Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmalıyım?

14.05.2017
186
Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmalıyım?

Genellikle yeni işe başlayan kişiler, acilen paraya ihtiyaç duydukları zamanlar banka kredisine yönelmektedir. Peki, kaç ay sigortalı olarak bankadan kredi çekilebilir? Bankalar kredi verirken kişilerin hem gelir, hem de sigortalılık süreçlerine ilişkin bir çalışma sağlamaktadır. Devamlı bir işte çalışmayan kişilerin ödemeleri aksatma riski çok yüksek olacağından dolayı, bankalar bu noktada daha uzun süre sigortalı olan kişilere kredi vermeyi mantıklı bulmaktadır. Bazı noktalarda okuyucuların merak ettiği kredi için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusunu daha detaylı bir şekilde açıyoruz.

Yeni işe başlayanların kredi süreçleri!

Daha önce herhangi bir işte, uzunca dönem çalışmış ve çeşitli sebeplerden dolayı ayrılmış olan kişi, ikinci bir işe giriş yaptığı an itibariyle (sigortanın ödendiği ilk ay) kredi çekme talebinde bulunabilirler. Bunun sebebi ise banka uzunca dönemdir kişilerin sigortalı olmasından sebep bu tür bir çalışma ortamı sunabilmektedir. Banka kredilerinin onay süreci de ortalama 1 ila 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Banka kredilerinin onay durumunda ise kredi başvurusu yapan ve henüz yeni sigortası başlamış olan kişilerin, belli bir sigortalılık gün sayısına ulaşması zorunlu kılınır. Bu durumda ise kredi için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusu çok sık araştırılmaktadır.

Kredi başvurusu yapan kişilerin bankanın kaç ay sigortalılık şartı isteyeceği merak konusudur. 1 aylık sigorta girişi yapan kişiler genelde direkt olarak bankalara yöneldiği için, bu durumda ise kişilerin kredilerine ret cevabı çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Yani daha önce herhangi bir işte uzun soluklu çalışmadıysanız veya ilk iş deneyiminiz esnasında kefilsiz kredi almak istiyorsanız, 1 aylık sigorta ödemesi yeterli olmayacaktır! Bankalardan rahat bir şekilde kredi alabilmeniz için minimum 5 ila 6 ay sürecinde sigortanız olması gerekmektedir. Tabii ki çekilecek olan tutara göre bu sürecin azalma durumu da söz konusu olabilir. Yani 10,000 TL ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin 3 aylık sigorta süreci bile yeterli olacaktır. Fakat aynı durum ev veya taşıt kredisi için geçerli değildir.

Sigorta süreci kredi onayını neden etkiliyor?

Özel bir şirkette çalışan ve maaş müşterisi olan kişiler, 1 aylık veya 2 aylık bir sigorta süreciyle beraber banka kredilerini talep edebilir, bu süreçte ise onay alabilirler. Bu durumda ise ilk olarak maaş kartınızın olduğu bankaya yönelmelisiniz. Eğer faiz oranı bakımından yüksekse, tabii ki alternatif bankalara göz atmak çok daha doğru olacaktır. Genel olarak bankalar, kendi müşterilerine kredi yapılandırması (taksitler) konusunda epey kolaylık sağladığından dolayı, direkt olarak maaş kartına sahip olduğunuz bankaya yönelmek çok daha doğru bir tercih olacaktır. Eğer banka hiç beklenmedik halde bir sigorta girişi yapılan kişilere de direkt olarak onay verebilir. Burada bankaların mutlak suretle dikkat çektiği ayrıntılar;

  • Kişinin aylık kazancı
  • Kişinin yaşı ve cinsiyeti
  • Banka kredisine başvuru yapan kişinin sahip olduğu taşınmazlar
  • Kredi başvurusu yapan kişinin kredi notu
  • İşe yeni girilmiş olsa da işyerinin profili
  • Kişinin maaş müşterisi olup, olmadığı
  • Daha önce ki bankacılık işlemlerinin son durumu
  • Kullanılmış olduğu kredi kartlarının limiti ve taksitlerinin ne kadar düzenli ödendiği

Gibi durumlar direkt olarak bankaların gözlemleri altında tutulmaktadır. Bu kriterlere uyan bir bireyseniz, henüz 1 aylık bir sigorta geçmişiniz dahi olsa bankalardan rahatlıkla kredi çekme şanslarına sahip olabilirsiniz. Bunun için kredi başvurusu yapan kişilerin sigortalılık süresi çok önemlidir. Ayrıca eğer yukarı kısımda ki maddelere %100 uyumluysanız, bankalar sizlere ilk sigorta ayı itibariyle kredi olanakları verme konusunda da epey kolaylık sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.