Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

10.05.2017
207
Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi çekmek isteyen müşterilerin en çok karşılaştığı sorunların başında kredi sicil notunun düşük olması gelmektedir. Özellikle son zamanlarda oldukça dikkat edilen bu konuda hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazı dizimizde sizlere belirtmek istiyoruz.  Yıllar öncesine kadar Merkez Bankası’nın baktığı bu kredi sicil notu sistemine artık Findeks kredi kuruluşu bakmaktadır. Findeks üzerinden kayıtlı bulunan bu sistem üzerinden kredi sicil notunuzun ne kadar olduğunu öğrenme fırsatınız bulunmaktadır.

1 ile 1900 arasında değişkenlik gösteren kredi sicil notunda bankaların kredi verirken dikkat ettiği derecelerin açıklamasını buradan sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kredi notu neye göre artar ya da düşer?

Bankacılık işlemlerinde önemli olan bu kredi notunun düşmesine sebep olan konuların başında ödenmeyen krediler ve kredi kartları gelmektedir. Eğer daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin veya kredi kartlarınızın ödemesini gününde yapmıyor ve banka tarafından yasal süreç içerisinde uyarıları dikkate almıyorsanız kredi sicil notunuz otomatik olarak düşmektedir. Bu yüzden ödeme konusunda çektiğiniz sıkıntılı süreç kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notu nasıl yükselir?

Kredi notunun yükselmesi ise düşmesine neden olan olayların tam aksinedir. Eğer çekmiş olduğunuz kredilerin ödemesini gününde yapıyor ve banka ile herhangi bir sorun yaşamıyorsanız burada kredi sicil notunuz giderek yükselecektir. Sadece kredi için geçerli değil banka da devamlı olan nakit paranız bulunuyorsa, fatura ödeme konusunda düzenli bir fatura ödeme talimatınız varsa bankalar bu kriterleri göz önüne alarak sizlerin kredi notunu her zaman yüksek olarak tutacaktır. Bu bahsettiğimiz detaylara dikkat ederek sizlerde kredi sicil notunuzun her zaman yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

1-699 Kredi Sicil Notu Aralığı

Bu kredi sicil notuna sahip olan bir müşteri iseniz bankalardan kredi kullanma şansınız son derece düşüktür. Bunun nedeni ise kredi derecelendirme kuruluşu olan Findeks üzerinden riskli müşteri grubunda yer alarak daha önce ödeme konusunda sıkıntı çektiğinizi gösteren bir not aralığında yer alıyorsunuz.

700 – 1099 Kredi Sicil Notu Aralığı

Orta Riskli olarak geçen bu kredi notuna sahip olan müşterilerinde kredi çekme ihtimalleri göz önüne alındığı zaman kredi çekme ihtimalleri son derece düşüktür. Özellikle bankaları 1500 kredi sicil notu altında olan müşterilerine potansiyel olarak kredi verme ihtimallerini her zaman zayıf olarak açıklamaktadır.

1100 – 1499 Kredi Sicil Notu Aralığı

Diğer iki gruba göre biraz daha avantajlı olan bu kredi notunda bankalar genellikle kredi verirken kredi çekecek olan müşterilerinin gelir belgelerini göz önünde bulundurmaktadır. Eğer gelir belgelerinde herhangi bir sıkıntı yoksa sizlerde kredi talepleri sırasında bankadan olumlu cevap alabilirsiniz.

1500 – 1699 Kredi Sicil Notu Aralığı

Bu aralıkta bulunan kredi sicil notunuz sizlerin kredi çekme sırasında herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacağınız belirtmektedir. Kredi kullanma ihtimaline baktığımız zaman yüksek oranlarla kredi kullanma şansınızın bulunduğunu buradan belirtmek istiyorum.

1700 – 1900 Kredi Sicil Notu Aralığı

Yukarda verdiğimiz kredi sicil notu aralığında iseniz bankaların gözünde her zaman güvenilir bir müşteri potansiyelinde yer almış oluyorsunuz. 1900’den daha yüksek bir Kredi Sicil notunun olmadığını ve bu yüzdende bu kredi sicil notu aralığında bulunan müşterilerin genellikle talep edecekleri kredi miktarları her zaman onaylanmaktadır. Tabi burada banka yine kredi verirken gelir belgesinde yer alan bilgilere göre verebileceği en yüksek miktarı göz önünde bulundurarak müşterilerine kredi çekme imkanını sağlamaktadır.

İşte merak ettiğiniz kredi sicil notu aralıkları hakkında merak ettiğiniz detaylar.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.