Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

24.05.2019
216
Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi kartları için borç yapılandırma işlemleri, kredi kartınızın ödenemeyecek duruma geldiği sırada banka ile birlikte anlaşma yapmanız çok önemlidir. Kişiler, borçlarını ödemekte zorlandığı an bankalar borcunuza günlük faiz işlemi uygular. Ardından ödemek istediğiniz ana tutar yerine faiz de eklenmiş olur ve daha fazla miktar ödeme yapmanız gerekir.

Bankanız ile görüşüp istediğinizi ifade ederseniz, size faiz oranlarında indirimler sağlayacaktır. Size en uygun olan ödeme şeklini banka sunar ve sizler de yüksek tutarlarda faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun için bankanıza aylık gelir durumunuzu belirtip ne kadar bir ödeme yapabileceğiniz konusunda konuşmalısınız. Bu şekilde daha kolay bir ödeme planı ve vade seçenekleri ortaya çıkacaktır.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Ne Zaman Yapılır?

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi, kartınızın borcunu ödemeye devam ettiğiniz sürece yapılmaz. Diğer bir ifade ile borcunuzu ödemeyi sürdürüyorsunuz ancak, borç tutarı size fazla geliyorsa bu yönteme başvuramazsınız. Kredi kartı borç yapılandırma işlemi için uzun süre kredi kartı ödemesi gerçekleştirmemek ya da borcunuzun çok fazla gecikmesi halinde banka tarafından sizlere yapılandırma imkânı sağlanır. Banka bu anlamda sizinle iletişime geçer ve gerekli olan bütün bilgileri sunar.

Kredi kartı yapılandırma işlemini ilk kez yapıyorsanız endişe duymanıza hiç gerek yoktur. Zaten bankanız borcunuzu ödeyebilmeniz için size tüm elverişli olanakları sunuyor. Ancak ısrarla ödememeye devam ettiğiniz takdirde bankanız borcunuzu avukata verir. Daha sonra işler ummadığınız kadar değişir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için kredi kartınızı borç yapılandırma sistemi ile ödemek en iyisidir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzu yapılandırabilmek için öncelikle avukata devir edilmemiş olması gerekir. Ayrıca bankanız da borcunuzu yapılandırmak istiyor olmalıdır, bu şekilde işlemin ilk adımı atılmış olur. Genelde bankaların hepsi bu durumu aynı şekilde ele alır ve inceleme aşamaları hepsinin aynı sayılır.

Kredi kartınızın borcunu yapılandırmak için size önerimiz banka ile birebir görüşme yaparak iyi niyetinizi belli etmektir. Banka tarafından borç yapılandırma için arandığınızda sunulan seçenekler sizlere uygun ise; kesinlikle kabul edip borç yapılandırmaya gidebilirsiniz. Fakat telefonda bankanın size sunduğu seçenekler size yetersiz geldiyse mutlaka banka şubesine gitmelisiniz. Banka yetkilileri ile görüşerek bu durumu düzeltebilirsiniz. Eğer banka çalışanları ile de anlaşma sağlamanız söz konusu olmazsa o zaman üst kademe görevli kişiler ile durumunuzu konuşun.

Kredi kartı borcunuzu ödemek istemeniz ancak zorlandığınızı ifade ettiğiniz zaman banka tarafından bu durum bir iyi niyet göstergesi olarak karşılanır. Hatta pazarlık yapmanız bile önerilir. Size en uygun olan ödeme planını hazırlayarak kredi kartı borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Hakkında Önemli Bilgiler

Bankaların uygulamış oldukları kredi kartı yapılandırma işlemleri incelemeye alındığında her banka farklı yapılandırma hizmeti sunabilir. Bu farklar, borçlunun borç miktarına, kredi notuna bağlı olarak değişir. Kredi notunuzun azalmaması ve ilerleyen zamanlarda yeniden kredi çekebilmeniz veya kredi kartı kullanabilmeniz açısından yapılandırma işleminin tekrara uğramamasına dikkat edin.

Kredi kartınızın borcunu yapılandırmak için internet bankacılığı, telefonla veya şubeye giderek başvurabilirsiniz. Banka müşteri olmanızdan dolayı yapılandırma işlemi için herhangi bir belge gerekmez. İnternet bankacılığı ile telefondan yapılan yapılandırma işlemlerinin onaylanması birkaç iş günü kadar sürebilir. Daha sonra banka size olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüşte bulunur. Ödeme planını oluşturduktan sonra bir sonraki ay belirlenen tutarı ödemeye başlarsınız. Eğer yapılandırma işleminden sonra da ödemede bazı problemler ortaya çıkarsa ödenmiş olan taksitler de ödenmemiş olarak kabul edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.