Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

29.09.2018
368
Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Hesap kesim tarihi değiştirilebilir mi sorusu birçok kredi kartı kullanıcısı için önemlidir. Bankaların verdiği kredi kartlarının kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Kredi kartlarının içerisinde bilmeniz gereken birçok detay bulunur. Bu detaylardan biri de hesap kesim tarihidir. Hesap kesim tarihini, kredi kartınızı çıkartırken belirlerseniz. Sonrasında bu tarihin değiştirilmesi mümkündür. Hesap kesim tarihinin, maaş tarihinize uygun şekilde belirlenmesi önemlidir. Aksi takdirde son ödeme zamanını kaçırabilirsiniz ve kredi notunuz düşer. Kredi notunun düşmesi, birden fazla dezavantaj getirir. Öncelikle kredi notunuz düşerse, nakit paraya ihtiyaç duyduğunuzda bankadan kolayca kredi çekemezsiniz. Bankalar kredi verirken, kredi notunu hesaba katarlar. Kredi kartı hesap kesim tarihinizi doğru belirlemek de bu açıdan önemlidir. Herkesin maaşı, geliri aynı zamanda yatmaz. Bu sebeple herkes farklı hesap kesim tarihi belirleyebilir. Bunun yanı sıra, başka bir işe girmeniz, işinizi değiştirmeniz veya işten ayrılmanız durumunda da hesap kesim tarihinizde değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bu oldukça sıradan bir durumdur ve halledilmesi çok kolaydır.

📌 Hesap Kesim Tarihi Nedir? ‼️

En uygun hesap kesim tarihi, maaşınızın yattığı zamana göre belirlenmiş tarihtir. Hesap kesim tarihi, bir boyunca yapılan harcamaların ödeme tarihidir. Bu tarihten itibaren 10 gün sonrasına kadar son ödeme tarihi belirlenir. Son ödeme tarihini kaçırırsanız birtakım sıkıntılarla karşılaşmanız olası olacaktır. Hesap kesim tarihi değiştirme işlemi sık sık yapılabilen işlemlerden değildir. Bazı bankalar bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için yıllık 3 defa olmak üzere sınır koyar. Bazı bankalar, hesap kesim tarihi değiştirme işlemleri için ek belgeler istemezken, bazıları çeşitli evraklar talep edebilmektedir. Özellikle telefon şubesi üzerinden yapacağınız hesap değiştirme taleplerinizde belge isteme durumuyla daha çok karşılaşılır.

 

📌 Hesap Kesim Tarihi Neye Göre Belirlenmelidir? 🔎

Maaş gününüz hesap kesim tarihinizin belirlenmesindeki en önemli etkendir. Hesap kesim tarihi, tüm ay boyunca yaptığınız harcamaların ödenmesi gereken tarihtir. Hesap kesim tarihinizin son ödemesi, hesap kesim tarihinden 10 gün sonra gerçekleşmektedir. Basit bir örnek vermek gerekirse, ayın 20sinde hesap kesim tarihiniz belirlenmişse, son ödeme tarihinizin ayın 30’u olacaktır. Hesap kesim tarihinizi maaş gününüze göre ayarlarsanız ödemekte sıkıntı çekmezsiniz. Hesap kesimini öğrenmek ve değiştirmek de zor değildir. Örnek olarak, Garanti Bankası müşterisiyseniz Garanti İnternet Bankacılığı üzerinden hesap kesiminizi öğrenebileceğiniz gibi değişiklik de yapabilirsiniz.

📌 Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir? 🔎

Hesap kesim tarihini değiştirme, bazı bankalar tarafından kısıtlanmıştır. Yılda sadece 3 kez değişiklik yapma hakkınız bulunabilir. Bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Örnek olarak Yapı Kredi hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapmak istiyorsanız, bankanızın koşullarını bilmeniz gerekir. Ancak genel olarak hesap kesim tarihi değiştirme işlemleri şu şekilde sıralanır:

  1. Bankanızın size en yakın şubesine giderek yazılı talepte bulunmak.
  2. Telefon bankacılığı üzerinden hesap kesim tarihi değiştirme talebinde bulunmak.
  3. Müşteri numaranı ve şifrenizle giriş yaparak, İnternet Bankacılığı üzerinden hesap kesiminizi değiştirmek.
  4. ATM’lerde yer alan menüde, hesap kesim tarihi değiştirme konulu işlemleri yapmak.

📌 Bankaların Hesap Kesim Tarihi Belirleme İşlemi 🔎

Kredi kartı çıkarmak üzere gittiğiniz bankada, kart bilgileriniz oluşturulurken size hesap kesim tarihinizin ne zaman olmasını istediğiniz sorulur. Burada cevap verilen tarih, siz değiştirmediğiniz sürece sabit kalacaktır. Denizbank müşterisiyseniz ve Denizbank kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapmak istiyorsanız, bu talebinizi bankaya bildirerek tarihinizi değiştirebilirsiniz. Bu işlemler oldukça kolaydır ve hemen hemen her banka bu metotlarla ilerlemektedir. Bazı bankalar daha çok belge ve koşul isteyebilir ancak bu işlemler hızla halledilen konulardandır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.