Kredi Kartı Asgari Tutar Ödemesi

11.03.2019
222
Kredi Kartı Asgari Tutar Ödemesi

Harcamak için cebimizde eskiye nazaran çok daha az nakit taşıyoruz. Alışverişlerde de gereksinim duyduğumuz mal yada hizmet alımlarında da kredi kartı, en fazla kullandığımız ödeme yöntemi oldu. Elbette son dönemde kredi kartı mağduru olarak karşımıza çıkan sorunun kaynağında da kredi kartı kullanımında hesabı şaşıranlar baş rolü oynuyor. Aşırı ve gelirden fazla harcama ile ödeme zorluğu çekenlerin çoğu, kredi kartı borç ödeme zamanı geldiğinde kredi kartı asgari tutar ödemesine yöneliyor. Bu şekilde zorluk yaşayanlara hem kredi kartı asgari tutar ödemesi, hem hesaplanması hem faiz oranları konusunda yazımızla bilgi vermeye çalıştık. Sizlere, zorlanabileceğiniz anlarda kredi kartı asgari ödemesine yönelmeniz durumunda, bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak bir içerik hazırladık.

 

Çoğumuzun kredi kartı asgari ödemesi olarak bildiğimiz şey, aslında dönem içerisinde kredi kartı ile gerçekleştirmiş olduğumuz harcamalarla kredi kartı ekstresine yansımış olan borç tutarı için ödenmesi zorunlu olan minimum miktarı ifade etmektedir. Devlet, özellikle harcamalarını gelirlerinin üzerine çıkarıp savurganlık yapan vatandaşlarının önünü almak amacıyla ilk tedbiri kredi kartı asgari ödeme tutarının miktarını artırmak oldu. Daha önceki yıllarda bu oran %10 civarında olurken, önleme amaçlı politikalar ile bu oran %25’e kadar yükseltildi. Daha ileri düzeye çıkan oranlar, özellikle kredi kartı ilk alındığı yıllarda ilk yıl sonuna kadar bu oran %40 olarak uygulanmaya başlandı. Hatta bu konu, çoğu kez tüketicilerin şikayetlerine konu oldu.

 

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Kredi Notunu Etkiler Mi?

Elbette yapılan düzenli kredi kartı ödemelerinin kredi kartı notuna etkisi fazla olmaz. Bu düzenli ödemeyi kredi kartı asgari ödemesi ile yapsanız dahi kredi notunuz bu sebepten dolayı etkilenmeyecektir. Bu durumun tek sakıncası, banka gözü ile artık riskli pozisyona düşmeniz anlamına gelir. Asgari ödeme yapmanız sonucunda biriken borçlarınız, bankaların gözünde risk teşkil eder. Banka için, maaşınız ile borçlarınız dengeli olmazsa sorunlar başlıyor demektir. Bu durumdan kurtulmak adına yeni bir kredi başvuru yapmanız halinde olumlu sonuç alamayabilirsiniz.

 

Kredi kartı kullanıcısı olarak kart limitiniz büyük önem taşıyor. Kart limitinizin yükselmesi sonrasında, asgari ödeme yapıyorsanız daha yüksek oranlarda faiz tarafınıza uygulanıyor. Bu oran; kart limiti 15 bin liraya kadarsa %25 olarak uygulanan asgari ödeme tutarı, 15-20 bin lira limiti olan kartlarda %30 olarak, 20 binden daha yüksek limitli kartlarda ise %40 olarak uygulanması ile karşınıza çıkıyor. Bu durumu bilerek banka aramaları ile kredi kart limiti artırma taleplerini daha iyi düşünüp karara bağlayarak hareket etmelisiniz. Artan kredi kartı limiti ile daha fazla asgari ödemesi yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

 

Eğer kredi kartının asgari ödemesini yaptığınızda hiç faiz yemediğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hiç ödemesi kartın faizi oranında olmasa bile, asgari tutarı ödenen kart için de bir alışveriş faizi işletiliyor. Kredi kartı asgari ödemesi yapmış olsanız bile, kalan borcunuz ile alışveriş faizi gelir. Kısacası, ödediğiniz faiz sebebiyle borca girmeye devam ediyorsunuz demektir. Kredi kartı kullanıcısı olarak dikkatli olmanız ve yapmamanız gereken şey, eğer borcunuzu ödeme gücünüz bulunmuyorsa kredi kartınızın asgarisini ödeye ödeye kurtulmaya çalışmamanız.

 

Eğer asgari ödemeyi sürdürüp sonrasında ödeme yapmaz iseniz haciz işlemine giden yaptırımlar ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. İlk birkaç ay sadece uyarı alsanız dahi sonrasında yasal süreç ile bu durum kaçınılmaz hale gelir. Altından kalkmakta zorlanacağınız borçlara kredi kartı ile girerken bir parça daha özenli davranarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Zaten yapılan araştırmalar da kredi kartı asgari ödemesi ile var olan borcu kapatmanız yıllar sürdüğünü gösterirken en uygun çözüm harcamalarınızı gelirinize uyacak biçimde ayarlamak olmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.