Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi

07.08.2017
337
Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi

İnsan ihtiyaçlarının sınırsız olması, bir takım gereksinimleri de beraberinde getirmiştir. Aktif olarak bankaların hizmete sunduğu kredi kartları, son 3 yılda kullanıcı sayısını bir hayli arttırmıştır. Bilinçsiz kullanım sayısı da eş zamanlı olarak artış göstermekte ve kredi kartı borcu yüzünden problem yaşayan insanlar oldukça sıklaşmaya başlamıştır.

Bankalararası Kart Merkezi’nin BKM yaptığı araştırmalar neticesinde, Türkiye’de şuan yaklaşık 59 milyon kredi kartı bulunuyor. Harcamalar da dikkatte alındığı zaman, kullanım sayısı artık %55’lik seviyelere kadar ulaşmış durumdadır. Kredi kartlarının herhangi bir sebepten dolayı geç ödenmesi de, bir takım sorunları da beraberinde getirmiştir.

Bankalar kredi kartlarını piyasaya sürerken, kullanıcıyı en ince ayrıntısına kadar bilgilendirmiştir. Günlük ve aylık faizlerini aktarmış, geç ödeme yapacağı zaman ne gibi sorunlar ortaya çıkar sorusuna yanıt vermiştir. Bankalara en çok sorulardan bir tanesi de, 1 günlük gecikme faizi nasıl hesaplanır sorusudur.

Kredi Kartı 1 Günlük Faiz Hesaplaması

Kredi kartında faiz hesaplaması şu şekilde yapılıyor. Aktif borcun, asgari borca kadar kısmına gecikme faizi, asgari borç dışına kadar olan kısma ise akdi faiz adında faiz uygulanıyor. Ayrıca gecikme ve akdi faiz oranları, 3 aylık rutin aralıklar halinde Türkiye Merkez Bankası tarafından açıklanıyor. Diğer bankalar da bu oranları dikkatte almakta ve faiz oranlarını bu şekilde yönlendirmekte tam yükümlüdür.

Akdi Ve Gecikme Faiz Oranları

Geçmiş döneme bakılacak olursa, akdi faiz oranı %2.02, gecikme faiz oranıysa alık %2.52 olarak belirlenmişti. Fakat Ocak 2017 civarı bazı değişiklikler ile beraber geldi. İki faiz oranı da düşürüldü ve akdi faiz oranı, %1.84 gecikme faiz oranıysa %2.34’lere geriledi.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

İlk önce girilmiş olan bilgilere göre asgari ödemeler hesaplanıyor. Bilindiği gibi asgari ödemeleri, her kredi kartı kullanıcısı mutlaka yapmalıdır. Daha sonra ödenen bir tutar var ise, bu tutar asgari tutardan çıkartılıyor. Eğer ödenmiş borç asgari tutarın altındaysa, asgari ödemenin ödenmeyen kısmına %2.34’lük bir gecikme faizini uygulanıyor. Ek olarak asgari borcun dışında kalan kısma, %1.84’lük akdi faiz uygulanıyor. Daha sonra bu faiz oranlarını toplayarak, 1 günlük faiz oranlarınızı bulabilirsiniz. Son olarak faiz işlemi hesaplaması yaptıktan sonra, bu faiz üzerine KKDF(%15) ve BSMV (%5) vergilerinin de eklenmesi gerekir. Bu vergiler ile faizlerin toplamı sonucu, ana faiz ortaya çıkacaktır.

Kısa bir örnek verecek olursak eğer, 1000 TL kredi kartı olan birinin 350 TL asgari ödemesi olduğunu varsayalım.  Kişi bu ödemesini 30 gün boyunca yapmasın ve ilk önce 30 günlük faizini, daha sonra günlük faizini bulalım.

Asgari ödeme tutarına uygulanan gecikme faizi : 350 TL*%2,52 = 8,82 TL

Asgari ödeme dışında kalan kısma akdi faiz uygulanıyor: 650 TL* %2,02 = 13,13 TL

Gecikme ve akdi faizlerin toplanması gerekiyor: 13,13 TL + 8,82 TL = 21,95 TL (toplam ödenen faiz)

Toplam faiz ödemesine, yukarıda yazmış olduğumuz KKDF(%15) ve BSMV (%5) uygulanmakta: 21,95* %20 = 4,39 TL

Toplam bulduğumuz faiz ödemesi ve vergiler ekleniyor, dönem borcuyla toplanarak ödenecek olan toplam tutarı buluyoruz. 1.000 TL + 21,95 TL + 4,39 TL = 1026,34 TL (1 ay sonunda ödenmesi gereken toplam borç)

26.34’lik bir faiz ödemesi oluyor. Günlük faiz oranını hesaplarsak eğer, 26.34/30= 0.87

Sonuc olarak tüm bu örneğe bakacak olursak, kart kullanıcısı günlük 0.87 kuruş faiz ödemesi yapacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.