Kredi Kartı Hakkında Her Şey

12.12.2019
351
Kredi Kartı Hakkında Her Şey

Alışverişlerde nakit para zorunluluğunu ortadan kaldıran, kişilere çeşitli kolaylıklar sağlayan bankacılık hizmetlerinden bir tanesi hiç kuşkusuz kredi kartı hizmetidir. Kredi kartları sayesinde insanlar, harcamalarını yanlarında para taşımadan yapabilmekte, böylelikle de güvenliklerini sağlayabilmektedir.

Kredi kartları, günümüzde faaliyette olan her banka tarafından kişilere verilebilmektedir. Fakat bu hizmeti herkes alamamakta, yalnızca çeşitli koşulları sağlayan kişiler kredi kartı edinebilmektedir.

Kredi kartı, hayatlarımızı kolaylaştıran bir sistemin ürünüdür ve bu ürüne dair pek çok ayrıntı bulunmaktadır. Bu yazımızda, kredi kartı hakkındaki bilgeleri ve kredi kartına dair olan tüm ayrıntıları ele alacağız.

 

 • Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, değişken ama belirli bir limit ile bankalar tarafından tüketicilere verilen karttır. Bu kartlar, herkesin gelir durumuna göre farklı limitler dâhilinde verilmektedir ve bu kartlar bir çeşit kredi aracıdır.

Bankaların sunmakta olduğu kredi kartı ürünü ile bankayla arasında anlaşma olan iş yerlerinden POS cihazı adı verilen cihaz aracılığı ile alışveriş yapılabilmektedir.

Kredi kartlarının en büyük ve en önemli özelliği; taksitli alışveriş imkânı sağlamasıdır. Yapılan büyük meblağlı alışverişler neticesinde banka, borcu aylara bölmektedir. Böylelikle tüketiciler, yüksek tutarlı alışverişlerini kredi kartı ile yaptıklarında parça parça ödeme fırsatını elde etmiş olmaktadır.

 

 • Kredi Kartı Başvuru Şartları

Kredi kartı kişilere, bankalar tarafından verilmektedir. Her bankanın işleyişi ve kredi kartı verme şartları farklılık gösterse de temelde, her bankada aynı olan belli başlı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle her banka, verdikleri kredi kartından yapılacak harcamanın kendisine geri ödenecek olmasından emin olmak ister. Bu sebeple bankalar, kişilerin yaptığı kredi kartı başvurularında belli başlı şartların sağlanmasını ister. Bu şartlar kısaca şunlardır:

 • Kişinin 18 yaş sınırını geçmiş olması
 • Kişinin kredi notunun yeterli olması; riskiz grupta yer alması
 • Kişinin gelir belgesi ile belgeleyebileceği bir gelire sahip olması

Günümüzde çoğu banka artık kişilerden belge talep etmemektedir. Bunun yerine sistem üzerinden kişilerin verdikleri bilgileri doğrulamaktadır. Fakat verilen bilgilerin sistemde doğrulanamaması durumunda bankalar, SGK kaydı ya da belgelerini talep edebilmektedir.

Gelir belgesi, hem kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması hem de kredi kartı limitine etki eden önemli bir unsurdur. Fakat kişilerin herhangi bir geliri olmasa da bazı bankalar yine d kredi kartı hizmetini verebilmektedir. Söz konusu bu kartlar, düşük limitte olmaktadır.

 

 • Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir kredi kartı başvurusu yapabilmek için öncelikle bankaların kredi kartı başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında bankalar gerekli incelemeyi yaparlar ve başvuruyu değerlendirmeye alırlar. Verilen bilgilerin teyit edilmesi ve kredi kartı çıkartılmasına herhangi bir engel durum bulunmuyorsa, bankalar başvuru talebini onaylarlar ve kişi adına kredi kartını çıkartırlar.

Günümüzde kredi kartı başvurusu yapmak, bankaların dijitalleşmesi ve teknolojik gelişmelerden yararlanması sonucu daha pratik hale gelmiştir. Bu kapsamda çoğu banka, internet bankacılığı üzerinden ya da telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı başvuru taleplerini almaktadır. Bu başvuru işlemleri için her bankanın işleyişi farklıdır bu sebeple gerekli bilgi için bankanın resmi internet sitesinden ya da çağrı merkezinden bilgi alınmalıdır.

 

 • Kredi Kartı Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Kredi kartı başvurusunda gerekli olan tek belge; kredi kartı başvuru formudur. Bu form dışındaki tüm belgeler, genel bir sistem üzerinden görülebilmektedir. Fakat istisnai durumlarda ya da kişileirn yüksek limitli kredi kartı başvurusu yapması durumlarından bankalar kişilerin gelir belgesini ibraz etmesini isteyebilmektedirler. Ayrıca bankalar, kimlik tespiti için kişilerin kimlik belgelerini de isteyebilmektedir. Bu sebeple, bankanın herhangi bir şubesine gidilerek yapılacak olan kredi kartı başvuru işlemlerinde kimlik belgesinin de götürülmesi tavsiye edilmektedir.

