Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal Edilebilir Mi?

15.11.2017
294
Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal Edilebilir Mi?

Kredi kartları hayatın birçok alanında büyük kolaylık sağlamaktadır. Gerek taksit imkânları gerekse yanınızda yüklü miktarda nakit taşımamanıza olanak sağlayan kredi kartları bilinçsiz kullanıldığında ne yazık ki kullanıcılarına bazı sorunlar oluşturmaktadır. Her ne kadar hayatı kolaylaştırıyor olsalar da kullanıcılarını yanıltan bir algıya sahip oldukları bir gerçektir. Nasılsa daha sonra öderim mantığı ile kullanıldığında ödeme zamanlarında oldukça can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Bunun dengesini tam olarak oturtamayan kullanıcıları ise çözümü kartlarını iptal ettirmekte bulmuşlardır. Kredi kartı borcu varken kart iptal edilebilir mi sorusu bu yüzden oldukça büyük önem taşımaktadır.

Kredi Kartı İptali

Kredi kartı borcunuz varken kredi kartınızı iptal ettirebiliyorsunuz. Şubeye gitmeden kredi kartı iptalinizi enteraktif bankacılık yollarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı kapatmak ile kredi kartı iptali arasında ufak bir fark bulunmaktadır. Eğer kredi kartı borcunuz varsa yapacağınız işlem kapattırmak olacaktır. Bankalara kredi kartı kapatma talimatı verdiğiniz zaman 7 gün içerisinde sizlerin bu teklifine cevap vermek zorundalardır. Sizlerden borçlarınızı tek seferde ödemenizi talep edeceklerdir ancak bunun yasal bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Kapatma işlemi gerçekleştikten sonra sizler borçlarınızı ödemeye devam edebilirsiniz. Kapatma işlemi borçları sıfırlamaz veya ödenmemesini gerektirecek bir durum oluşturmaz. Bankaya olan tüm borcunuzu ödemek zorundasınız. Bu taksit ödeme sürecinde kartınız kapatılabilir. Kapattığınız kartınızı herhangi bir durumda kullanamazsınız. Nakit çekim yapamaz veya borçlarınızı kart üstünden ödeyemezsiniz. Toplam borcunuz sıfırlanana kadar olan süreç kredi kartı kapatma işlemidir. Toplam borcunuz bittikten sonra kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bu işlem sizlerin bankayla olan bütün ilişkinizi kesmektedir. Eğer banka iptal veya kapatma süreci içinde bir sorun çıkartıyor ve 7 iş günü içinde sizlerin taleplerini uygulamıyorsa o zaman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ na gerekli konuyla ilgili şikâyet dilekçesi verebilirsiniz. Sizlere bu konuda daha çok yardımcı olması için bankada iptal işlemleri içim muhatap olduğunuz kişinin ismini bilmenizde fayda sağlayacaktır.

Kredi kartı İptal Ücreti

Kredi kartı iptal ücreti aslında bankaların sizden yasal olarak herhangi bir dayanakları bulunmadan talep ettikleri ücrettir. Yıllık olarak ödenen kart aidatının ödenmesidir. Geçtiğimiz yıllarda kart iptal ücreti olarak talep edilen 81 Türk Lirası büyük tepki toplamıştır. Banka tarafından cezalandırıldığını düşünen vatandaşların sayısı bu olaydan sonra artmaya başlamıştır.

Kredi Kartı Taksitlerini Tek Seferde Ödeme

Kredi kartları taksitli ödeme imkânı oldukça kullanışlı bir hizmettir. Kredi kartı sahiplerinin büyük bir kısmı bu hizmet için kredi kartı kullanımı tercih etmektedir. Taksitlendirilen tutarları ödemek hem aylık gelir miktarına fazla yansımamakta hem de bir anda cebinizden yüklü miktarda nakit çıkmasını önlemektedir. Yinede taksit vadesi uzadıkça işler sanıldığı gibi yolunda gitmemeye başlayabilir. Beklenmedik bir yerden yâda işiniz gereği elinize dönemsel geçen yüklü miktarda nakitler ile bankaya olan borcunuzun taksitlerini tek seferde ödemek isteyebilirsiniz. Bankalar buna olanak sağlamaktadır. Ayrıca birden fazla bankaya borcunuz olduğunu varsayarsak sizlerin bütün borçlarınız tek bir yerde toplamanıza olacak sağlayan hizmetlerde mevcuttur. Müşterisi olduğunuz bankaya gidip tüm borç dökümlerini inleyebilir ve bunlar doğrultusunda toplam borcunuz tutarında bankadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Seçeceğiniz vade ve kendinize uygun faiz oranları ile birden fazla yere olan borcunuzu tek bir yerde toplayıp tek bir yere ödeme yaparak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Böylece de aklınızda birden fazla yer kaplayan borçlarınız tek bir noktada toplanmış olacağı için gelir gider hesaplarınızı daha kolay yapabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.