Kredi Kartından Nakit Avans Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

26.01.2019
257
Kredi Kartından Nakit Avans Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Alışverişte nakit veya taksitli kullanımının yanı sıra kredi kartlarının nakit avans çekme hizmeti de bulunur. Nakit avans kredi kartı limitinden çekilir. Bu nedenle istediğiniz nakdin limitle orantılı olması gerekir.  Kullanılan para ayrı bir kredi olmadığından kredi kartı limiti tutar kadar azalır. Nakit çekebileceğiniz gibi kredi kartından taksitli olarak da nakit avans çekmek mümkündür. Çekilen tutar faiz ve işlem ücretleriyle birlikte ilk ekstreye yansır. Nakit avans faiz oranı kredi faiz oranlarından daha yüksektir. Nakde ihtiyaç duyduğunuz an işleme alınacağından ihtiyaçlarınıza cevap vermesi bakımından avantaj sağlayacaktır. Ayrıca kredi kartı ekstre borcuna 3 dönem üst üste asgari tutar ödeyen tüketici borcun tamamını ödeyene kadar nakit avans hizmetinden yararlanamaz. Nakit avans için alınacak faiz 30 gün üzerinden değerlendirilir ve her bankanın faiz oranı değişkenlik gösterecektir. Ayrıca nakit avans tutarı üzerinden %10 KKDF ve %5 BSMV ücretleri de yansıtılacaktır.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme

Nakde ihtiyaç olduğunda kredi kartı limiti kullanılarak nakit avans çekilebilir. Bu işlem için ayrılmış özel bir saat yoktur. İstenildiğinde bankanın ATM, İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılığı, Müşteri Hizmetleri ve Şube kanallarından anında çekilebilir.

Kredi Kartı ile ATM’den Nakit Avans Çekme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile ATM aracılığıyla nakit avans çekilebilir. Bunun için ATM işlem menüsü üzerinden Nakit Avans veya Taksitli Nakit Avans işlem menüsü kullanılır. Tek çekim kullanım yapmak istenildiğinde Nakit Avans, taksitli kullanım için Taksitli Nakit Avans seçilmelidir.

Taksitli nakit avans işlemi için talep edilen tutar ekrana girildikten sonra taksit miktarı seçilmelidir. Onaylamaya geçmeden önce paranın hesaba aktarılmasını mı yoksa çekmek istediğinizi belirten bir menüyle karşılaşırsınız. İsteğinize göre seçimi yaptıktan sonra işleminiz tamamlanacaktır.

Kredi kart nakit avans işlemlerinde bankanın kendi ATM’sinin yanı sıra ortak ATM üzerinden de işlem yapılabilir.

İnternet Bankacılığı’ndan Nakit Avans Çekme Nasıl Yapılır?

Bankanın internet bankacılığı hizmetinden yararlanan tüketiciler kredi kartı işlemleri menüsünden hızlı Nakit Avans çekme işlemini sürdürebilirler. Kredi kartı işlemlerinde Nakit Avans veya Taksitli Nakit Avans seçenekleri ile karşılaşılır. Hangisini tercih ettiğiniz belirtmenizin ardından para anında vadesiz hesabınıza aktarılır. ATM’ye giderek hesabınızdan paranızı kolaylıkla alabilirsiniz. Banka hesabı olmayan kişiler öncelikle bankadan bir vadesiz hesap açmalıdır. Bankayla çalışmaya başladığınızda Bankacılık Sözleşmesini imzalamış olmanız durumunda İnternet Bankacılığı üzerinden kolaylıkla kendinize bir hesap açabilirsiniz. Aksi durumda ilgili bankanın şubesine gitmeniz gerekebilir.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Nakit Avans Çekme Nasıl Yapılır?

Kredi kartından nakit avans çekmek için bankanın müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz. Müşteri hizmetleri iletişim numarası kredi kartının arka yüzünde bulunur. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra nakit avans çekmek istediğinizi belirtmeniz talebinizin işleme alınması için yeterlidir. İstediğiniz tutar onayınız doğrultusunda müşteri danışmanı tarafından hesabınıza aktarılır. Bunun için yine bankada bir hesabınız olmalıdır. Aksi durumda yeni bir hesap müşteri danışmanı tarafından onay vermeniz durumunda açılacaktır. Hesabın kullanıma açık kalmasını istemediğinizde parayı çektikten sonra yeniden müşteri temsilcisini arayarak hesabı iptal ettirmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Banka Şubesinden Kredi Kartı Nakit Avans Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Şubeye nakit avans çekme talebiyle gittiğinizde öncelikle gişe işlemlerinden sıra almalısınız. Sıranız geldiğinde tüm işlemleri adınıza müşteri danışmanı yapacaktır. Parayı nakit olarak size verebileceği gibi hesabınıza da aktarabilir. Ancak bazı bankaların şube kanalıyla nakit avans hizmet seçeneği bulunmaz. Bu durumda diğer kanallardan birini tercih etmeniz gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.