Kredi Çekenlere “maaş haciz” Şoku!

06.05.2017
258
Kredi Çekenlere “maaş haciz” Şoku!

Banka kredisi kullanan ve kredi ödemelerinde sorun yaşayan vatandaşların, bu tip durumlarda sonucu icra takibine takılmalarıdır. Bu kişiler herhangi bir özel veya devlet kurumunda çalışıyorsa, kişilerin evlerine haciz işlemi başlatılmadan önce net olarak maaşlarına el konulmaktadır. Genel olarak kişilerin merak ettiği soru ise “maaşının ne kadarlık kısmına haciz” geleceğidir. Bu da pek çok kişinin mağdur olmasına neden olmaktadır.

Eğer banka veya başka bir kuruma olan borcunuzu yasal süreçler içerisinde ödemezseniz o zaman hakkınızda bir icra takibinin başlaması kaçınılmazdır. Bu sebeple icra işlemini çok iyi takip etmek ve ödemeleri zamanında gerçekleştirmek gerekmektedir. İcra işlemi iki şekilde yapılabilir;

  • Maaşa el koyma
  • Kişinin adına kayıtlı taşınır veya taşınmazlara el koyma

Alacaklı kurum veya kişinin avukatı, bu alacağı tahsil edebilmek adına maaşın bir bölümüne bloka konulmasını talep eder. İcra müdürlüğü de kişinin maaşının yattığı bankaya yazı gönderir ve maaşın belli oranda kesilmesini, diğer kalan tutarın da avukat üzerinden alacaklı kuruma havale edilmesi talep edilir. Böylelikle maaşa haciz işlemi tamamlanmış olur.

Maaşın tamamına haciz gelir mi?

Bankaya fazla tutarda borçlu olsanız da, kişinin hayatını idame ettirebilmesi için bir tutarı serbest bırakılmaktadır. Hukuki ve ahlaki anlamda maaşların tümüne el konması doğru değildir. Türkiye’ de mevcut iş kanunu alanında da kişilerin maaşlarının tümüne el konulması “yasa dışı” olarak ifade edilmiştir. Kişinin ancak ve ancak belli bir oranda ki maaşına el konulur. Burada da kamu çalışanı ve özel sektör çalışanı için bazı kıstaslar belirlenmektedir. Kişinin sahip olduğu mal varlığı, geliri, evinin kira olup olmadığı, eşinin çalışıp çalışmadığı ve kaç çocuk sahibi olduğu gibi durumlar, maaşın yüzde kaçlık kısmına el konulacağını ortaya çıkartır.

Maaşın minimum ¼’üne el konur!

Özel sektör işçilerinin maaşlarına icra gelmesi durumunda, İcra Müdürlüğünce kaleme alınmış olan haciz tutarı, kişinin maaşının ¼’ünden fazla olamaz! Ortalama bir kişi 3000 TL maaş alıyorsa, bu kişinin en az maaşının 750 TL’lik kısmına el konulmaktadır. Borçlar tamamlanıncaya kadar da banka bu el koyma işlemine devam eder.

Bazı alacaklı avukatlar İcra Müdürlüğünü ikna edip, maaşın tamamına el koyabilmektedir. Bu tip durumlar hukuka aykırı olmasından kaynaklı, eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa vakit kaybetmeden gerekli itirazların yapılması gerekmektedir. İtiraz mercii ise icra müdürlüğü değil, İcra Tetkik Hakimliği olmalıdır.

Maaş haciz itirazını nasıl ve nereye yapabilirim?

Maaşınıza el konulduysa veya borcunuzun karşılığında, kanunda belirtilmiş fazla oranda kesinti durumu söz konusuysa bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden şikayetlerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Borçlar kanunda veya iş kanununda açıkça belirtildiği üzere, kişinin düzenli hayatını devam ettirebileceği kadar haciz konmasını belirtmektedir Maaşının tamamına el konulması, hukuki yönden kesinlikle doğru değildir! Banka, bazen icra müdürlüğünün resmi talebi karşısında bu tip adımlar atsa da, kesinlikle kendisini haklı çıkartamaz! Bu nedenle hemen İcra Tetkik Hakimliğine başvuru yapıp, icranın durdurulması veya maaşa uygulanan bloke oranının düşürülmesini talep etmelisiniz.

Maalesef ki ülkemizde bazen bu tip hukuki yönlere aykırı durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu tip sıkıntılarla karşılaşılmaması ve aynı zamanda maaşınızın belli bir kısmını kullanabiliyor olmanız çok önemlidir bu tutar hesaplanırken bazı hususlar göz önünde bulundurmalı ve aynı zamanda alınan bilgiler neticesinde belli bir bölümüne kadar haciz istemleri gerçekleşmektedir. Sizlere bu konu ile alakalı merak edilen tüm detayları sunduk. Siz de bariz bir şekilde benzeri sıkıntılar yaşıyorsanız hemen şikayetlerinizi dile getirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.