Kredi Kartı Çalınma ve Kaybolma Durumunda Yapılacaklar

03.11.2017
203
Kredi Kartı Çalınma ve Kaybolma Durumunda Yapılacaklar

Günlük yaşantımız içerisinde kredi kartları ve bankalar önemli yer oynamaktadır. Hemen hemen gittiğimiz birçok yerde bu kartların kullanımına başvurmaktayız. Nakit para kullanımının daha zor olduğunu düşünenler, parayı tek bir kartta toplayarak daha rahat ve hızlı alışveriş yapmak istemektedirler. Kredi kartı kullanımı son 10 yıl içerisinde dünyanın her yerinde olmakla birlikte Türkiye’de de önemli artış gösterdi.  50 milyon civarında kredi kartı aboneliği bulunan Türkiye’de bir kişide birden fazla kart bulunabilmektedir. Farklı farklı bankaların kredi kartını taşıyanlar genelde finans sektörü ile uğraşmaktadır. Memur kesimin ise yine büyük iş adamları kadar olmasa da çok sayıda bankaya aboneliği bulunmaktadır. İnsanlar, bu kartların hayatı kolaylaştırdığını düşünmektedir. Bu yüzden alışveriş merkezlerinin tümünde post makinesi bulunmaktadır. Bu kartlar,  insan hayatında büyük bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Paraya ihtiyacı olduğu zaman kişiler bir daha ATM aramak zorunda kalmamaktadırlar. Nakit parayı hırsızların alması daha kolaydır. Bu yüzden şifreli kart kullanarak hırsızlara bir nebze de olsa engel olunmaktadır. Bankaların güvenli olması sebebiyle insanlar paralarını diledikleri gibi banka üzerinden kullanmaktadır. Kredi kartı kullanan kişiler, harcamalarını daha iyi kontrol edebilmektedir.  Sene sonunda banka, kart sahibini yaptığı işlemler konusunda bilgilendirmektedir. Bazı araba, beyaz eşya vs. Firmalar kredi kartına özel indirim de yapmaktadırlar.

 

Gündelik yaşamda sıkça kullanılan kredi kartlarının der avantajları da bulunmaktadır.  Kartı eline alan kişiler sınırsızca harcama yapmak istemektedir. Nakit para varken yettiği kadar harcama yaparken, kredi kartı ile birlikte limiti sonuna kadar doldurmak istemektedirler. Bu da bir sonra ki aya borçlu girmek demektir. Bu sebepten ötürü eşler arası gerginlikler yaşanmaktadır. Psikolojiyi de olumsuz yönde etkileyebildiği gibi kişileri intihara kadar götürmektedir. Kredi kartı sahiplerinin bir diğer sorunu ise sahip oldukları kartı kaybetmeleridir. Normal şartlarda kart kaybolsa dahi fazla sıkıntı olmamaktaydı fakat son yıllarda şifre olsa bile  kart ile harcama yapmanın yolunu buldular. Bu da kişilerin başta maddi olmak üzere manevi güvenliklerini kaybetmelerine sebep oldu.  Kişilerin aklına ilk gelen şey kart kaybolduğu zaman neler yapmaları gerektiği olmaktadır. Çünkü kart kötü niyetli kişilerin eline geçerse onunla büyük miktarda harcamalar yapabilmektedir. Bu durum ise kart sahibinin başını yakmaktadır. Çünkü bankalar aşırı bir harcama yapıldığı zaman bunun üzerinden belli bir vakit geçerse Kredi kartı sahiplerinin evine haciz işlemi yapmaktadırlar. Kaybolan kredi kartı ile harcama yapıldığı zaman bankanın haberi olana kadar bunun mesuliyeti kart sahibine aittir. Uzmanlar kart sahiplerine kartlarını kaybetmeleri durumunda şu önerilerde bulunmaktadırlar. Kredi kartı kaybolduğu veya çalındığı zaman yapılması gereken ilk şey müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmektir. Müşteri hizmetlerine kartın ne zaman kaybolduğunu veya ne zaman çalındığını bildirmek güvenlik  açısından önemlidir. Bazı bankalar karttan son 24 saat içerisinde yapılan harcamaları dikkate almasa bile kart sahibinin konunun ehemmiyeti açısından hızlı hareket etmesi ve her şeyi en doğru bir şekilde yetkililere bildirmesi gerekmektedir. Diğer yapılması gereken bir hususta kart bilgileri ile bankaya başvurarak kartın iptalini gerçekleştirmektir. Bu gibi durumlarda zaman önemli olduğu için en yakın polis merkezine giderek durumu anlatmak gerekmektedir. Kredi kartı ile herhangi bir alışveriş  yapılmış ise harcama formunu doldurmak gerekmektedir. Kartın iptali için boş bir kağıda ad soyadı ve kart bilgilerini yazarak ilgili şubeye vermek gerekmektedir. Eğer kart ile şifreli bir alışveriş yapılmış ise kart sahibi tarafından bankaya yapılan itiraz reddedilmektedir. Çünkü şifrenin korunması kart sahibine aittir. Bankaya itiraz dilekçesini verdikten sonra kart ile yapılan  harcamalardan banka sorumludur. Kart sahibinin güvenliği için bu önem arz etmektedir. Polis Merkezindeki sürecin doğru bir şekilde işlemesi için verilen tüm bilgilerin gerçeğe aykırı olmaması gerekmektedir. Kartın nerede kaybolduğunu polis memurlarına  söylemek kaybolan veya çalınan kartın daha kısa sürede bulunması için önem arz etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.