Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

15.05.2017
601
Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

Kredi kartı kullanım oranın her geçen gün arttığı günümüzde kullanıcıların özellikle internet alışverişlerinde karşısına çıkan Kredi Kartı CVV Kodunun ne olduğunu bilmeyen kullanıcılar için bu yazı dizimizi hazırladık.

Son zamanlarda internet dünyasında yaşanan hareketliliğe bağlı olarak alışveriş oranın artık büyük bir bölümü internet üzerinden yapılmaktadır. Özellikle de 40 Milyon üzerinde kredi kartı kullanan olduğunu düşündüğümüz zaman bu kadar fazla kullanım oranı alışveriş çılgınlığının hangi boyutlara geldiğini bizlere göstermektedir. Bu yüzden de CVV kodu istenilen durumlarda kredi kartınızın neresinde bulunan kodu vereceğinizi açıklamakta fayda var.

Kullanmakta olduğunuz kredi kartının arka yüzünde yer alan bu kodun istenmesinde asıl amacın alışveriş sırasında sizlerin mağdur duruma düşmenizin önüne geçmek olacaktır. Çünkü internet kullanımına bağlı olarak günümüzde internet korsanlarının veya dolandırıcıların piyasalarda kol gezmesi müşterilerin mağdur duruma düşmesine neden olacaktır. Bu yüzdende yapmanız gereken alışveriş sırasında sizden istenen bu kodu kullanmak ve alışverişinizi tamamlamak olacaktır.

CVV Kodu nerede yer alıyor?

Hangi bankanın kredi kartı kullanırsanız kullanın CVV kodu kartın arka yüzünde yer alan beyaz kısım içerisinde yazdığını bilmelisiniz. Özellikle burada yazan 7 adet rakam bulunmasından dolayı kullanıcıların birçoğu bu rakamın hepsini girerek alışveriş yapmaktadır. Ancak CVV kodunun doğru girilmesini sağlamak için yapanız gereken son 3 rakamına girerek işlemlerinizi tamamlamak olacaktır.

Kredi Kartı CVV Nerede ?

Yukarda da göreceğiniz gibi kredi kartınızın arka kısmında yer alan beyaz bölümde yazan kodlar 0009 000’dır. Kullanıcıların birçoğu bu rakamların hepsini girerek CVV kodunun yanlış girilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden CVV kodunuzun sizden istenmesinden sonra bu karta göre bakarsak girmeniz gereken numaranın 000 olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani kredi kartınızın arka yüzünde ne kadar numara yazarsa yazsın sizden istenen bu kartın arkasında yer alan son 3 rakamı girmek olacaktır.

CVV kodu silinen veya okunmakta güçlük çeken müşterilerin yapması gerekenler hakkında bilgi verelim.

Kredi kartınızı uzun zamandır kullanıyorsanız aşınmaya bağlı olarak kartın üstünde yer alan isimler ve numaraların silinmesi çoğu zaman karşı karşıya kaldığımız durumların başında gelmektedir. Bu yüzden de internet alışverişlerinde son derece önemli olan CVV kodunun silinmesinden sonra yapmanız gereken bankanızdan yeni kredi kartı talep etmek olacaktır. Ancak anlık olarak istenen bu CVV kodunun bilinmemesi durumunda alışverişinizin geçerli olmayacak olması sizlerin bu konuda mağdur olmasına neden olacaktır. Bu yüzden CVV kodunu bilmeyen müşterilerin alışveriş yapmadan önce mutlaka ama mutlaka bankanın müşteri danışmanlarını araması ve kredi kartının CVV kodunu öğrenmesi gerekmektedir. CVV kodunu öğrendikten sonra işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapacak ve artık güvenli internet bankacılığı hizmetlerini kullanma fırsatını bulmuş olacaksınız.

Kredi kartı eskiyen müşterilerin ileride sorun yaşamaması içinde yapması gereken kısa süre içerisinde bankasından yeni kart talebinde bulunması gerekmektedir.

UYARI (SON DERECE ÖNEMLİ)

Telefon dolandırıcılarının kol gezdiği günümüzde sizlere kendisine bankacı olarak tanıtan kişilerin bulunduğunu ve bu konuda dikkat etmeniz gerektiğini ayrıca belirtmek istiyoruz. Özellikle sizlere gelen telefonlardan sonra kartınızın şifresini veya arka yüzünde bulunan CVV kodunun paylaşılmasının istenmesi durumunda sakın ama sakın bu kart bilgilerinizi paylaşmada bulunmayınız. Aksi durumda hesabınızdan sizin adınıza harcama yapılacak ve mağdur durumda olan taraf olacaksınız. Bankaların hiçbirisi sizden CVV kodunu ve Pin kodunuzu doğrudan istemediğinden dolayı bu tarz durumla karşı karşıya kalmanız durumunda polise bildirmeniz yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.