 

 • Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı bir tür kredi aracıdır ve bankaya borçlanma işidir. Kişiler, bankaların kendisine vermiş olduğu bu kart ile alışveriş yaparak aslında bankaya borçlanmış olurlar. Aylık limit çerçevesinde gerçekleştirilen bu borçlanma ile aslında bankadan kredi çekilmiş olunur. Bu sebeple, kredi kartı kullanırken akılcı davranmak gerekmekte; ödenemeyecek borçların altına girilmemelidir.

Bir kredi kartı kullanımından ilk olarak dikkat edilecek olan şey; borcu zamanında ve düzenli olarak ödemektir. Çünkü borcun zamanında ve düzenli olarak ödenmemesi durumda kişilerin kredi notları düşmektedir.

Kredi kartlarının aylık geri ödemeleri toplam borç olarak ya da asgari tutar olarak yapılabilmektedir. Asgari tutar ödemesi, kişilerin yapması gereken minimum ödeme tutarıdır. Fakat kişilerin sürekli olarak asgari ödeme yapması, ilerleyen zamanlarda toplam borcun ödenemeyecek meblağlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, üst üste yapılan asgari ödeme neticesinde kredi kartları kullanıma kapatılmaktadır. 90 gün boyunca yapılmayan ödemeler neticesinde de kişiler hakkında yasal takip süreci başlatılmaktadır. Bu sebeple, kredi kartı kullanımı yapılırken borcun zamanında ve düzenli olarak geri ödenebileceğinden emin olunmalıdır.

 

 • Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı limiti nasıl hesaplanır sorusu tüketiciler tarafından oldukça merak edilmektedir. Yasal olarak bir kredi kartının hesaplanması şu şekildedir:

 • Kartın alındığı ilk yıl için; kişinin aylık gelirinin maksimum 2 katı
 • İlk yıl sonrası; kişinin aylık gelirinin maksimum 4 katı

Görüldüğü üzere kredi kartlarının limiti direkt olarak kişilerin aylık gelirleri ile ilgilidir ve belirleme bu gelire göre yapılır. Kredi kartı limitleri, ilk olarak kredi kartı başvurusunda banka tarafından belirleniyor olsa da, kartın çıkmasından sonra süreç içerisinde değişikliğe uğrayabilmektedir. Buna göre banka müşterileri, ilerleyen zamanlarda kredi kartı limit artışı için ya da limit düşüşü için bankalara müracaat edebilmektedirler.

 

 • Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı minimum ödeme tutarına; asgari ödeme tutarı adı verilmektedir ve borcun son ödeme gününe kadar ödenmesi gereken minimum tutar anlamına gelmektedir. Bir kredi kartı aylık ödemesinin, asgari tutarın da altında gerçekleşmesi durumunda borca gecikme faizi işlemektedir fakat yapılan asgari ödeme tutar ile bu faiz işlememektedir. Dolayısı ile asgari ödeme tutarı, gecikme faizi işlenmesine engel olmaktadır.

Kredi kartlarının asgari ödeme tutarları, bankalar tarafından kredi kartının limitine göre belirlenmektedir. Buna göre limitlerine göre asgari ödeme tutarları şu şekildedir:

 • 15 bin TL limitli kredi kartları için asgari ödeme tutarı %30 oranında,
 • 15 bin TL ile 20 bin TL arasında limitli kredi kartları için asgari ödeme tutarı %35 oranında,
 • 20 bin TL üzerinde limitli kredi kartları için asgari ödeme tutarı %40 tutarında
 • Yeni çıkartılan kredi kartları için asgari ödeme tutarı %40 oranında olacak şekilde hesaplanmaktadır.

 

 • Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Kredi kartı bankaların sunmakta olduğu bir hizmet, bir çeşit kredi türüdür. Ve bu kartlar sayesinde, ATMler aracılığı ile nakit avans da çekebilmek mümkündür. Nakit avans, bankların kredi kartı kullanıcılarına sunmakta olduğu bir diğer kredi hizmetidir. Buna göre, kredi kartı sahipleri, düşük meblağlı acil nakit ihtiyacı duydukları durumda kredi kartından avans çekebilmektedir. Ve bu avans taksitli olarak bankaya geri ödenebilmektedir.

Kredi kartları ile çekilen nakit avanslar, bankanın güncel olan akit avans faiz oranı üzerinden hesaplanır ve belirli bir faiz yansıtılarak bankaya geri ödenir. Bu geri ödeme bankadan bankaya göre farklı taksit seçenekleri ile gerçekleştirilebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.