Kredi Çekerken Talep Edilen Ücret ve Vergiler Nelerdir?

18.12.2018
228
Kredi Çekerken Talep Edilen Ücret ve Vergiler Nelerdir?

Kredi kullanırken tüketicinin öncelikli dikkat ettiği kredi faiz oranıdır. Onaylanan kredi için belirlenen faiz oranının yanı sıra kredi dosya ve masrafları da kredi limitine oranla talep edilmektedir. Bu masraf ve vergiler KKDF, BSMV ve dosya masrafı olarak adlandırılır. KKDF ve BSMV vergileri aylık taksit tutarlarına eklenerek her vadede tahsil edilir.

BSMV Nedir ve Kredi Borcuna Ne Kadar Yansır?

Banka Sigorta Muamele Vergisi olarak adlandırılan BSMV, krediye %5 üzerinden yansıtılan bir vergidir. Tüketicinin kredisine yansıtılan bu oran faiz üzerinden hesaplanır. Konut kredisi ve konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanımında yansıtılmamaktadır. Banka tarafından alınan bu vergi Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılır.

BSMV Hesaplama

Tüketicinin kullandığı krediye yansıtılan faiz oranı aynı olsa da vadelere göre oranı değişkenlik gösterir. Örneğin ilk taksite yansıtılan faiz 230 ₺ ise 2. taksitin faizi bu tutardan daha az olacaktır. Kredi faizine yansıtılan %5 BSMV için örnek bir hesaplama yapacak olursak; ilk vadeden alınan faiz tutarı 140 ₺ ise %5 BSMV ücreti ise 140 ₺ x 0,05= 7 ₺ olacaktır. İkinci taksitin faiz tutarı 125 ₺ olduğunu varsayarsak BSMV ücreti ise 6,25 ₺ olacaktır.

KKDF Nedir ve Kredi Borcuna Ne Kadar Yansır?

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu olarak bilinen KKDF kredi faiz ücreti üzerinden tahsil edilir. %15 oranında alınan bu vergi Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılır. Konut kredisi dışında tüm kredilere yansıtılır.

KKDF Hesaplama

Aylık kredi vadesinin faiz tutarına göre değişkenlik gösteren KKDF tutarı %15 üzerinden hesaplanır. 140 ₺ x 0,15 = 21 ₺ KKDF vergisi alınır. 2. taksit 125 ₺ olması durumunda KKDF vergisi 18,74 ₺ olacaktır. Görüldüğü gibi taksit sayısı arttıkça alınan vergi ile birlikte KKDF ve BSMV vergi tutarında da azalma gözlenmektedir.

KKDF ve BSMV Vergilerinde Muafiyet

Her iki vergiden de muafiyet durumu yalnızca konut kredisinde mevcuttur. Böylece konut kredisi kullanacak olanlar %5 BSMV ve %15 KKDF vergilerinden toplam%20 oranında kazanç sağlamış oluyor.

Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi Vergi Muafiyeti

Konut ipotek ettirerek ihtiyaç kredisi kullanan tüketiciler BSMV vergisinden muaf olmaktadır. Ancak %15 oranında KKDF vergisi bu kredi türünde de talep edilmektedir.

Ticari Kredilerde Vergi Muafiyeti Var mı?

Ticari kredi bir diğer adıyla esnaf kredisi olarak da adlandırılan kredi türünden de KKDF ve BSMV vergileri talep edilmektedir. Ancak ihracatla söz konusu olduğunda bu işlem için vergiler talep edilmemektedir.

Kredi Dosya Masrafı Nedir? Ne Kadar Tahsil Edilir?

Kredi dosya masrafı 2014 yönetmeliğine dayanarak maksimum tüketicinin kullandığı kredi tutarının binde 5’i oranında talep edilebiliyor. 20.000 ₺ kredi kullanımı yapıldığını varsaydığımızda en fazla 100 ₺ dosya masrafı talep edilebilir.

Kredi kullanımı sırasında tüketiciden talep edilen masraflar bunlarla sınırlı değildir. Sigorta, ipotek veya ekspertiz gibi masraflar da kredi türüne göre değişkenlik gösterse de tüketiciden talep edilen bir diğer masraf çeşitleridir. Bu ücretlerden banka komisyon almamaktadır. Müşterisinden talep ettiği diğer masraflar ilgili birime aktarılmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Ek Masrafları

İpoteksiz ihtiyaç kredisi kullanımı sırasında BSMV, KKDF ve dosya masrafının yanı sıra bankalar tüketicisinden ferdi kaza veya hayat sigortası talep edebiliyor. Ek masraf talebinde bulunmayan banka kredileri de mevcuttur. Kredi başvurusunda bulunurken bu bilgilerin dikkate alınması önemlidir. Ek masraflara istinaden başvuru tamamen müşterinin isteğine bağlıdır.

Konut Kredisi Ek Masrafları

Konut kredisi kullanımı yapacak olan tüketiciden talep edilen ek masraflar ekspertiz ücreti, DASK ve Konut Sigortası’dır. Ayrıca taşınmaz rehin ücreti de talep edilebilir. Bu ücretler her bankaya göre değişkenlik gösterecektir. DASK ve Konut Sigortası ise konutun metrekare ve konumuna göre değişkenlik gösterir.

Taşıt Kredisi Ek Masrafları

Taşıt kredisinde ek masraf yalnızca Kasko’dur. Hayat sigortası veya ferdi sigorta gibi ek masraflar ise taşıt kredisi için her banka tarafından talep edilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.