Kredi Dosya Masrafı İadesi için Ne Yapılmalı?

02.02.2019
202
Kredi Dosya Masrafı İadesi için Ne Yapılmalı?

Kredi kullanımı sırasında tüketicilerden vergi, komisyon, ekspertiz ve dosya masrafı gibi bazı vergi ve masraflar talep edilmektedir. Bu kesintilerden dosya masrafı ile ilgili Tüketicinin Korunmasıyla ilgili kanun esas alınarak bazı düzenlemeler getirilmiştir.

Dosya Masrafının Kapsamı

Banka kredileriyle ilgili 2014 yılında Tüketiciden Alınacak Masraflara İlişkin Yönetmelik kapsamında bazı düzenlemeler getirildi. Buna göre bankaların haksız kazanç sağladığı ve tüketiciden yüksek meblağlar talep ettiği dosya masrafları kredilere belli bir orana göre yansıtılabilecek. Yönetmelikten önce her banka tüketicisinden farklı tutarlarda dosya masrafı talep etmekteydi. Ancak bankalar dosya masrafını artık maksimum kredi tutarının %5’i oranında tahsis edebilmektedir. Örneğin 50.000 TL kredi kullanan tüketicisinden banka en fazla 250 TL dosya masrafı talep edebilir.

Bankalar 2014 yılında çıkarılan yönetmeliğe göre düzenlemeleri hayata geçirmiş olmalarına rağmen bu tarihten önce kullanılan kredilerden yüksek tutarlarda dosya masrafı aldığı gözlenmektedir. Haksız kazanç olarak değerlendirilen bu dosya masrafları için tüketiciler iade talebinde bulunabiliyor. Buna göre tüketici bankanın kendisinden dosya masrafı adı altında talep ettiği tutarın belli bir kısmını almaya hak kazanmıştır.

 

Kredi Dosya Masrafı İadesi İçin Nereye Başvurulmalı?

Tüketici dosya masraf iadesi için geriye dönük 10 yıl adına başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Buna göre ilk başvuru yapılması gereken kredi kullanılan bankadır. Bankaya yapılan talebe istinaden bazı bankalar haksız kazanç olarak değerlendirilen ilgili tutarı müşterisinin hesabına aktarmaktadır. Ancak bankanın iade yapmaması durumunda dosya masrafı iade dilekçesi doldurularak Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılması gerekir. Heyet raporu maksimum 3 ay içerisinde sonuçlanır. Bu süre sonunda başvuru sonucu bankaya iletilmelidir. Banka Tüketici Hakem Heyetinin raporuna uymak zorunda ve 7 gün içerisinde masraf tüketiciye iade edilmelidir. Aksi durumda ödeme emri yerine getirilmediğinde ilgili bankaya dosya masrafıyla ilgili haciz işlemleri başlatılacaktır.

Kredi Dosya Masraf İadesi Gerekli Belgeler

Tüketicinin konuyla ilgili Tüketici Mahkemesine başvurmadan önce bankasından masrafı gösterir belge talep etmesi gerekiyor. Ödeme planı veya dekont olarak bankadan alınan belge ile birlikte masraf iade dilekçesi doldurulması yeterlidir. Bankanın şube kanalından başvuru yapılabildiği gibi dosya masrafı gösterir belge için bazı bankalar Telefon Bankacılığı aracılığıyla da hizmet vermektedir. Belge talebi sırasında herhangi bir ücret talep edilmesi durumunda bu ücret de haksız kazanç olarak değerlendirileceğinden Tüketici Hakem Heyetine ücret iadesi başvurusunda bulunulabilir.

Tüketici Hakem Heyeti Dosya Masraf İadesi Olumlu Sonuçlanır mı?

Bankaların müşterisine dosya masrafı adı altında %5 orandan fazla ücret yansıtması durumunda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunulabilir. Geçmiş 10 yıllık dosya masrafı iade talebinde bulunmak mümkün. 10 yılı aşkın borçlar için iade talebi alınmamakta ve zaman aşımına uğramaktadır. Belirtilen oran dışında alınan ücretler için tüketicinin başvurusunu Tüketici Hakem Heyeti olumlu değerlendirilecektir. Bu masraflarla ilgili olumsuz yanıt alınması neredeyse mümkün değildir.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Tüketici 2320 TL’ye kadar mağduriyetleriyle ilgili başvuruları ilçe hakem heyetine yapmalıdır.
  • 2320 TL ve 3480 TL arasındaki uyuşmazlıklarda ise il hakem heyetine başvurmalıdır.
  • 3480 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketimi Mahkemeleri hizmet vermektedir.
  • Tüketici başvurusunu bağlı olduğu veya ilgili bankanın bulunduğu tüketici hakem heyetine başvurmakta özgürdür.
  • Tüketici hakem heyeti raporuna itiraz edilebilir. Bu durumda Tüketici Mahkemesine başvurulur. Tüketici Mahkemesinin verdiği karara itiraz edilemez. Yani karar bağlayıcı özelliktedir.

Banka kredi masrafını tüketicisinden halen talep edebilmektedir. Ancak bu tutarın makul ve haklı olarak değerlendirilmesi zorunludur. Bu durumda maksimum alınabilir dosya masrafı kredi tutarının %5’i kadardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.