Kredi Kartı Olan Bir Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi ?

01.11.2017
202
Kredi Kartı Olan Bir Kişi Yurt Dışına Çıkabilir mi ?

Yurt dışına çıkmak isteyen kişiler özellikle vize istenen ülkelere gitmek istemeleri hallerinde hatta yurt dışına çıkabiliyorsa en çok sordukları soru mevcut bir kredi kartının borçları yurt dışına çıkışlarına engel olup olmayacağıdır. Kredi kartı olan bir kişinin güvensiz hissetmelerine neden olduğu içinde yurt dışına çıkmak isteseler bile bu durum onların önüne bir engel olarak çıkacağını düşünmeleri de sıkça rastlanan durumdur. Bu durumda ülkelerin vize başvurularında banka belgelerini istemesi de ilave edilince bir çok insan kredi kartı yada kredi borçları varsa yurt dışına çıkamayacaklarını düşünür.  Ancak vize işlemlerinde kredi kartı borçlarınızın olması yurt dışına çıkmanız için önünüzde engel olarak görülmez.

Anayasal haklarına göre bir kişinin seyahat etme özgürlüğü ellerinden alınamaz. Ancak ülkeler yurt dışından gelecek olan kişilerinde geri dönme kesinliliğine inanmak istemektedirler. Bu sebeple yurt dışına çıkmayı isteyen kişilerden ülkeye geri dönmelerinin talep edilmesini gösteren evraklar isterler. Maaş bordrosu, ev tapuları, banka hesabı bilgileri gibi evrakların istenilmesi hem sizi sosyal hatta bir sorun yaratık yaratmadığınızı kontrol etmeye, hem de ülkeden ayrılınca geriye dönüp tahmin edebilmeye dayalı evraklardır.  En çok kafa karıştıran olaylardan biriside banka hesabınızda bir miktar kadar nakit olmasıdır. Bankanızda bulunun bu nakit miktarı is sizin gideceğiniz ülkede yaşamınızı ve kalacağınız süre müddetiyle size yetip yetmeyeceğini kontrolü için gerekir. Vize başvuruları sırasında ise belgelerinizi değerlendiren vize memurları borç durumunuz ile ilgilenmedikleri için yasal sürece girmiş herhangi bir borcunuz olsa bile bu durum sizin vize almanıza bir engel sayılmaz.

Yurt dışına çıkışınızın engellenmesi için devlete borcunuzun olması lazım yani vergi borçları maliye borçları gibi durum söz konusu ise ve bu borç miktarları 25.000 TL‘ nin üzerinde ise işte o zaman yurt dışına çıkış işlemi gerçekleştiremezsiniz. Lakin bu durum banka borçlarınız için geçerli olmadığı için takip süresince giren borç varlığı dahi yurt dışına çıkmanızı engelleyecektir.

Yasal takip süresince borç varlığı bankalarda bulunan nakit durumunuzu da etkileyen bir süreçtir. Lakin vize isteyen ülkeler hesabınızın 5 aylık hareket dökümüne dikkat etmektedirler. Eğer ki borçlarınız son 6 aylık bir süreçte banka hareketiniz yok ise bu durum vize alınmasına engel olabilir. Bu engel durumunun oluşmaması için ise de bankanıza daha başka varlıklar sunmanız gerekebilir.

Borç durumlarında yurt dışına çıkma yasağı konulmasının sebebi ise de , yurt dışına çıkma yasakları emniyet tarafından konulduğu için de banka taraflarından herhangi bir müdahale yapılması söz konusu bile değildir. Borç durumunuzun devlete devrolup borç nedenleriyle hapis cezası gibi bir durum olmadığı durumlarda ise hangi bankaya ve ne kadar bir borunuzun bulunduğu konsoloslukları ilgilendiren bir durum olmadığı için de kara liste süreçlerinde olsanız daha yurt dışına çıkış yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.