Kredi Borcu Erteleme ve Kredi Borcu Dondurma

13.03.2018
482
Kredi Borcu Erteleme ve Kredi Borcu Dondurma

Son dönemlerde hemen herkes bankaların sunduğu kredili ürünler üzerinden taleplerde bulunmakta. Bu taleplerin büyük bir çoğunluğu ihtiyaç kredileri olurken,  diğer kısımlarını ise konut ve taşıt kredileri gibi önemli bankacılık etkenlerini barındırıyor. Öte yandan ülkemiz dünya genellemesinde en çok bankalardan kredili ürünler kullananlar listesinde yer aldığını da söylemeden etmeyelim.  Buna yönelik Türkiye’de yaşayan her 10 kişiden 5’inin kredi borcu olduğu da ortaya çıkan istatistikler arasında yer alıyor.  Bu duruma yönelik tüketiciler kredi kullanımına yönelik aylık taksitlerini ödemekte zorluk çektiği görülmektedir. Durum böyle olunca tüketiciler kredi borcu dondurma veya kredi borcu erteleme gibi yöntemlerin olup, olmadığını araştırmaktadırlar. Fakat bu arayışların çoğu boşa gidiyor diyebiliriz, nedeni ise bankalarda maalesef kredi borcu dondurma gibi bir hizmet bulunmuyor.  Ama bankalar kredi dondurma gibi bir arayışta olan tüketiciler için taksit erteleme fırsatını sunarak,  kredi borçlarını daha iyi bir kapsamda ödemelerinde yardımcı olmaktadırlar.

 

Ziraat Bankası, ING Bank, Vakıfbank ve benzeri dev kuruluşlarda taksit erteleme dönemleri başlamış bulunuyor.  Bu bankalar dışında Türkiye’de faaliyet gösteren daha birçok banka da taksit erteleme fırsatını tüketicilere sunmaktadır. Birbirinden farklı sebeplere yönelik tüketiciler banka borçlarını taksit erteleme hizmetinden faydalanarak içerisinde bulundukları döneme ait borçlarını sonraki aylara erteleyebiliyor. Kredi veya kredi kartı gibi bankacılık ürünlerinin ödenmemesi gibi sorunlar tabi ki herkesin başına gelebilen doğal bir durumdur. Bu nedenle bankalar hem geri ödemelerin yapılmasında hem de tüketicilerin rahat bir dönem geçirmesi adına bu hizmet aksamını devreye sokmuş bulunuyor. Buna yönelik 3, 6 ve 9 aya kadar ileri tarihe ertelenebilir banka borç kredilerinden sizlerde faydalanabilmektesiniz.

Kredi Kartı Borcu Dondurma Seçeneği Var Mı? 

Bankalardan talep edilen kredilerden daha çok kredi kartlarına yönelik ürünlerde tercih ediliyor. Buna yönelik kredi borçlarında oluşan sorunlar aynı zamanda kredi kartı kullanımlarında da görülüyor.  Tüketicilerin bir kısmı kredi kartı ödemelerinde çeşitli problemler yaşayabiliyor, buna yönelik borçlarını ödeyememe durumuna gelenler ise kredilerde de olduğu üzere kredi kartı borcu dondurma arayışlarına geçmektedirler.  Maalesef yine kredi ürünlerinde de olduğu üzere kredi kartı borç dondurma seçeneği bankalar nezdinde yer almıyor. Fakat tıpkı kredilerde olduğu gibi kredi kartı borcu erteleme seçenekleri bankalar tarafından borcunu ödeyemeyen tüketicilere sunuluyor. Yine Ziraat Bankası, Vakıfbank ve ING Bank ve benzeri büyük banka kuruluşlarında kredi kartı borcu erteleme fırsatları bulunuyor. 

Kredi Borcumu Nasıl Erteleyebilirim? 

Kredi borcu erteleme hizmetleri her banka kapsamında bulunamıyor olabilir. Tamamen örneklendirme üzerinden gideceğimiz İş Bankası’nda kredi veya kredi kartı borcu erteleme olanakları bulunuyorken,  Akbank da bulunamıyor olabilir. Bu nedenle borç transferi olarak da adlandırılan kredi hizmetinden faydalanarak mevcut borcunuzu İş Bankası’na taşıyarak taksitlendirip ödemelerinizi daha düzenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yapacağınız bu işlem dahilinde kredi borcunuzu hem daha fazla taksitlerle,  hem de ileriye dönük atılan kredi taksitleriyle birlikte daha rahat bir şekilde ödeme planı içerisinde olabileceksiniz. Kredi borcu erteleme olanaklarını en iyi şekilde sunan bir diğer banka ise Garanti Bankası olmaktadır. İlgili bankaya müracaat ederek yetkili personellerle görüştükten sonra kredi borcunuzu bu bankaya taşıyabilir veya ilgili borca yönelik kredi bu bankada ise kredi borcu erteleme işlemini başlatabilirsiniz. Yeni bankanız, eski bankanızda bulunan mevcut borcu kapatarak uygun faiz oranlarıyla borcunuzu kendi nezdinde oluşturup yeni bir ödeme planı, taksit erteleme fırsatı gibi olanaklar sunarak borcunuzu daha kapsamlı ve iyi bir şekilde ödemenizi sağlamaktadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.