Kredi Başvurum Onaylanmadı, Sebebi Ne Olabilir?

08.11.2018
239
Kredi Başvurum Onaylanmadı, Sebebi Ne Olabilir?

Kredi başvuru talebi sürecinde değerlendirmelere istinaden her zaman olumlu yanıt alınamayabilir. Bankalara kredi başvurusu yaparken online veya Şube kanalı kullanılabilir. Kredi başvuru süreci Online başvurular bankanın İnternet Sitesi veya Mobil Bankacılığı üzerinden yapılırken, SMS ile kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz. Her bankanın SMS ile kredi başvuru adımı da değişkenlik gösterir. Başvuru süreci banka politikalarına göre değişkenlik gösterse de yanıt 1 iş günü içerisinde başvuru sahibine SMS veya telefon ile bildirilir. Olumlu yanıtlanan başvurular için Şubeye gitmek gerekebildiği gibi ilgili bankada vadesiz hesap olması durumunda nakit anında hesaba  da yatırılabilir. Ancak her başvuru olumlu yanıtlamayabiliyor. Kredi başvurusu onaylanmamasının nedenleri neler? ve onaylanmayan kredi başvurusu sonrası hangi adımlar takip edilmeli yazımızda tüm bunlara yanıt alabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Onaylanmama Sebepleri

Gelirin Uygun Olmaması

Kredi başvuru talebinde bulunanların düzenli bir geliri olması talep edilen şartlardan biridir. Başvuru sahibinin gelir beyanında bulunamaması durumunda kredi başvurusu olumlu yanıtlanamayacaktır. Aylık net gelir ile başvuru sırasında talep edilen kredi tutarının uygun olmaması da başvurunun reddedilme sebeplerindendir. Banka kredi politikaları gereğince başvuru sahibinin aylık net gelirinin en fazla 4 katı kredi kullanımı yapılabilir. Daha fazla tutarlı kredi miktarı kullanımı gerektiğinde kişilerin bankaya ek gelir beyanında bulunması gerekiyor.

 

Kredi Skoru Düşük Olması

Banka hizmetlerinden yararlanırken mevcut borçlara düzenli ödeme yapılması yeni bir ürün kullanımı için önem arz eder. Düzensiz ödemeler kredi skorunu düşürür. Bankalarla yapılan tüm işlemler Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla kayıt altına alınır. Her yeni başvuruda ilgili banka Merkez Bankası’ndan kredi skoru kontrolü yapar. Bu kontroller sırasında kredi notu düşük olan kişiler kredi başvurusuna olumlu yanıt alamamaktadır. Kredi skorunu düzeltmek için mevcut borçlara üst üste en az 3 dönem düzenli ödeme yapmış olmalıdır. Yeni bir başvuruda bulunmak için kredi veya kredi kartı borcu olanlar ödemelerini düzenli yaptıklarında kredi skoru da yükselecek ve böylece yeni bir ürün kullanmaları mümkün olacaktır.

 

Kredi Skoru Kaydı Mevcut Olmaması

Bankalardan daha önce kredi veya kredi kartı kullanmayan kişiler ilk başvurularında kredi skoru belli olmadığından kredi onayı olamayabilir. Bu durumda bankalar müşterilerine düşük limitli bazı hizmetler sunarak kredi skoru kaydı oluşturma yolunu tercih ederler. Bankalar İlk Kart adı altında müşterilerine sunduğu kredi kartı bu hizmetlerden biridir. İlk Kart’ların özelliği düşük limitli kredi kartı hizmetidir. Kartı kullanımı ilk 6 ay boyunca takip edilir. Kartın kullanılması ve düzenli ödeme yapılması talep edilir. İlk 6 aydan sonra kredi skoru belirlenecek ve düzenli ödemelere istinaden kredi skoru yüksek olacağından bankanın kredi hizmetinden yararlanmak kolaylaşacaktır.

 

Kara Listede Olmak

Kredi veya kredi kartı kullanılırken düzenli ödemeler yapılması gerekir. Düzenli ödemeler yapılmadığında kredi skoru düşer. Ancak kişinin Kara Liste’ye alınmasına mevcut borçlarına 90 gün boyunca hiç ödeme yapmamış olması neden olur. Banka müşterisi kredi veya kredi kartına 90 gün içinde bir ödeme yapmadığında banka kişi hakkında yasal takip başlatır Yasal takibe alınan borçlar nedeniyle Kara Liste’ye alınan kişiler borçlarını bitirdikten en az 5 yıl yeni bir kredi ve diğer finans hizmetlerinden yararlanamayacaktır. Yasal Takibe düştükten sonra banka hizmetlerinden yararlanmak oldukça güçtür.

 

Eksik ve Yanlış Başvuru Yapılması

Bankalara online veya Şubeden kredi başvurusu sırasında eksik veya yanlış bilgi beyan edilmesi kredi başvurusu onaylanmama sebepleri arasındadır. Eksik belge sunulması durumunda yeniden başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Bu süreçte gerekli belgeleri tamamlayarak ilgili bankaya iletmeniz gerekir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.