Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

19.04.2019
317
Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Birçok kişinin kafasını karıştıran kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama konusu hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı siz değerli okurlarımız için hazırladık. Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi durumunda kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama​​​​​​​ bu şekilde işler: Şuan ki dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısım için ”gecikme faizi”, asgari ücret dışındaki dönem borcu içinse ”akdi faiz” uygulanır. Gecikme faizi ve akdi faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenir ve her üç ayda bir açıklanıyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama ile bağlantılı olarak bilinmesi gereken bir diğer husus ise kredi kartı faiz oranlarıdır. Bu oranlar kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama ile doğrudan ilişkilidir. Kredi kartlarına uygulanabilecek maksimum faizi oranı Merkez Bankası tarafından her üç ayda bir belirlenir ve açıklanır. Güncel olarak 2019 Mart ayının sonuna kadar Merkez Bankası’nın belirlediği akdi faiz oranı (yani nakit çekim ve alışveriş faizi) aylık %2,25’dir. Gecikme faiz oranıysa aylık %2,75 olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Faiz Hesaplama İşlemi

Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama​​​​​​​ işleminin işleyiş şeklini detaylandırmak gerekirse, önceki dönemlerden devreden bir borcunuz yoksa ve hesap özetinizdeki borcunuzun hepsini en son ödeme tarihinden önce ödediğinizde, yaptığınız alışverişlerden kaynaklı borcunuza hiçbir faiz işletilmez. Fakat dönem borcunuzun bir kısmı ödenirse, kalan hesap bakiyesinden faiz hesaplanır. Kalan hesap bakiyeniz, asgari ödeme tutarı miktarında veya üzeri ödeme yapılırsa akdi faiz, asgari ödeme miktarının altında ödeme yapılırsa asgari ödeme tutarının ödenmemiş olan kısmı için gecikme faizi, kalan hesap bakiyesinin asgari ödeme miktarını aşan kısmı için akdi faiz uygulanacaktır. Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama işlemi bu şekilde gerçekleşir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödemesi, kredi kartı limitinin “kredi kartı dönem borcu”ndan alınabilecek en düşük ödeme tutarının hesaplanmasına denir. Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama işlemi için asgari ödeme tutarı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Asgari ödeme tutarını ödemede gecikirseniz, banka borcunuza “gecikme” bildirimi düşürülerek bu bilgi kısa sürede Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir. Bu işlem de kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu sebeple birçok kişiye kredi verilmemektedir. Bu borç için mevzuatla belirlenen gecikme faizi hesaplaması yapılır ve borcu takip etmek için hanenize yazılır. Bu sebeple, kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama işlemi asgari ödeme ile doğrudan bağlantılı ve önemlidir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faiz Hesaplama

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmediğinde Ne Olur?

Yasal düzenlemeler gereğince bir yıl içerisinde en az üç kez, dönem borcunuzun en az ödenmesi gereken tutarın daha altında bir miktarda ödeme yaptıysanız, söz konusu kredi kartınız, borcunuz tamamen ödenene dek nakit çekme işlemine ve limit artışına kapatılır. Bunun yanı sıra, yine bir yıl içerisinde arka arkaya üç kez, dönem borcunuzun asgari ödeme tutarının altında ödeme yaptığınızda kartınız, borcunuzun tamamı ödenene kadar kullanıma kapatılır ve faiz işleyebilir. İşleyen faiz kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama yoluyla öğrenilebilir.

Kredi Kartına Faiz Üzerine Faiz İşler mi?

Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplama konusunun dışında bir diğer merak edilen husus ise, kredi kartına faiz üzerine faiz işleyip işlemediğidir. Kredi kartı borçları geç ödendiğinde, işletilecek faiz yalnızca anapara üzerine işletilebilmektedir. Bu konuyla alakalı olarak kredi kartları kanununun 26. maddesinde şu cümleler geçer: “Temerrüt hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.” Kısacası faiz üzerine faiz işletilemez anlamına gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.