  sonraki gün bile yatıracak olsanız bu kullandırım ücretini muhakkak ödersiniz. Çekilen paranın ödenmediği her gün faiz işler. Eğer çekilecek olan para uzun vadede ödenecek ise nakit avans çekmek yerine kredi çekilmesi daha faydalı olacaktır. 

Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Kredi kartından para nasıl çekilir? kısmına gelecek olursak, para hesabı yaparken ilk olarak kendimizi küçük bir işletme olarak görmeliyiz ve kararlarımızı bu düşünce ekseninde vermeliyiz. Bankaya gitmeden sadece atm veya internet bankacılığı üzerinden kolay bir şekilde ihtiyaç olan nakit avans çekilebilir. Kredi kartlarının limitleri ve belli koşullar doğrultusunda, dilenilen saatte kredi kartlarından para çekilebilir. Fakat kredi kartlarından para çekilebilmesi için bazı koşullar yerine getirilmiş olmalıdır. Kredi kartlarından para çekilmeden önce bankaların yerine getirilmesi istenilen prosedürleri bulunmaktadır. Bu istenilen prosedürler bankalardan bankalara farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden çoğu bankalardan kredi kartından para çekmenin koşullarına bir göz atalım.

Bu koşullar şunlardır:

  • İlk olarak eğer kredi kartlarınızdan para çekme işleminizi taksitli yapacaksanız işlem masrafı genellikle ödenmez. Ancak bu işlemi yapabilmek için son bir yıl içerisinde, kredi kartı borcunun yüzde ellisinin ödenmesi gerekmektedir.
  • Şayet üç defa yüzde elli ve altında ödeme yapılırsa bu hizmetten kişi faydalanamaz. Bu uygulamada kredi kartı borcunun tamamını ödeyene kadar geçerlidir.

Nakit avans çekilmek istenildiğinde önemli olan husus kredi kartı limitidir.  Kredi kartından çekilecek olan tutar genelde kart limitinin yüzde yirmi beşi kadardır.

Kredi kartından para nasıl çekilir? sorusundan daha da önemli olan husus nasıl geri ödeneceğidir.  Çekilen para eğer peşin olarak ödenecekse; bankanın nakit avans faiz oranı hesaplanır ve buna ek olarak nakit avans işlem ücreti de alınır. Taksitli olarak çekilecek ise vadenin zamanına göre hesaplama yapılır ve ücret olarak faiz+bsmv ( banka sigorta muamele vergisi) hesaplanır. Ayrıca kkdf (kaynak kullanımı destekleme fonu) ücreti de kesilir. Kısacası normal bir kredi işleminde olan bütün işlem ücretleri burada da mevcuttur. Fakat şu bilgiyi de sizlere aktarmak isteriz ki bankalarda nakit faiz oranları, kredi faiz oranlarından daha yüksektir. 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.