Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

23.11.2018
219
Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Banka müşterileri zor zamanlarında kredi veya kredi kartı ödemelerini ertelemek veya borç alarak bu ödemelerinden kurtulmak isteyebiliyorlar. Kredi kartını ödemelerini ilgili bankadan ihtiyaç kredisi çekerek ödemeyebilir veya tamamen kapatabilirsiniz. Bir diğer seçenek de bankaların müşterilerine özel sunmuş oldukları kredi kartı ödeme erteleme veya kredi kartı borcu öteleme adı altında hizmetleri bulunmakta. Yazımızda sizlere kredi kartı borcu hangi yöntemlerle nasıl ertelenebilir, hangi durumda daha kârlı çıkarsınız bu konulara değineceğiz.

 

Kredi Kartı Borcunu Erteleme Yöntemleri

– En çok uygulanan ve hem müşterinin hem de bankanın avantajına olan yöntem, mevcut borç veya ödeme için kredi çekme mantığıyla bir ödeme planı oluşturmadır. Bu ödeme planına göre en fazla 9 aya kadar kredi borcunuzu öteleyebilirsiniz. Maksimum 9 ay boyunca bankanın belirtmiş olduğu faiz oranında borcunuz olacaktır. Örnek verecek olursak 2018 yılı ortalama kredi oranları dikkate alındığında 5.000 ₺ borcunuzu %25 faizle (yıllık bazda) 9 ay ertelediğinizde, toplamda 250 ₺ gibi bir faiz artışı ile ötelemiş olursunuz. Fakat ödemeleriniz zamanında gerçekleşmez ve siz kredi kartı ödemeniz için erteleme talebinde bulunmazsanız, 5.000 ₺ gibi bir rakam için adınıza yasal işlemler başlatılır. Dolaylı olarak daha yüksek faiz oranları ile birlikte avukatlık ücreti ve yasal masraflardan da sorumlu olursunuz. Ayrıca borcunu zamanında ödemeyen ve 90 gün içerisinde herhangi bir şekilde kredi kartı erteleme talebinde bulunmazsanız, kredi siciliniz bozulur. Bankaların kara listesine girersiniz. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu ödemede zorlanırsanız, banka müşterisi olarak kredi erteleme talebinde bulunabilirsiniz.

– Bir diğer seçenek de mevcut borcunuz için bankadan ihtiyaç kredisi kullanmaktadır. Kullanılan ihtiyaç kredilerinde geri ödemeler genellikle ilk 30 günden sonra planlanır. Fakat bankaların müşterileri için sunmuş olduğu bazı kredi kampanyaları göze çarpmakta. Kredini şimdi kullan 3 ay sonra ödemeye başla, ertelemeli kredi, kredi borcu kapatma kredisi gibi birçok farklı kampanya sunulabiliyor.

 

Kredi Kartı Borcunu Kapatmak için Başka Bankadan Kredi Kullanabilir miyim?

Borçlu olduğunuz bankadan bu hizmeti alamasanız bile, başka bir bankadan bu şekilde ihtiyaç kredisi çekerek yükümlü olduğunuz kredi kartı borcunuzu bir süre erteleyebilirsiniz. Fakat mutlaka geri ödeme periyoduna ve gelir durumunuza göre bu kredileri kullanmanız gerekir. Aksi takdirde, borcu borçla kapatmak sizi daha zor ve içinden çıkılamaz bir duruma sokabilir. Kredi kartı borcunu, başka bankadan kredi çekerek kullanmak istediğinizde güncel faiz oranlarının, mevcut borçlarınıza işlenecek faiz oranlarından farklı olabileceğini unutmayın. Ertelemeli kredilerde, faiz oranlarını banka müşteri hizmetlerini arayarak veya banka şubesi aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

 

Banka Kara Listesinde Olanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi sicili kötü olup da bankalardan borç kapatma kredisi çekmekte zorlanacaktır. Bilindiği üzere kredi notu/kredi sicili müşterinin bankaya karşı ödeme profilini gösterir. Eğer müşteri ödemelerini düzenli getiremeyecek bir müşteri profiline sahipse bankalar doğal olarak kredi sicili bozuk olana kredi vermeyecektir. Kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyemeyip de borcunuzu kapatmak için kredi çekmek isterseniz kredi siciliniz bozuksa veya kredi notunuz istenen değerin altındaysa kredi başvurularınız olumsuz sonuçlanır. Kredi notunuz düşükse ve kredi kartı borcunuzu aynı dönem içerisinde ödemekte zorlanıyorsanız, başvurabileceğiniz tek yöntem kredi kartı ödeme erteleme yöntemidir.

Ödeme erteleme için borçlu bulunduğunuz bankadan kredi erteleme anlaşmalarında faiz oranları çok daha yüksek düzeydedir. Çünkü ana para sabit kalırken, ödeme yapmadığınız her ay üzerine faiz eklenir. Bazı durumlarda bankalar faiz oranlarını aylık değil de yıllık bazda veya günlük bazda işleme alabilirler. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.