Kredi Kartı Kapatmanın Yolları

27.05.2017
244
Kredi Kartı Kapatmanın Yolları

Bankacılık sektörünün en çok sunduğu hizmeti olan kredi kartları, yapılabilecek her türlü harcama işleminde kullanılması, ödemelerin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu hizmetten faydalanan banka müşterilerine baktığımız zaman ise, kredi kartlarından büyük bir fayda sağlayan ve tam tersi bir şekilde kredi kartlarından zarar gören kişileri görebiliriz. Her ne kadar güzel bir bankacılık hizmeti olsa da, harcamalarını kontrol edemeyen kişilerin varlığı, kredi kartlarına karşı bir ön yargının oluşmasına neden olmaktadır. Borçlarını ödeyemeyen ya da artık kredi kartı kullanmak istemeyen kişiler kredi kartını kapattırmak için bankalara başvurmaktadırlar. Bu başvurularda ise, yoğun bir şekilde ödemelerini yapamayan ve hem yapılandırma hem de kredi kartı iptali için başvuruların yapıldığını görmekteyiz.

Borcu Olmayan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartını kapattırmak isteyen kişiler için karşılarında iki farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki, herhangi bir borcu olmayan, borcunu ödeyecek durumda olduğunuz ya da bu zamana kadar aldığınız halde herhangi bir harcama yapmadığınız kredi kartlarıdır. Bu tür işlemler hem kolay hem şartsız hem de çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bankadan bankaya değişen başvuru kanalları bulunsa da, Bonus Card, Maximum Kart ve World Kart kullanısıysanız, bankanızı arayarak, mobil bankacılık veya internet bankacılığı hesabınıza giriş yaparak kredi kartını kapattırmak için gereken işlemleri yapabilirsiniz. Bunun dışında banka şubeleri üzerinden de gereken işlemleri yapabilirsiniz. Tamamen tercih burada sizlere bırakılmıştır. İkinci  durum ise, kredi kartı borcu çok yüksek seviyelere gelen ve ödeyemediğinden dolayı bankadan yardım alıp hem kredi kartı borcunu ödemek hem de kartını kapattırmak isteyen kişilerden oluşmaktadır.

Ödenemeyen Kredi Kartı Nasıl Kapattırılır?

Kredi Kartımı Nasıl İptal Ederim

Eğer kredi kartını kapattırmak istemenizin nedeni borcunuzu ödeyemiyor olmanız ise, borcunuzu her ay geciktirmek yerine doğrudan banka şubelerine giderek yapılandırma işlemlerini gerçekleştirmenizde fayda vardır. Çünkü, ödenmeyen her taksit banka kredi notunuzu düşürecek ve sonraki yıllarda yapacağınız işlemleri de olumsuz etkileyecektir. Bunun için yapacağınız başvuruları doğrudan banka şubelerinden gerçekleştirmek durumundasınız. Yapılandırma işlemlerinde kredi kartınızdaki toplam borç 48 aya kadar taksitlendirilmektedir. Bu taksitlendirme işlemi için sizden birçok belge istenecektir. Her ne kadar okunmuyor olsa da, borcun geciktirilmesi halinde kişilerin kara listeye gireceğine dair birçok ibare burada yer almaktadır.

Yapılandırma işleminde seçeceğiniz vade süresine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Çünkü, yapılandırma işlemleri için banka tıpkı kredilerde olduğu gibi bazı faiz oranları sunmaktadır. Bu da borcunuzu vade süresi boyunca ödediğinizde, totalde daha fazla ödeme yaptığınız anlamına gelmektedir. Ayrıca, vade süresi dolana kadar yani kredi kartı borcunuz bitene kadar da kredi kartınızı kullanamayacağınızı kesinlikle unutmamalısınız.

Kredi kartını kapattırmak için borcunu yapılandıran kişiler, vade süresini doldurduğunda boprçlarını geciktirmemişse, bankaya tekrar bir başvuru yaparak, kredi kartlarını kullanmaya devam edebilirler.

Kullanılmayan Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Banka müşterileri, ihtiyaçları olmadığı halde ilerleyen dönemlerde kullanabilecekleri düşünerek, zaman zaman ek kredi kartı almaktadırlar. Eğer sizin de kullanmadığınız bir kredi kartınız varsa ve kredi kartını kapattırmak istiyorsanız, kesinlikle kaygılanmamalısınız. Çünkü, yapılacak olan iptal işlemlerinde, banka siciliniz kesinlikle olumsuz etkilenmeyecektir.

Kullanmadığınız bir kredi kartını tamamen kapattırmak için de, çalıştığınız bankanın telefon bankacılığını arayarak, internet bankacılığı hesabınıza giriş yaparak veya banka şubelerine dilekçe yazarak, iptal işlemlerini başlatabilirsiniz. Eğer bu kredi kartını daha önce kullanmışsanız ama şimdi borcunuz bulunmuyorsa, banka yine de bir ücret talep edebilir. Bu ücret ise, kredi kartı kullanım aidatından dolayı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.