Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

22.09.2017
277
Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

Kredi kartları genel olarak bankaların özel müşterilerine sunulan ve birçok avantajı, taksit imkanları, ödeme kolaylıkları vb gibi durumları sağlayan bir ödeme aracıdır. Özellikle son zamanlarda kredi kartlarındaki kullanım sayısında artış gözlenmiş ve yaklaşık 45 milyon kredi kartı olduğu belirlenmiştir. Bireylerin alışveriş ve harcamaları yaparken kullandığı kredi kartları, aynı zamanda bazı şartların olumlu olarak tamamlanması sonucu verilir. Yani herkes kredi kartı alamaz ve aranan ek hususlar vardır.

Kredi kartlarında bu açıklamamıza ek olarak alınan bazı aidatlar vardır. Aslında bu ücretler yıllık olarak tahsil edilir ve mutlaka her yıl sizlerin ekstresine yansıtılır. Yani genel anlamda bankaların tümü bu aidatları sizlerden bir şekilde tahsil eder. İşte kafa karışılıklığına neden olan ve halkın tepkilerini gösterdiği durum da budur. Bankalar yaptıkları peşi sıra açıklamalarla bu ücretin yasal olduğunu ve geri talep etme gibi bir durumun asla olmayacağını söyledi ve bunun aksini belirten ve esas olan Yargıtay kararları ortada. Öyle ki Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından verilen son karar neticesinde kredi kartı aidatlarının geriye dönük olarak alınabileceğini bizlere söylüyor. Bu konu hakkında da zaman aşımı 10 yıl gibi bir süre belirlemiş. Yani kredi kartı aidatını geri almak isteyen bireyler son 10 sene içerisinde bankalara kaptırdıkları paraları toplu olarak geri alabilir.

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

Kredi kartı aidatı iadesi için birkaç farklı yol vardır diyebiliriz. En başta bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı aidatı için geri talep verebilirsiniz. Bazı bankalar müşterilerini uğraştırmadan bu ücreti vermesiyle beraber, bazıları vermemek için elinden geleni yaparlar. Ancak bu durumda kartınızı kapatmakla ya da bankayla tüm ilişkinizi tamamen kesmeniz ile tehdit edebilirsiniz. Bu durumda genellikle bankalar müşterilerini hiçbir şekilde kaybetmemek için ya da tekrar çalışma ortamı yaratmak için, pazarlık ve anlaşma girişiminde bulunurlar. Eğer ağızının iyi çalışıyorsa, bu ücreti almak sizin elinizde. Şayet arayarak hiçbir şekilde çözüm bulamadıysanız eğer, son çare olarak dilekçe yazmanız gerekiyor

Bu dilekçeyi iadeli taahütlü gönderirseniz eğer, alacak kişinin imzasını da görmüş olursunuz. Fakat ödemelerini düzenli yapmayan ya da bankaya borcu olan bir kişi iseniz eğer, bu ki çözüm yolu da sizler için uygun olmayabilir. Bu çözümden olumsuz bir sonuc aldıysanız, kredi kartlarına ait geriye dönük 10 yıllık ekstreler ile kredi kartı alırken imzaladığınız sözleşmenin bir nüshasını kredi kartı aidatı iadesi dilekçesi örneği ile beraber Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaparak ilgili bankayı şikayet edebilirsiniz. Tüketici hakem heyetlerinde davalar genel olarak 1 ila 3 ay arasında sürmektedir ve sonuçlar yine büyük ihtimalle sizlerin lehine çıkar.

Kredi Kartı Aidatı Alınmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Bazı durumlarda kredi kartı aidatı müşterilerden hiçbir şekidle alınmaz. Yani örnek verecek olursak eğer öğrenci kredi kartı ise ya da elektrik, su, internet gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı vermiş bir hesabınız varsa, ya da bankanızın bireysel emeklilik ya da başka herhangi bir hizmetinden yararlanmışsanız eğer bankalar sizden aidat almaz. Banka müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Telefon Bankacılığı

Bankaların Müşteri Hizmetleri Telefon Numaraları

Ziraat Bankası 444 00 00

Yapı Kredi 444 0 444

Finansbank 444 0 900

Garanti Bankası 444 0 333

İş Bankası  444 02 02

Akbank 444 25 25

Halkbank 444 0 400

Vakıfbank 444 0 724

Türkiye Finans 444 2 444

Albaraka Türk 444 5 666

TEB 444 0 666

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.