Kredi Kartından Hesaba Havale Ve Eft Yapılır Mı ?

17.03.2018
713
Kredi Kartından Hesaba Havale Ve Eft Yapılır Mı ?

 Nakit paranın olmadığı zamanlarda şüphesiz kredi kartları tüketicilerin en büyük yardımcısı konumunda yer alıyor. Buna yönelik birçok meslek grubu ve hatta üniversite öğrencilerinin bile düşük/yüksek limitli kredi kartlarına sahip olabildiğini de görebiliyoruz. Meslek gruplarına göre farklılık gösteren kredi kartları farklı limitlerde bulunurken, öğrencilere ise genellikle 1000 TL ve altı civarında bir kart biçimleriyle hizmetler sunmaktadırlar. Buna ek olarak memurlar içinde 5 bin TL’ye kadar limitler yükseltilebiliyor. Düzenli ödemelerin yapıldığı kredi kartlarının limitlerinde yükselmeler de bankalar nezdinde gerçekleşebiliyor. Buna yönelik hayatımızın hemen her anında bu limitlere sahip kredi kartları ile işlemlerimizi rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz. Gelelim acil olarak bize lazım olan nakit para akışına. Birçok tüketicinin merak ettiği kredi kartından hesaba havale ve EFT  işlemleri yapılıyor mu sorusunun cevabına gelelim.

 

Kredi Kartından Hesaba Havale ve EFT Yapılır Mı?

Merak edilen bu sorunun cevabı; kredi kartından hem havale, hem de EFT yapabilmenizdir. Yani kısacası evet diye cevaplayacağımız bu sorunun ardından sınırsızca hem havale, hem de EFT işlemlerinizi internet bankacılığı, ATM’lerden ve mobil bankacılık uygulamalarından rahatlıkla yapabilirsiniz. Buna örnek verecek olursak, günümüzde doğalgaz, elektrik ve su gibi fatura ödemelerinin çoğu havale veya bankaya bağlı olarak EFT işlemleriyle gerçekleşmektedir. EFT ve havale işlemlerinin kredi kartı üzerinden birçok farklı işlemi bulunuyor. Hemen altta hazırladığımız bilgilerle hangi yollarla yapılabilindiğini öğrenebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Kartıyla Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternet bankacılığını kullanarak havale işlemleri yapabilirsiniz. Günümüz en popüler bankacılık işlemlerinin sürdürüldüğü platform üzerinden nasıl yapılacağına gelirsek;

  • Öncelikle bankanın resmi web sitesine erişim sağlayın, hemen ardından “para transferi ya da para gönderme” olarak adlandırılan seçeneğe tıklayın.
  • Bu sayfada paranın gönderileceği ilgili banka hesabının bilgilerini girdikten sonra, “kredi kartından” olan seçenek bölümün tıklayarak para akışının buradan seçilmesini sağlamalısınız.
  • Kredi kartından seçeneğini işaretlendikten sonra para transfer işlemini başlatabilir, istediğiniz banka hesabına havale geçebilirsiniz.

ATM’ler Üzerinden Kredi Kartıyla Havale İşlemi Nasıl Yapılır? 

Kredi kartı ve diğer bankacılık hizmetlerinin işlemlere tabii olduğu ATM’ler üzerinden yine kredi kartınızla havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yanınızda sadece kredi kartınızın olması yeterli, akabinde ATM üzerinden havale yapmanın komisyon ücretleri bazı bankalarda bulunmuyorken, birtakım bankalar tarafından istenmektedir. Bu miktar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek ATM üzerinden kredi kartıyla havale işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  • ATM’ye kredi kartınızı koyduktan ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan ekran menüsünde “para transferi veya para gönderme” seçeneğini tıklayın. (Bunların yerine direkt olarak EFT veya Havale olarak da seçenek bulunabiliyor)
  • Havale veya EFT, hangisi ise bunu seçili hale getirerek ilgili ekrana paranın transfer olacağı hesap bilgilerini yazın ve işleminizi onaylayın.
  • Her banka ATM’si bu işlemi yaptığından ötürü komisyon miktar değerini işlem öncesinden size belirtmek zorundadır. Buna yönelik belirtilen komisyon ücreti size uymuyor ise, işlemi iptal edebilirsiniz.

Mobil Bankacılık Üzerinden Kredi Kartıyla Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlardan yönetilebilinen mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kredi kartınızla havale ve EFT işlemleri yapabilmek oldukça kolay olmaktadır. Bunun için aşağıdaki ilgili adımları izleyerek EFT veya havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Mobil bankacılık uygulamanıza şifrenizle giriş yaptıktan sonra burada bulunan “para transferi” bölümüne erişim sağlayın.
  • Karşınıza çıkacak olan ekranda transferin gideceği banka hesap bilgilerini girip, ardından paranın çekileceği bölümü “kredi kartından” seçeneğini tıklayın ve işleminizi onaylın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.