KOSGEB Desteği Alan Projeler Hangileridir

19.04.2017
277
KOSGEB Desteği Alan Projeler Hangileridir

KOSGEB Desteği Alan Projeler Hangileridir

KOSGEB, ülkemizdeki girişimcilere finansman sağlamanın yanı sıra, başta istihdam olmak üzere, birçok ekonomik tablonun oluşmasında da büyük bir öneme sahiptir. Yıllardır var olmasına rağmen, son dönemlerde her gün gündeme gelen KOSGEB, girişimciliğin gelişmesinde de önemli bir paya sahiptir. Çünkü, tasarlanan bir proje ya da fikir aşamasında olan bir projenin ilerleyebilmesi için temel gereksinim olan finansman, günümüz şartlarında çok kolay bir şekilde bulunmamaktadır. KOSGEB bünyesinde verilen eğitimlerin ardından kişilerin hem piyasada tutunabilmeleri, hem projelerini geliştirebilmeleri hem de piyasanın durumuna göre kararlı adımlar atabilmesi sağlanmıştır. Verilen KOSGEB destekleri de, bu eğitimler sonucunda başarılı olanlara sunulmaktadır.

KOSGEB destekleri binlerce projenin hayata geçmesini sağlamış olsa da, halen bu desteklerin verilmediği, verilen desteklerin ise yalnızca büyük işletmelere verildiği gibi algılar bulunmaktadır. Bundan dolayı bu yazımızda KOSGEB üzerinden alınan eğitimlerin ardından destek almaya hak kazanmış olan projeleri ve alanlarını sıralayacağız.

Hangi Alanlarda KOSGEB Desteği Verildi?

KOSGEB destekleri alınan ve şuan faaliyette bulunan işletmelerin bulunduğu sektörlerden en fazla olanları şu şekildedir.

1-Dondurma İmalatı

2-Süt ve Süt Ürünleri İmalatı

3-Bitkisel Sıvı ve Katı Yağların, Hayvansal Sıvı ve Katı Yağların Üretimi

4-Et ve Et Ürünleri İmalatı

5-Gıda Ürünlerinin İmalatı

6-Hazır Yemek Firmaları

7-Fırınlar ve Unlu Mamüller

8-Tekstil Ürünleri Üretimi

9-Büro ve Mağaza Mobilyaları Üretimi

10-Organik Tarım

11-Oyun ve Oyuncak İmalatları

12-Kağıt ve Kağıt Ürünleri İmalatı

13-Boya ve Pigment İmalatı

14-İnşaat Sektörü

15-Çatı Bakım ve Onarım İşlemleri

Burada bahsi geçen 15 farklı sektör, en çok başvuru yapılan ve en fazla destek alan sektörleri ifade etmektedir. Bu sektörlerin ön plana çıkmasında ise, sağladığı istihdamın önemi son derece büyüktür.

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin sayısı fazla olsa da, destekler ile işletmesini kuran ya da büyüten kişilerin sayısı son derece azdır. Bunun nedeni, kişilerin doğru bir proje seçmemiş olması olabileceği gibi, gerekli KOSGEB şartlarının yerine getirilmemiş olması da olabilir. KOSGEB’in desteklerini sunabilmesi için belirlediği şartlar şu şekildedir.

*İlk olarak kişiler bağlı bulundukları il ya da ilçe merkezlerinde bulunan KOSGEB merkezlerine giderek, aktif bir girişimcilik eğitiminin olup olmadığını öğrenmesi, aktif olan bir kurs ya da açılması planlanan bir kurs varsa da kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

*Kursa başvurular sırasında, kişilerin hangi proje için destek almak istediklerine dair mülakat yapılmaktadır. Bu mülakata hazırlıklı gidilmesinde fayda vardır. Kendinizi ifade edemezseniz, kursa kayıt işleminde problem yaşayabilirsiniz.

*KOSGEB kurslarında devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bu yüzden kursa başladıktan sonra tüm derslere gidilmesi gerekmektedir.

*Kurs tamamlandıktan sonra KOSGEB veri tabanına kayıt olmak için fizibilite raporu hazırlanması ve ardından da KOSGEB komitesine sunulması gerekmektedir.

KOSGEB Kurslarında Hangi Eğitimler Verilir?

KOSGEB destekleri alınabilmek için kişilerin Girişimcilik Sertifikası’na sahip olması gerekmektedir. Bu sertifika ise, uygulamalı girişimcilik eğitiminin alınması ile birlikte verilmektedir. Bu eğitimler sırasında kişilere ilk olarak piyasalar hakkında eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerde, piyasalarda rakiplere karşı ne gibi tavırlar içerisinde olmaları anlatılacaktır. Bu eğitimlerin ardından kişilerin fizibilite çalışmalarında ne gibi araştırmalar yapacakları anlatılmaktadır. Son olarak da işletmelerin hukuki yapılarından bahsedilecektir. Hukuki yapılarına göre işletmeler anlatılırken, özellikle sıfırdan işletme kuracak olan kişilerin başlangıçta nasıl bir adım atması gerektiği, ortaklık mı yoksa şahıs üzerine mi işletme kurulacağı konularında karar verilmesi kolaylaşacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.