KOSGEB Destekli Bayilik ve Franchise Alanları

05.07.2017
285
KOSGEB Destekli Bayilik ve Franchise Alanları

KOSGEB adı altında sunulan kredi imkânları her geçen gün talebin artması ve ilginin çoğalması ile birlikte yerini yeni meraklara ve sorulara bırakmaktadır. Bu sorulardan birisi ise KOSGEB destekli bayilik ve Franchise alanları nelerdir olmuş olup, yani KOSGEB bayilik veren firmaları destekliyor mu olarak belirlenmiştir. KOSGEB bayilik destekliyor ise hangi bayilerin bayiliklerini desteklediği de kafalar da soru işareti olarak geri dönmektedir. Biz de bunları açığa çıkarmak amacı ile gerekli olan araştırmaları yaptık ve KOSGEB’in bayilik destekleyip desteklemediğini ve aynı zaman da destekliyor ise hangilerini desteklediğini sizler ile paylaşacağız.

KOSGEB Bayilik Destekliyor mu?

İlk olarak KOSGEB ilk kuruluş tarihinden 2009 yılına kadar sadece sanayi alanın da yapılacak olan girişimleri desteklemekteydi. Fakat 2009 yılından sonra alınan kararlar sonucun da devletin de verdiği destek ile şimdi hemen hemen her alanda olan sektörleri desteklemektedir. Bunun dışın da merak edilen bir konu olan KOSGEB bayilik destekliyor mu konusun da ise araştırmalarımız sonucun da KOSGEB Bayilik desteklemektedir. Tabi ki bunu öğrenmek birçok kişinin içini rahatlatsa da akıllara gelen diğer soru ise KOSGEB hangi bayilikleri desteklemektedir oluyor. Bunun için yazımızın devamını okumalısınız.

KOSGEB Hangi Bayiliklere Destek Vermektedir?

KOSGEB 2009 yılından itibaren hemen hemen her alana sunduğu desteği ile şimdiler de bayiliklere de destek vermektedir. Bu bayilikleri ise sizlere sunulan NACE isimli form da hem desteklediği alanları verirken desteklediği bayilikleri de sunmaktadır. Sizler de NACE isimli forma göz atarak hangi sektörler ve hangi bayilikleri destek verip vermediklerini görebilirsiniz. Fakat KOSGEB NACE formun da toplu isimler belirtmektedir. Örneğin restoran ve kafe açmak isteyen kişiler bu formda bu isimleri göremeyebilir. O zaman ise telaş yapmamalısınız. Çünkü bu kategori Fırın ve Unlu Mamuller İmalatı kategorisine girmektedir. Bu kategori altın da Kafe ya da Restoran açabilirsiniz.

Bayilik İçin KOSGEB Desteği Almak İçin Neler Yapmalıyım?

KOSGEB’den destek almak ve bayilik alarak işletmeye dâhil olmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken seçtiğiniz bayiliğin KOSGEB’in destekleyip desteklemediğine NACE formundan bakmalısınız. Eğer KOSGEB seçtiğiniz bayiliğe destek veriyor ise bayilik başvurusun da bulunarak diğer yandan ise KOSGEB’in Girişimcilik Kursuna kayıt işlemini başlatmalısınız. Girişimcilik kursuna kayıt olduktan sonra ise 32 saat eğitim alarak Girişimcilik sertifikası almalısınız. Unutmayın ki KOSGEB başvuruların da Girişimcilik Sertifikası oldukça önem arz etmektedir.

Girişimcilik sertifikası alan bir kişi aynı zaman da KOSGEB’e de başvuruda bulunmalı ve dükkânını bayilikte olan şartlar çerçevesin de tutarak dekor etmelidir. Tabi ki dükkânı dekor ederken bütün faturaları tutmayı ve harcamalarınızı faturalandırmayı unutmamalı ve bunları kaybetmemelisiniz. KOSGEB’in veri tabanına kayıt işlemlerini yapmalısınız. Tabi ki bu işlemleri yaptıktan sonra ise KOBİ beyannamesi doldurmalısınız. Bu aşamaların hepsini yaptıktan sonra ise iş planı projesini hazırlayarak KOSGEB heyetine onaya sunmalısınız. Bu aşama oldukça önem arz etmekte olup, düzgün ve oldukça kaliteli bir şekil de iş planınızı sunmalısınız. Aksi halde heyet bu projeyi kabul etmez ise ne hibeden nede faizsiz krediden yararlanma imkânınız kalmayacaktır. Bunun için sunuma oldukça önem vermelisiniz. Heyet iş planınızı onayladıktan sonra ise her işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş ve ya faizsiz kredi imkânına sahip olur ya da hibe kredisinden yararlanabilirsiniz.

Devletin sizlere sunduğu bu imkândan 18 yaş üzeri her bay ve bayan talep edebilir. Tabi ki bayan girişimcilere daha çok destek sunulmaktadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.