Kredi Borçları için Yapılandırma Yapılabilir mi?

10.01.2019
209
Kredi Borçları için Yapılandırma Yapılabilir mi?

Daha önce alınan kredileri ödemekte zorlananların genel olarak tercih ettiği bir kredi türü de kredi borç yapılandırmasıdır.  Sadece ödemelerde güçlük çekenler değil, yüksek faizli kredi alıp da sonradan düşen faiz oranları sebebiyle banka müşterileri kredi borçlarını yeniden yapılandırmak istemektedir. 30510 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemelere göre belirli şartları sağlayan müşteriler, borç yapılandırması hizmeti veren bankalara başvuruda bulunarak kredilerini yeniden yapılandırabilmektedir. Bu işlemin nasıl gerçekleştirilebileceğini yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.

Kredi Borçları Nasıl Yapılandırılabilir?

Öncelikle kimlerin kredi borçlarını yapılandırabileceğinden bahsedelim:

Yapılandırma hizmeti iki farklı nedenden dolayı yapılabilmektedir. İlki yazımızın başında da belirttiğimiz üzere kredi ve kredi kartı ödemelerinde güçlük çekenler, daha uygun ödeme koşullarına sahip olmak için yapılandırma taleplerinde bulunabilirler.

Bir diğer yapılandırma nedeni de güncel faiz oranlarının, kredi alındığı zamanki faiz oranlarıyla kıyaslandığında daha düşük seviyelere inmesidir. Örneğin %2.5 yıllık oranıyla aldığınız kredi için bir müddet sonra kredi oranı %2.0‘lara düşerse, yapılandırma için başvuruda bulunmanız daha kolay ödeme şartlarına sahip olmanızı sağlayacaktır. Ancak ülkemizde son zamanlarda yükselen faizler ve kredi oranları münasebetiyle bu işlemi gerçekleştirmek imkansız hale gelmiştir. Düşen faiz oranları nedeniyle yapılandırma talebinde bulunmak için öncelikle faizlerin de düşüşe geçmiş olması gerekmektedir.

Kredi Borçları Yapılandırma Talebi Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınız için yapacağınız yapılandırma talepleri bankalar tarafından değerlendirilmektedir. Her durumda bu talepler olumlu değerlendirilmez. Analizlerde öncelikle banka müşterisinin güncel kredi notu, güncel gelir durumu ve mevcut kredi ödemeleri dikkate alınarak gerçekleştirilir. Özellikle geçmiş dönem kredi ödemeleriniz incelenir ve uygun görüldüğü takdirde çeşitli bankalar vasıtasıyla kredi yapılandırma hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Farklı Bir Bankadan Kredi Yapılandırma Talebinde Bulunulabilir mi?

Çalışmakta olduğunuz bankanın faiz oranları ve ödemeleri sizi yıpratıyorsa, başka bir kurumdan yapılandırma hizmeti alabilirsiniz. Bu kredi hizmetinin adı bazı finans kurumlarınca kredi borcu yapılandırması, borç transferi veya yeniden yapılandırma olarak nitelendirilebilmektedir. Farklı isimlerde kampanyalarla müşterilere sunulan bu hizmet için, diğer kredi türlerinde olduğu gibi müşterilerin ödeme profilleri analiz edilir. Değerlendirme aşamasında borçlu olduğunuz tutar, vade sayısı ve ödeme durumunuz göz önünde bulundurularak olumlu görülen değerlendirmeler neticesinde bir ödeme planı oluşturulur. Eski bankaya olan borcunuz artık yeni bir bankaya transfer edilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken kredinizi yapılandıracağınız tutarın, geçmiş kredi tutarlarınızdan daha uygun olmasıdır. Ödeme gücünüzü mutlaka göz önünde bulundurarak banka ile anlaşmalı ve buna göre bir plan oluşturmalısınız.

Kredi Yapılandırması ile Borç Transferi Yapan Bankalar

Bankalara olan kredi kartı ve kredi borçlarınızı yeniden yapılandırma ile daha cazip ödeme koşullarıyla ödemeniz için bazı bankalar size bu hizmeti verebilir. Mevcut borçlarınız yapılandırılırken, güncel faiz oranlarıyla önceki faiz oranlarını karşılaştırarak, mantıklı olan bir şekilde borç transferi yapabilirsiniz. Tüketici kredileri kapsamında değerlendirilen bu hizmet için maksimum vade sayısı  48 aydır. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, ING Bank, Denizbank, Garanti Bankası, TEB ve Halkbank kredi yapılandırma ( borç transferi ) hizmeti veren bankalar arasında yer almaktadır.

Birden Fazla Kredi Borcu Tek Bir Bankada Toplanabilir mi?

Birçok bankada kredi ürününüz bulunuyorsa ve bu kredileri tek bir çatı altında toplamak istiyorsanız, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank ve İş Bankası aracılığı ile borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Özellikle daha önce almış olduğunuz kredilerin faizlerinden daha düşük faizli kredilerden yararlanarak kâra geçebilirsiniz. Bu işlemin bir diğer artısı da tek bir banka ile yalnızca bir ödeme periyoduna sahip olarak borçlarınızı yapılandırmış olursunuz. Bu sayede ödemelerinizi daha rahat takip edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.