Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

16.10.2017
314
Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi çekebilmek amacıyla müracaat etmeden önce ilk öğrenmeniz gereken mutlaka kredi notu olmalıdır. Siz kredi için müracaat ettiğinizde kredinizi değerlendirmeye alan personel kredi notunuza bakmaktadır. Kredi puanı ya da en çok bilinen adıyla kredi notu; bireylerin banka veya finans kuruluşları arasında geçen her türlü mali dengeye dayanarak farklı analizler neticesinde ortaya çıkan sayısal ifadelerdir.

Kredi Notu Basamakları

Kredi notu 0 ile başlamakta ve 1900 ile bitmektedir. KKB’ nin kişilere ait bankacılık ve finans kurumları arasındaki çalışma durumlarının değerlendirilmesiyle ortaya çıkan kredi puan değerlendirilmesidir.

0 ve 700 puan arasında kredi notunuz çıktıysa bu durum riskli grupta olduğunuzu göstermektedir. Bankalar bu durumda kredi talebinizi ret etmektedir. 701 ve 900 puan arasında kredi notunuz çıktıysa da durumunuz kötü demektir. Bu durumda da bankalardan kredi alamazsınız. 901 ve 1500 puan arasında kredi notunuz çıktıysa orta seviyede olduğunuzu göstermektedir. Bu durumda bankalar size kredi vermektedir. Ülkemizin kredi notunda ortalamasının 1400 puan olduğunu düşündüğümüzde bu arada kredi alabilirsiniz. Fakat kredi notunuz bu şekilde çıksa bile diğer bankalara kredi borcunuz varsa ve gelir durumunuz taksitlerinizden yüksekse bankalar kredi talebinizi yine ret edebilir. 1501 ve 1700 puan arasında kredi notunuz çıktıysa iyi seviyedesiniz demektir. Bu durumda bankalar kredi taleplerinizi değerlendirir ve rahatlıkla kredi alabilirsiniz. 1701 ve 1900 puan arasında kredi notunuz çıktıysa çok iyi durumdasınız demektir.

Fakat kredi notunuz 1850 puan olsa bile kredi kullanamayabilirsiniz. Daha önceden kullanmış olduğunuz kredilerin ödemesini düzgün yapmış bile olsanız sizin kredi ödeme limitiniz bulunmaktadır. Bu limitiniz kredi ve kredi kartlarıyla aşıyorsa, yasalar gereğince daha fazla borçlanamazsınız.

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır

Kredi notu öncelikle bankalara olan tüm borçlarınızın toplamını, kredi geçmişinize, ödeme durumunuza ve maaş geliriniz göre de giderinize, ödeyebileceğiniz kredi tutarının hesaplanmasına kadar ayrıntılı bir inceleme sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kredi notunuzu etkileyen birinci etken aylık gelirinizdir. Kredi tutarınız ile ödemelerinizdeki düzeni aylık geliriniz etkilemektedir. Bunun yanında daha önceden edinmiş olduğunuz bir kredi kartınız varsa ve ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıyorsanız kredi notunuz yüksek çıkmaktadır. Fakat kredi kartınıza veya kredinize ait ödemelerinizi geciktiriyorsanız ve de yasal takibe düştüyseniz kara listeye girdiniz demektir. En az 5 yıl boyunca kredi kullanamazsınız. Toplam borçlarınıza ait aylık ödemeniz aylık gelirinizin %50 sini geçmemelidir. Eğer bu dengede kredi ödemeniz daha çoksa kredi notunuz düşer ve yeni kredi kullanamazsınız.

Bankalar ile de düzenli olarak çalışmaya başlayın. Kredi notunuzu bankalar ile olan çalışma düzeninizde etkilemektedir. Bankalara mümkünse düzenli ödeme talimatı verin. Kredi kartı edinin eğer kredi kartınız varsa limit artırımı talep edin.

En son olarak da maaş aldığınız banka ile çalışmaya özen gösterin. Her bankaya kredi başvurusunda bulunmayın. Ret cevabı aldığınız her işlemde kredi notunuz düşmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.