KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

11.04.2019
328
KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

Kendi işini kurmak isteyen, yen bir iş ve gelir sağlamayı hedefleyen insanların bunu istemeleri yeterli. İsteklerin gerçekleşmesi için destek ve sermaye bulmanın zor olduğu günümüzde devreye KOSGEB girer. Girişimcilere devlet tarafından verilen bir yardımdır. Ülke ekonomisine de fayda sağlayacağından devlet bunu destekler. Fakat bu durum sadece devletin parasal yardımı ile bitmez bir de elemana ihtiyaç vardır. KOSGEB yardımı alan kişilerin KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları konusunda bilgi sahibi olması gerekir. İşletmeci, KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları konusunda bilgi sahibi değilse şartlara uygun olmayan kişileri çalıştırır. Bu durum da işletmeciyi riske sokar.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

KOSGEB Nedir?

Açılımı,a Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Halk arasında KOSGEB olarak bilinir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır. Ülkemizde ekonominin desteklenmesi için küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomiye olan destek paylarını artırmak adına kurulmuştur. KOSGEB bu küçük işletmelerin rekabet güçlerini artırmayı ve büyüme yolunda ilerlemelerini de desteklemektedir. Bu destekten faydalanan küçük ve orta işletmeler eleman çalıştırma haklarına da sahiptir. Burada devreye KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları devreye girer.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB’in sağladığı destek programlarından biridir. Yalnız çalışamayan ve işletmesinde bir yardımcı personele ihtiyaç duyan işletme sahibi için oluşturulmuştur. Destek kapsamında KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları kurallarına uyan kişileri işletmeciler çalıştırabilir. Bu şartları KOSGEB belirler. Destek içeriğine göre çalıştırılan iki personel için toplamda 3 yıl boyunca 50 bin liraya kadar destek alabilirler. KOSGEB bu destek kapsamında işletmelerin personel sıkıntılarını çözmeyi hedeflemiştir. Ayrıca orta ve küçük ölçekli işletmelerin personel alımı ile işsizlik sorununun da önüne geçmeyi hedeflemektedir.

KOSGEB NİTELİKLİ Eleman Desteği Şartları Neler?

Elemana ihtiyacım ve destekten faydalanmak istiyorum diyen işletmecilerin öncelikle KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları başlığı altında geçen kuralları bilmesi gerekir. Bu kurallar;

Destek kapsamında çalıştırılacak personelin son 12 ay da aynı işletmede çalışmamış olması

2 yıllık meslek yüksekokul mezunu ya da daha üzeri bir eğitim diplomasına sahip olması gerekir.

  • Personel tam zamanlı çalışmalı.
  • Maaşı hesabına yatırılmalı.
  • Emekli ve yabancılar olmaması.
  • En fazla 2 personele destek verilir.
  • İşletme sahibi ile 1. derece akrabalığının bulunmaması gerekir.

Her bir mezuniyet derecesine verilen destek farklıdır. Eğitim durumu yükseldikçe destek de artar. Ayrıca KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları bölgeye göre de değişmektedir. KOSGEB bununla ilgili yatırım teşvik bölgelerini ilan etmiştir. Çalıştırılacak personelin ilk üç yıllık maaşının 1. Bölge için %50’si, 2-3 ve 4. Bölge için %60’ı, 5-6. Bölgeler için %70’i devlet desteği olarak işverene ödenir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

Başvuru Süreci

Destekten faydalanmak için KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları karşılanmalı ve başvuru süreci başlatılmalı. Başvurular 2018 yapılan bir düzenleme ile daha kolay bir hal almıştır. Sırasıyla yapılan işlemler şöyledir;

– İşletmeyi KOSGEB’e kayıt ettirmek

– KOBİ beyannamesi doldurmak

– İldeki KOSGEB müdürlüğüne giderek gerekli evrakları doldurmak

– Nitelikli eleman istihdam desteği başvuru formunu internet sitesinden indirip doldurmak

– Söz konusu belgeler KOSGEB kobi bilgi sistemi portalına yüklenir

Tüm bu belgeler doldurulmadan önce KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları çerçevesine uyan personeli bulmak gerekir.

Örnek Maaş Destek Programı Hakkında

Alınacak para desteği KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları kapsamında değişmektedir. Desteğin farklı olması yatırım teşvik bölgelerine göre belirlenmiş vaziyette. Destek şartlarına göre KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları çerçevesine uyan 4 yıllık üniversite mezunu 3000 lira ile işe alınmış ise İstanbul’da 1500 lira Hakkari’de 2100 lira desteği hak eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.