Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler

19.03.2018
196
Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler

Kredi kartı kullanımının son dönemlerde artış göstermesi ve aynı zamanda tüketicilerin her biri, birden fazla kredi kartı kullanmasıyla dağ gibi büyü oldu. Her an yanımızdan eksik etmediğimiz ve sürekli olarak ihtiyaç duyduğumuz kredi kartları, unutkanlığa dayalı olarak kaybolma riskini de taşıyor. Bu durum kredi kartınızın her an bir başkasının eline düşme tehlikesini de sağlıyor. Öte yandan en kötü ihtimalin bir yabancının eline geçmesi de ürkütücü. Kötü niyetli olarak yaklaşım gösterecek olan kişilerin kredin kartınızdan yapacakları harcamaları ile birlikte aniden büyük bir sorunla karşı karşıya kalabilmektesiniz. İşte tam da bu durumda bankaların bir kısmı bu tarz durumlarda 24 saat içerisinde yapılacak olan tüm harcamalardan sizi sorumlu tutmayarak zararınızı karşılayabilmektedir. Fakat bu durumun her banka için geçerli olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

 

Şifrem Olmadan Kredi Kartımı Kullanabilirler Mi?

Birden fazla kredi kartı kullanabilirsiniz bu gayet normal. Hatta günümüzde birçok tüketici fazladan kredi kartı cüzdanında barındırdığından ötürü neredeyse varlığından dahi habersiz yaşayabiliyor. Buna yönelik kullanmasanız dahi kredi kartlarınızın varlığından sürekli haberdar olmanız, olası bir kaybetme veya çalınma durumuna yönelik bankayla hızlı bir şekilde iletişim kurmanızda yardımcı olacaktır. Bu tür bir yaklaşım ile birlikte kredi kartınızın maddi kaybı hem azalma gösterecektir, hem de kullanıma kapandıktan hemen sonra artık sorumlu tutulmanız da söz konusu olmayacaktır. Kredi kartı şifreniz olmadan alışveriş yapılamaz ki, bu durum artık SMS ile de kontrol edilebiliyor. Fakat her ne kadar durum bu şekilde ilerlese de, kredi kartınızın şifresini tahmin etme durumu milyonda bir dahi olsa, yine de tedbiri elden bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Kayıp/Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler

Kullanıma açık olan kredi kartınızı bir yerde unutmanız veya cüzdanınızda göremediğiniz takdirde ilk iş hızlı bir şekilde ilgili kredi kartının bağlı olduğu bankayı arayarak durum hakkında bilgi verip, kredi kartınızın kullanıma kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Sağda solda bulurum umuduyla bekleme yaparak arayışta olmanız size zarar vermekten başka bir durumu doğurmamaktadır. Bundan ötürü hiçbir şekilde vakit kaybı yaşamadan bankanızı arayarak kayıp veya çalıntı bildiriminde bulunmanız faydanıza olacaktır. Talebiniz doğrultusunda ilgili banka aynı dakika içerisinde kredi kartınıza bloke uygulaması yapacaktır. Yapılacak olan kredi kartı işlemiyle birlikte kartınız iptal edilerek kullanıma kapalı bir hale gelecektir. İptal edilen kredi kartından yapılacak olan harcamalar, sigorta ve birtakım banka uygulamaları da dahil olmak üzere maksimum 150 TL’ye kadar sorumlu tutulmaktasınız. Buna yönelik kredi kartınızın çalınma veya kaybolmayla ilgili kasıtlı bir durumunuz tespit edilirse, sigorta olması halinde dahi 150 TL sınırı uygulanmadan tüm harcamalar size yüklenecek ve siz sorumlu tutulacaksınız.

İlgili banka ile görüşme sağlarken birkaç soru dahilinde cevaplar verdikten sonra kredi kartınızın işleme kapanma durumunu gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan müşteri temsilcisinden kayıp veya çalıntı kredi kartınızdan harcama yapılıp, yapılmadığına dair de bilgiler edinebilirsiniz. Bunun dışında kayıp/çalıntı kredi kartınızın yerine yeni kredi kartınızı talep ederek adresinize ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Kredi kartınızın kaybolduğunu veya çalındığını ilgili bankaya bildirdikten sonra yapılması gerekilen diğer durum karakola giderek tutanak tutturmanızdır. Kartınızı bulamadığınız semt, mahalle veya ilçe dahilinde bulunan bir karakola gitmeniz size hem vakit kazandıracak, hem de bulunmasıyla ilgili daha hızlı bir çözüm yaratmış olacaksınız. Tutanak dahilinde tam olarak kartın nerede çalındığı veya kaybedildiğine dair tüm detaylar geçirilmektedir. Bu tutanak sayesinde bankayla anlaşamazsanız dahi, elinizdeki tutanakla Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek gerekli işlemlerde bulunabilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.