Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu

04.12.2017
331
Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu

  Tüketiciler bankalardan kredi talebinde bulunurken, bankalar kısmi veya zorunlu olarak istedikleri şartları yerine getirmelerini dile getirmektedirler. Bu durum kredi türüne göre değişiklik gösterse de her kredi için şartların bulunabileceğini asla unutmayın. Kredi çekerken istenilen bir takım belgeler içerisinde her ne kadar umursanmasa da hayat sigortasına ait evraklarda bulundurulmalıdır. Eğer hayat sigortanız yok ise bankalar sizin adınıza hayat sigortası açtırarak bu kapsamda sizi bu sigortaya dahil etmektedirler. Aslında buradaki amaç size zarar vermek kaydıyla yapılmıyor, aksine bankaların kredi verdiği kişilerden geri ödemeyi garanti adına almak için uygulamakta olduğu bir durumdur. Örnek verecek olursak, konut veya taşıt kredisi gibi yüksek bir meblağa dayalı krediyi çekecek olan kişinin hayatını kaybetmesi bankaları zora düşürmektedir.

Fakat hayat sigortası yaptırımı sayesinde bankalar bu tür üzücü ve olumsuz olaylara yönelik verdiği krediyi sigortalatmış var sayılıyor. Hayatını kaybeden kişinin ödeyeceği miktar tamamen sigorta şirketi tarafından bankaya ödenmektedir. Fakat bu durum bir takım sıkıntıları da maalesef beraberinde getirebiliyor.

Bankaların Sigorta Yapma Yetkisi Bulunuyor Mu?

Birçok tüketici “sigortayı yapanlar bankalardır” gibi yanlış algılar içerisinde bulunmaktadır. Hayır, bu durum tamamen gerçeklik dışı taşımakla birlikte, bankaların bu tür yetkileri bulunmamaktadır. Kredi alma durumunda ilgili banka tamamen kişinin mevcut anlaşmalı olduğu acentelerden bu süreci sigortalamaktadırlar. Daha doğrusu bu süreç zarfında bir nevi aracı konumuna geçmektedirler. Şunu da unutmamalısınız ki, bankalar tarafından sunulan sigorta şirketlerini kabul etmeme gibi bir seçeneğinizin olduğudur. Bu gibi durumların yanlış anlaşılması, farklı algılara kapılması krediyi çeken kişiyi sigorta kapsamında hem maddi, hem de imzalamış olduğunu kredi kapsamındaki zarar açısını da ortaya çıkarıyor.

Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Hayat sigortası zorunlu değil, fakat bu durumda dikkat edilecek bazı durumlar da bulunuyor. Bankalar tarafından sağlanan kredi ile birlikte ilgili kişiye dayatılan zorunluluk aslında yasal bir dayanak dahilinde bulunmuyor. Krediyi kullanacak olan kişi isteğe bağlı olarak dilerse bu zoraki duruma yönelik şartı dilekçe ile kabul etmeyebilir. Eğer bir sonuç alınamazsa, kişi isterse “Tüketici Hakları Hakem Heyeti” yardımıyla sorununa çözüm bulabilmektedir. Fakat bu durumda unutulmaması gerekilen önemli bir durum var. Hayat sigortası hangi koşulda ve nedeni ne olursa olsun önemli bir kapsamı içerisine almaktadır. Alanında uzman olan bir sigortacı personel ile birlikte daha kapsamlı poliçe hazırlanarak hem sigortalı kişi için, hem de sigortalının aile bireyleri için avantajlı bir durum sağlamaktadır.

DASK ve Konut Kredisi Farkı Hakkında Bilgi

Konut kredisi üzerine bir ürün türü kullanıyorsanız DASK sigortasını yaptırmak zorunludur. Bu zorunluluk içerisinde olan kişilerin avantajı ise istediği sigorta şirketinden anlaşma hakkını kullanarak yapabilmesidir. Bunun daha açacak olursak; bankalar tarafından yönlendirme ile daha yüksek bir meblağ ödemek yerine araştırmalar yaparak daha olumlu ve size uygun gelecek bir şirket dahilinde konut kredi sigortanızı yaptırabilirsiniz. Fakat burada dikkat edeceğiniz durum ise DASK ve konut sigortası arasındaki farkı bilmenizdir. Konut sigortası başvurusu zorunlu olmamaktadır, bu sigorta türü evinizde oluşabilecek yangın, infilak, sel, ferdi kaza, cam kırılması ve hırsızlık gibi durumlara yönelik teminat sağlamaktadır. DASK ise deprem ve benzeri doğal afetlere yönelik oluşacak durumlara karşın sigorta kapsamında tutmaktadır. Kendinizi, ailenizi ve evinizi beklenmedik olumsuz durumlara karşın sigorta altında tutmak her daim önemlidir. Fakat bu doğrultuda illa bankanın önereceği veya yönlendireceği sigortalardan faydalanmak istemeyebilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.