Kredi Kartı Ödemelerinin Kredi Notuna Etkisi

04.02.2019
222
Kredi Kartı Ödemelerinin Kredi Notuna Etkisi

Kredi notunu etkileyen pek çok faktör vardır. Bunları yüzdelik dilimler halinde belirtecek olursak, kredi ve kredi kartı borçları için ödeme alışkanlığı bunun %30’unu, mevcut borçların ve hesapların durumu %25’ini, yeni kredi kullanımı %20’sini ve kredi kullanım sıklığı %15’ini oluşturur. Bu bileşenlere göre kişinin kredi notu belirlenir ve bu nota göre banka hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağı bilgisi anlaşılabilir.

Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığının Kredi Notuna Etkisi

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı kredi notunun %30’luk dilimini oluşturur. Bu yüzdelik dilim oldukça yüksektir. Ödemeler düzenli olarak yapılmadığında herhangi bir finansal destek sırasında belgelenebilir gelirin yüksek olması hizmet almanızı olumlu yönde etkilemede yeterli olmayacaktır.

Kredi kartı son ödeme tarihinden sonra yapılan her gecikme kredi notunu olumsuz etkiler. Bu sürenin kısa tutulması örneğin 1-2 gün bile olması durumu değiştirmeyecektir. Böylesine kısa dönem gecikmelerin sorun teşkil etmeyeceğini düşünmek yanlıştır. Gecikmelerdeki gün sayısı arttıkça örneğin bir aylık bir gecikme dönemine girdiyseniz bu durum kredi notunun daha çok olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

 

Kredi Kartına Yalnızca Asgari Ödeme Yapmak Kredi Puanını Nasıl Etkiler?

Kredi kartı dönem borcunun tamamını ödeme durumu söz konusu olmadığında bankalar en azından mevcut borcun asgari tutarının ödenmesini talep eder. Kredi kartlardaki asgari tutar ödeme oranı şöyledir:

  • 0 TL – 15.000 TL kredi kartı limiti için asgari ödeme oranı %30,
  • 15.001 TL – 20.000 TL kredi kartı limiti için %35,
  • 20.001 TL ve üzeri kredi kartı limit için %40,
  • Yeni alınan kredi kartlarda ise ilk yıl asgari ödeme oranı %40’tır.

Asgari tutar kredi kartı dönem borcunun yukarıda belirtilen yüzdelik dilimlerine oranına göre belirlenir. Oluşan asgari tutara ödeme yaparak kartınızın gecikmeye düşmesini engelleyebilirsiniz. Bu durumda asgari tutardan kalan borca faiz yansıtılır, gecikme faizi ödemek zorunda kalınmaz.

Kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemiş olmak kişinin gecikmede olmadığını gösterir. Kredi raporu alınıp, kredi puanı hesaplamaları sırasında yalnızca asgari tutarı ödemek kredi puanını olumsuz etkilememektedir. Gecikmede görünmemek ve kredi puanının düşmemesi için kart sahiplerinin borcun minimum tutarını yatırması önemlidir. Ancak sürekli asgari ödemeler yapmak borcun yüksek görünmesine neden olacağından bir süre sonra kredi notunda olumsuz etkilenme durumu gözlenecektir. Bunun nedeni mevcut borçların da kredi puanını etkiliyor olmasıdır. 

 

Kredi Kartı Mevcut Borç Durumunun Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı ve kredi mevcut borçları kredi notunu %25 oranında etkileyen faktörlerdendir. Kredi kartı borçlarının asgarisini veya tamamını düzenli ödüyor olabilirsiniz. Ancak mevcut borçların yüksek olması da kredi notunun %25 oranında olumsuz etkilenmesine neden olur. Bankaya kredi kartı veya kredi nedeniyle borçların miktarı arttıkça kredi notu düşer. Bunun nedeni yalnızca ödemelerin zamanında yapılması değil aynı zamanda kredi kartı limitinin ne kadar oranda kullanıldığının da önemli olmasıdır. Kredi kartı kullanımına istinaden yapılan asgari ödemeler bir sonraki ay borcun daha yüksek tutarla gelmesine neden olur. Gelen tutarın devamlı olarak asgarisinin ödenmesi ve kart kullanımına devam edilmesi borçların artmasına ve gecikmede olunmasa da kredi notunun düşmesine neden olur. Ödemeleri gerçekleştirip borçlar azalmaya başladığında ise kredi notu artmaya başlayacaktır.

 

Kredi Kartına Asgari Tutardan Fazla Ödeme Yapmanın Faydaları

Kredi kartı ödemesi yaparken minimum ödemesi yapılmasının kredi notunu etkilemediğinden bahsetmiştik. Ancak kredi kartına yalnızca asgari ödemelerin yapılması özellikle yüksek limitli kredi kartları için sorun teşkil edecektir. Kredi kartına asgari tutardan fazla ödeme yapılması kredi kullanmak gibi bir başka banka finans hizmetinden yararlanırken başvurunun olumlu sonuçlanmasına yardımcı olabilir. Ödeme uyuşması veya ödeme dengesi denilen tabire göre kredi kartı borcunun asgarisinden fazla veya dönem borcunun yarısını ödeyenler riskli kategoride değerlendirilmez. Ödeme planı dikkate alındığında kredi skoruna da olumlu etkisi vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.