Köye Dönüş Projesi 2019

08.02.2019
246
Köye Dönüş Projesi 2019

Tarım sektörünün gelişmesi ve istihdam için yeni bir alternatif yaratma amacıyla köye dönüş projesi, devlet desteği sunularak hayata geçirildi. Devlet tarafından Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı tarafından bir defaya mahsus olarak köye dönüş parası ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen köye dönüş kredisi birbirinden farklıdır. Biri bir defaya mahsus olarak verilen parayı kapsamaktadır. Diğeri ise her yıl 30 ar bin lira tutarında verilen genç çiftçi desteğini kapsar. Bu destek ile yaşadığı büyük şehirlerden köyüne kesin dönüş yapmayı düşünenler hedeflenmektedir. Köye dönüş kredisi ile, onların kırsal tarıma katılması ve bu dönüş aşamasında desteklenmesi  planlanıyor. Köye dönüş projesi kapsamında verilen destekler konusunda bilgileri yazımızda bulacaksınız.

Hem büyük kentlerdeki yoğunluğu azaltmak, geçim sıkıntısı yaşayanları ekonomiye tarım sektöründe kazandırmak hem de köyünden ayrılarak büyük şehre yerleşen çiftçilere, üreticilere ve köylülere iş olanağı yaratmak amacı ile köye dönüş projesi başlatıldı. Bu proje kapsamında devlet tarafından çeşitli desteklemeler ve hibeler veriliyor. Bu destek ve hibeler için daha evvel köyde ikamet etme zorunluluğu yok. Şart olarak bundan böyle köyde yaşamayı kabul etmeniz, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunma şartını kabul etmeniz gerekiyor. Destek olmak amacıyla, taşınmak veya göçü götürmek için maddi desteğe ihtiyaç belediyeler destek olabiliyor. Bu destekte eşyaların taşınması, nakliye araçlarının tutulması, ulaşım masraflarının karşılanması dahi var.

Köye Dönüş Projesi Ne Demektir?

Tarım ve hayvancılık alanında yeni bir atılım için bu proje hayata geçirildi. Bu proje ile; köye dönüş parası ve ödemeleri, köye yerleşerek tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermeye başlayanlara veriliyor. Bu destekler, bazen çeşitli kurumlar tarafından bazense Devlet Bankası olarak tüm çiftçilerin kalkınmasını amaçlayan Ziraat Bankası tarafından veriliyor.

Ziraat Bankası Köye Dönüş Kredileri

Bu krediler; köye dönüş yaparak köyünde küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, süt üretimi, tavukçuluk, yumurta üretimi, salma tavukçuluk, et tavuğu yetiştiriciliği, et üretimi, kurbanlık hayvan bakımı, damızlık hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlere devlet desteğiyle verilen bir kredilerdir. Ziraat Bankası tarafından Devlet Destekli olarak, çiftçi ve köye dönüş kredileri arasında Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvancılık Kredisi, köyde dana, düve, sığır, damızlık yetiştirmek için verilmekte olan kredidir. Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi ise; hayvancılık alanına canlılık getirmek amacı ile 2 yıl geri ödemesiz ve 7 yıl sonrasında geri ödemeli hayvan kredisidir. Bu kredi köyünde arıcılık yapmak, kovan almak isteyenlere veriliyor. 18 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı; banka sicili bozuk değilse ve bir iş projesi varsa, köye dönüş kredi başvurusu yapabilir. İş projeniz olmadan bu proje kapsamındaki destek yada kredilerden faydalanamazsınız.

Köye Dönüş Hibesi İçin Şartlar

✔︎        T.C. vatandaşı olmak

✔︎       18 yaşından büyük olmak

✔︎        41 yaşından küçük olmak

✔︎         Sosyal Güvencesi olmamak

✔︎         Ücretli olarak herhangi bir yerde düzenli olarak çalışmamak

✔︎         Örgün eğitim kurumlarında eğitim görmemek yani öğrenci olmamak(Açık öğretim veya uzaktan eğitim programları buna dahil değildir)

✔︎         Başvurunuzda sunulacak olan projenin daha önce herhangi bir kurumdan destek almamış gereklidir

✔︎        Vergi mükellefi olmamak

Genç Çiftçi Proje Hibesi 2019

Bu proje, 2019 ve 2020 yılında da uygulanması planlanıyor. Bu proje ile nüfusu 20 binin altındaki kırsal kesimde yaşayan gençlere iş istihdamı  sağlanması planlanıyor. Bu kapsamda hibeden faydalanmak isteyen gençler, proje geliştirip köye dönüş yaparak destek alabiliyor. Destek için; 30.000 TL veya bu miktar tutarında TİGEM tarafından canlı hayvan desteği veriliyor. Başvurular, 2019 yılı başvuruları 31 Mayıs tarihine kadar alınıyor ve düşünenlerin elini çabuk tutarak geç kalmaması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.