Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

10.08.2017
343
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bilindiği üzere kredi kartları, bankalar tarafından ayrıcalıklı müşterilere verilen bir ödeme aracıdır. Özellikle online alışverişlerde yaşanan güçlü yükseliş, kredi kartı kullanım oranlarını da bir hayli arttırmıştır. Yapılan son araştırmalara göre, piyasada aktif olarak 45 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Buna ek olarak kredi kartlarının sunduğu taksit imkanı, kredi kartı kullanımını tetikleyen bir sebeptir. Kredi kartları genel bir tabir ile, bankalar tarafından alınan ve ay sonu ödenen borç para olarak görülebilir.

Kredi kartlarının harcama tutarına göre, aylık ödenmesi gereken brüt tutar ve asgari tutar mevcuttur. Asgari tutar ödenmesi mutlaka zorunlu bir tutardır ve ödenmez ise, çeşitli sorunları da beraberinde getirebilir.

 

Kredi Kartı Faizleri

Kredi kartınızın ödemesini yapmadığınız zaman karşılaşacağınız ilk durum, uygulanan faizlerdir. Kredi kartı faizleri, günlük olarak hesaplanır ve ay sonu asgari tutara yansıtılır. Bu ödemenin düzenli olarak yapılmaması demek, her ay asgari tutara faiz uygulanması demektir. Günlük faiz tutarları 0.70 ile 2 TL arasında değişim göstermektedir. Faiz oranlarındaki bu değişkenlik, bankaların uygulamış olduğu planlamalardır. Günlük faizler ilk başlarda önemsiz gibi gözükse de, birleştiği zaman büyük tutarları ortaya çıkarmaktadır.

Kredi Kartının Düzensiz Ödemeleri

Bankalardan kredi almak için ilk şart, kredi notudur. Kredi notunu büyük oranda etkileyen durum ise, kredi kartlarının ödemeleridir. Düzensiz bir ödeme yapıldığı zaman, kredi notu çok düşük seviyelere iner. Böyle bir durumda kredi kartı limit arttırımı talepleri geri çevrilir ve ileriye dönük kredi başvuruları, olumsuz sonuçlanır. İleriye dönük kredi çekilmek isteniyor ise, mutlaka kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması gerekmektedir.  

Kredi Kartı Borcunun Geç Ödenmesi

Kredi notuna etki eden diğer bir husus ise, kredi kartının geç ödenmesidir. Ay sonunda yazan ödeme zamanının dışında bir ödeme yaparsanız, kredi notunuz yüksek oranda zarar görür. Kredi notuna her banka rahatlıkla ulaştığı için, ileriye dönük olarak hiçbir bankayla çalışamazsınız. Geç ödeme yapılacak ise, bankaya bilgi verilmelidir ve bu durum karşısında bilgiye göre ödemeler yapılmalıdır. Bankaların son zamanlarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde, olanakları değerlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Sonucu Ortaya Çıkan Durumlar

Kredi kartı borcunun ödenmemesi veya geç ödenmesi, bir takım olumsuz durumları da beraberinde getirecektir. Bu durumun ilk başında, yasal takip süreci gelmektedir. Kredi kartı yasal takip süreci, kredi kartı borcunun 3 ay gibi bir süreçte ödenmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Yasal takip süreci, bankaların çalıştığı avukatlık bürosu tarafından yönetilir. Eğer yasal takip süreci başlarsa, artık avukat ile görüşmek zorunda kalırsınız ve borcunuza ekstra avukatlık ücreti yansır.

Avukatlık sürecinde , telefonuna sürekli mesaj gelir ve ödemenizi yapmamanız durumunda olabilecek durumlar hakkında bilgiler verilir. Daha sonra banka hesaplarınıza bloke işlemi yapılır ve hiçbir banka hesabınızı kullanamazsınız. Daha sonra bu süreci, aracınıza yapılan haciz işlemi takip eder.

Araç haciz etme işleminden de istenilen bir sonuç alınmaz ise, devamında sahip olduğunuz tüm mallara haciz işlemi yapılır ve borcunuzu ödeyene kadar teslim edilmez. Haciz işleminin sonunda artık mahkemeler devreye girmektedir. Mahkeme aşamasına gelmeniz demek, kredi notunuzun bir hayli zarar görmesi demektir. Bu aşamaya gelmeden önce, kredi kartı borcunuzun taksitlendirilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Taksitlendirme yaparak mahkemeden kurtulabilirsiniz. Eğer mahkemeye gidildiyse, borcunuz kadar hapis cezası verilir ve bu hapis cezasını yatmak zorunda kalırsınız. Hapis cezasının tamamlanmasından sonra, borç ödenmiş olur ve ekstra borç çıkmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.