Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma ve Refinansman Kredisi

11.09.2017
285
Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma ve Refinansman Kredisi

2017 yılında konut kredisi faiz oranları bilindiği gibi düşmeye devam ediyor. Bununla birlikte ev kredisi çeken ve bu düşük faiz oranlarıyla konut kredisini yapılandıran birçok birey olacak. Bankaların yeniden yapılandırmaya yanaşmamaları, yeni uygulamaları da beraberinde getirdi. 2017 yılında konut kredisi çeken bireyler, refinansman uygulaması ile konut kredilerini yeniden yapılandırabilecek.

Konut kredisini yeniden yapılandırma işlemi; eğer konut kredisi çektiniz ve bunu öderken güçlük yaşıyorsanız, krediyi çekmiş olduğunuz bir bankaya ya da diğer bir bankaya taşıyarak, sizleri zorlamadan yapılan ödeme planlamasıdır. Tam da bu noktada önemli birkaç husus vardır.

•Toplam çekilen kredi maliyeti

•İki kredinin faiz oranları arasındaki fark

•Kalan ödeme miktarı

•Ödenmekte olan taksit tutarı

Konut Kredisini Yeniden Yapılandırma Dezavantajları

Yeniden yapılandırma ile beraber, aylık 1500 TL tutarında ödemiş olduğunuz bir kredi taksidi, 1000 TL’ye kadar düşebilir. Fakat vadeyi uzatmış olduğunuz için, eş zamanlı olarak uygulanan faiz oranı da artacaktır.  Yani geri ödeme tutarınız eğer 120.000 TL civarında seyir alıyorsa, yapılandırma ile 140.000 TL olabilir.

Sabit faizli kredi çekildiğinde ve bu kredinin faiz oranları yükseldiği zaman, müşteri bundan hiçbir şekilde etkilenmez. Yapılandırma sayesinde düşük faiz oranlarından yararlanabilir. Konut kredilerinde faiz oranı arttıkça, ödenmesi gereken anapara da artar. Vadeyi kısa tutarsanız eğer, aylık ödenen tutar artacaktır. Bu konuda ödeme gücünüzü ve aylık kazancınızı bir planlama halinde göz önünde bulundurmalısınız.

Faizler düştüğünde yeniden yapılandırma

Bilindiği gibi bankaların faiz oranları düştüğü zamn, konut kredinizi yeniden yapılandırma gibi bir zorunluluğu yoktur. Burada yeni alacağınız kredinin masraflarını da hesaplayarak değişimin sizler etkisini yani karını hesaplayınız. Konut kredisi yapılandırmada, diğer kredinizi kapatma ücreti de söz konusudur. Yani kazancınız, ödemiş olduğunuz masrafların üzerinde ise, bu işlem sizler için çok uygun olacaktır.

Konut kredisi yapılandırma kendi bankanız ile ya da farklı bir bankaya da transfer olabilir. Örnek verecek olursak eğer, Alp bey A bankasından 1 yıl önce %1.10 faiz oranıyla beraber, 120 aylık vadeyle 100.000 TL tutarında aylık taksidi 1500 TL TL civarında bir konut kredisi çektiğini düşünelim. Alp bey diğer bir bankayla da kalan 8 yıl için, %0.75 faiz oranı ve 1500 TL dosya masrafı ile anlaşma yapsın. Alp bey eğer A bankası ile devam etseydi, kalan 89 bin TL için, 55.000 TL civarında faiz ödemesi yapacaktı. Kredisini B bankasına yönlendirdiği için, faiz tutarı, 39.000 TL civarında oldu. Aylık taksitleri de azalır ve 16.000 TL civarında kara geçer. Fakat eğer aylık taksit tutarını sabit tutarsa ve vadeyi kısaltırsa, 22.000 TL civarında kara geçmiş olur.

Konut Kredisi Yapılandırma Ücreti

Faiz oranları düştüğü zaman, kendi bankanız ile yapılandırma yapmak veya başka bankaya transfer etmek, düşünüldüğü zaman oldukça karlı bir işlem olur. Ama devam etmekte olduğunuz bankanızın piyasa faiz oranları limitine takılmaması veya yapılandırma işlemi için çok yüksek faiz oranlarını aktif etmesi gibi durumlarda, transfer işlemi yapmak sizler için çok daha karlı bir durum olabilir. Bunun için yapılması gereken işlem transfer yapmadan önce, diğer bankaların verdiği şartları iyice araştırmanız ve bu araştırma sizin tamamen yararınıza olacaktır. Transfer yaparken, daha önceki zamanlarda almış olduğunuz ödeme planında yeniden düzenlemeler olacağından dolayı kalan tüm anapara üzerinden bankalar, vadesi 36 ayın daha altında olan krediler için %1, vadesi 36 ayın tamamen üzerinde olan krediler için ise, %2 oranında bir cezayı yasal olarak kabullenmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.