Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Yanlışlar

22.04.2017
198
Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Yanlışlar

Kredi Kartı Kullanırken Yapılan Yanlışlar

Kredi kartlarının hayatımıza girmesi ile birlikte, nakit kullanarak yapılan alışverişler adeta tarihe karıştı. Çünkü, kredi kartı kullanarak yapılan alışverişlerde birçok avantaj bulunmaktadır. Harcamaların taksitli bir şekilde ödeniyor olmasını ya da yapılan harcamalardan nakit yerine geçebilen puanlar kazanılmasını, bu avantajlar arasında gösterebiliriz. Kullanılış amacına baktığımızda masum görünen kredi kartları, ne yazık ki bu avantajlar ile değil de, ödemede yaşanan zorluklar ile daha fazla anılmaktadır. Borcunu ödeyemeyen, bankalardan ceza alan ya da haciz işlemleri ile meşgul olan kişiler duyuldukça, kredi kartı kullanımında yapılan yanlışların sonuçlarının çok ağır olduğunu görebilmekteyiz.

Kredi kartı kullanımında yapılan yanlışlara baktığımız zaman, genel itibari ile kişilerin ertelemelerinden kaynaklandığını görmekteyiz. Çünkü harcamaların ödeme zamanı geldiği zaman, gelir durumu her zaman farklı noktalara yönlendirilmektedir. Başta bunu kabul ettiğimiz hataların diğerleri ise şu şekildedir.

Kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden ödenmesi: 

Banka, sizden her dönemde yaptığınız harcamaları, hesap kesim ile birlikte bildirmektedir. Bu bildiride genellikle asgari ödeme tutarı ile son ödeme tarihi dikkate alınsa da, asıl önemli olan bankanın ödemenizi istediği dönem harcamasıdır. Bu yüzden sadece asgari tutarı dikkate almak yerine dönem borcu üzerinden ödeme yapmalısınız. Bu şekilde borç ödemeyen kişiler, bir süre sonra yeterli limit bulamadıkları için yeni kredi kartları almakta ya da mevcut limitlerini arttırmaktadırlar.

Kredi kartı borcunun ertelenmesi:

Kredi kartı borcunun birkaç gün ya da birkaç hafta ertelenmesi durumu kesinlikle söz konusu olmamalıdır. Çünkü, bankalara olan borç her ertelendiğinde, sicil kaydımıza bu durum işlemektedir.

Borcun Borç İle Kapatılması:

Kredi kartı kullanan kişiler, hiç değilse bir dönem daha rahat etmek için mevcut limitleri ile kuyumculardan altın alıp bozdurmakta, ardından da kredi kartı borçlarını ödemektedirler. Bu kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur. Çünkü, borcun yeni bir borç ile kapatılması size fayda sağlamayacaktır. Bu duruma ek olarak, yeni bir kredi ya da kredi kartı alınarak, borcu bulunan kredi kartına ödeme yapılması işlemini de buraya ekleyebiliriz.

Her alışveriş için kredi kartı kullanılması:

Kredi kartı piyasaya sürülürken, yalnızca bir ödeme aracı olarak tanıtılmıştı. Fakat, şuan kullanım şekline baktığımız zaman, sadece harcama aracı olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bu durumdan kaçınmalı, gücümüzün yettiği alışverişlerde nakit kullanmalı, yüksek tutarlı alışverişlerde ise kredi kartı kullanımı yapmalıyız.

Eğer kredi kartı kullanımında yapılan yanlışlara dikkat etmeyen kişilere ne olduğunu merak ediyorsanız, şunları söyleyebiliriz. İlk olarak borçların gecikmesi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Borç geciktiğinden dolayı bankalardan gelen telefonların açılmaması için verilen mücadeleler burada sıkça ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, borcun ertelenmesi ile birlikte düşen kredi notu, borç gecikmesinin işlediği sicil kaydı, yeniden kredi almak isteyen kişilere ileriki dönemlerde engel olacaktır.

Borcunu erteleyen ya da kullanımını hala düzeltmeyen kişilerin zamanla birden fazla kredi kartı kullandıkları da bilinmektedir. Bu kredi kartlarının borçlarının da ödenememesi ile birlikte, çözüm olarak en son kredi kartı borcunun yapılandırılmasına başvurulmaktadır. Bu işlem ile birlikte kişilerin toplam borçları taksitli bir hale getirilse de, borç bitiminde yeni bir kart kullanmaları hemen mümkün olmayacaktır. Bankaların sunduğu borç yapılandırma işlemlerinde birçok sözleşme imzalatılmaktadır. Bu imza işlemlerinde dikkat edilmese de atılan her imza ile borçların ödenemediği, bunun için bu yola başvurulduğu belirtilmektedir. Hem kredi kartı borcunun yapılandırılması hem de yapılandırma işleminin ardından gecikmeli ödenen bir taksit olduğu zaman, kredi notunuzun bu durumdan çok daha fazla erteleneceğini ise unutmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.