Kredi Kartı Yıllık Ücretlerinin Geri Alınması

09.06.2017
211
Kredi Kartı Yıllık Ücretlerinin Geri Alınması

Yoğun bir şekilde kullanılan kredi kartlarında, müşteriler için bankalar yalnızca borçları değil, bazı kullanım bedellerini de tahsil etmektedir. Genellikle kredi kartı kullanım aidatı ya da kart aidatı şeklinde duyulan bu kesintiler, uzun yıllardır kullanıcıların tepkisini çekmekteydi. Nihayet geçtiğimiz yıl yasal adımlar atıldı ve kullanıcılardan kesilen kart kullanım aidatı gibi kesintilerin iptal edilmesi, yapılan kesintilerin de kişilere geri ödenmesi sağlandı. Banka müşterilerinden yana çıkarılan bu yasa, başta kredi kartı aidatlarının iadesi olmak üzere, vadesiz mevduat hesaplarında yapılan diğer kesintileri de kapsamaktaydı.

Kredi kartı aidatlarının iadesi konusunda, banka müşterilerinin yaptığı başvurular, çoğunlukla olumlu sonuçlanmakta ve kişilere bu zamana kadar yapılan kredi kart aidatı kesintileri iade edilmektedir. Banka müşterilerinin bu durumları öğrendikten sonra, kendilerinden yapılan kesintileri bankalardan geri alabilmesi için başvurması gereken iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ise şu şekildedir.

  1. İlk olarak bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşme sağlamalısınız. Telefon bankacılığı numarsını aradıktan sonra size atanacak operatöre, kredi kartı aidatınızın iptal edilmesini, bu zamana kadar yapılan kesintilerin hesaplanarak tarafınıza iletilmesini talep etmelisiniz. Öncelikle bilinmelidir ki, bu işlem için yapılan başvurularda, banka müşterileri genellikle banka şubelerine yönlendirilmektedir. Böyle bir talep size iletildiğinde ısrarcı davranın ve bu zamana kadar yapılan kredi kartı aidatı kesintilerinin hesaplanmasını, bunun da e-mail ya da posta yolu ile sizlere iletilmesini talep edin. Telefon bankacılığını kullanarak bağlantı kurduğunuz operatörler, sizlere yapılacak iadelerin kredi kartlarınıza puan olarak iade yapılabileceğini talep ettiğinde kesinlikle onay vermemelisiniz.Çünkü, düzenlenen yasa gereği bankanın bu kesintileri, müşterilerin haklı bulunması halinde peşin ödemesi gerekmektedir.
  2. İkinci yöntem ve en etkili olan kısım ise banka şubelerinde gerçekleşmektedir.Bankada gişe işlemlerinin yanı sıra, bire bir görüşme yapabileceğiniz müşteri temsilcileri de bulunmaktadır. Müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayarak, kredi kartınızdan kesilen tutarların iptal edilmesini, bu zamana kadar olan kesintileri de geri almak istediğinizi, bunun yasalar ile size verilen bir hak olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Bu durumda, banka müşteri temsilcileri, sizlerden bir dilekçe doldurmanızı ardından genel merkeze bu dilekçenin gönderileceğini belirtecektir. Dilekçe örneklerinden yararlanarak bankada birkaç dakika içerisinde bu dilekçeyi hazırlayabilirsiniz.

Kredi kartı aidatlarının iadesi için banka şubelerine başvurmadan önce dilekçenizi hazırlamanız sizlere hız kazandıracaktır. Bankadan aidat kesintisinin iptali ve kesintilerin iadesi için yazacağınız dilekçede, dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekildedir.

  • İlk olarak yazacağınız dilekçede resmi bir dil kullanmanız gerekiyor.
  • Yazılacak olan dilekçenin daktilo ya da bilgisayar çıktısı halinde olması daha iyi olacaktır. Bunun için destek alacağınız birçok nokta vardır.
  • Yazılacak olan dilekçeyi isterseniz banka şubesine giderek teslim edebilir isterseniz de internet üzerinden kredi kartınızı kullandığınız bankanın genel merkezine mail yolu ile iletebilirsiniz.

Bu üç kurala bağlı olarak kredi kartı aidatlarının iadesi için yazacağınız dilekçede, kullanmış olduğunuz kredi kartı, kredi kartı bilgileri, müşteri numarası, kredi kartı numarası, ad, soyad ve kimlik numaranızı da yazmalısınız. Yazılan dilekçelerin daha etkili olduğu bu başvuru işlemlerinde, e-mail ya da dilekçeniz genel merkeze iletildikten kısa bir süre sonra banka tarafından görevlendirilen bir kişi sizi arayacaktır. Yasal düzenlemeler ile bilgi vermek ve kart kesintilerinin nedenleri ile ilgili birçok bilginin verileceği bir görüşme yapılacaktır. Bu aşamada kesinlikle taviz vermemeli, hakkınızı sonuna kadar aramalısınız. Eğer dilekçeniz ile ilgili sorun çıkmazsa, bankadan size gelen postaya ya da e-maile, IBAN adresiniz ve diğer banka bilgilerinizi doldurarak, genel merkeze kesintileri iade etmesi için göndermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.