Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

11.11.2017
271
Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Günümüz şartlarında ev almak bir o kadar zorlaşmış olsa da bu durumu kolaylaştırmak için bankaların sunduğu krediler mevcuttur. Uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile vatandaş artık daha kolay ev sahibi olmaktadır. Aylık gelir gider hesabının doğru yapılması durumunda herhangi bir sorunla karşılaşmadan ev sahibi olan vatandaşlar ister hayallerinde evlere almaktalar isterlerse geleceğe dönük yatırım yapabilmektedirler. Durum böyle olunca konut kredisiyle ilgili merak edilen ayrıntılarda artmaktadır. En çok akla takılan sorulardan biri olan Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?’ i sizler için inceledik. Dosya masrafı, ekspertiz ücreti, konut sigortası, hayat sigortası olmak üzere belli başlı bölümlerden oluşan konut kredisi masrafları şu şekilde açıklanabilir.

 

Dosya Masrafı

Akıllara en çok takılan ve soru işareti uyandıran Dosya Masrafı Nedir ve dosya masrafı ne kadar tutar soruları, 2014 yılında çıkan “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” ile cevaplanabilmektedir. Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” kararı ile dosya masrafı çekilmek istenen kredi tutarının en fazla ‰ 5 ( binde beş ) olarak belirlenmiştir. Yani siz 100.000 TL tutarında kredi kullanmak istiyorsanız sizden talep edilebilecek dosya masrafı en fazla 500 TL olabilmektedir.

Ekspertiz Ücreti

Ekspertiz Ücreti bankaların vereceği kredi miktarını doğrudan etkilemektedir. Kredi ile alınmak istenilen konutun değeri hakkında inceleme ve analizler yapan ekspertizler bankalara sundukları değerin en fazla %75 i oranında kredi verilmektedir. 100.000 TL değerinde bir konut almak için konut kredisi başvurusu yaptığınızda en fazla alabileceğiniz kredi tutarı 75.000 TL olmaktadır.  Verilecek olan ekspertiz ücreti evin dış ve iç özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Ziraat Bankası Ekspertiz Ücreti; En az 360 TL en fazla ise 1440 TL ekspertiz ücreti talep etmektedir. Ortalama tutar ise 900 TL’ dir.

Garanti Bankası Ekspertiz Ücreti; neredeyse bütün konut kredilerinde Garanti Bankası 550 TL ekspertiz ücreti talep etmektedir. Sadece sunduğu iki kredi çeşidinde bu değer 1100 TL olmaktadır. Bunlardan ilki 120 ay vadeli, 100.000 TL tutarlı %100 mortgage kredisi, ikincisi ise 120 ay vadeli 100.000 TL tutarlı evini değiştirene mortgage kredisidir.

ING BANK Ekspertiz Ücreti; ING BANK genel olarak müşterilerinden 500 TL ekspertiz ücreti istemektedir.

Denizbank Ekspertiz Ücreti; Denizbank konut kredisi ekspertiz ücreti ortalama 750 TL’ dir. Bu değer 500 metrekareye kadar olan evler için geçerlidir.

Türkiye Halk Bankası Ekspertiz Ücreti; Türkiye Halk Bankası ortalama 650 TL ekspertiz ücreti almaktadır.

Vakıfbank Ekspertiz Ücreti; ortalama olarak Vakıfbank 100.000 TL tutarlı konut kredisi için ‰5 oranında yani 500 TL ekspertiz ücreti talep etmektedir.

Türkiye Ekonomi Bankası Ekspertiz Ücreti; Türkiye Ekonomi Bankası ortalama olarak bütün konut kredilerinden vade ve tutar gözetmeksizin 500 TL ekspertiz ücreti talep etmektedir. Alınmak istenen konutun durumu, yeri ve değerine göre bu ücret farklılık göstermektedir.

Yapı Kredi Bankası Ekspertiz Ücreti; Yapı Kredi Bankası ulaşım, harç bedeli ve KDV dâhil olmadan her türlü vade ve tutar için 495 TL ekspertiz ücreti istemektedir. Ulaşım, KDV ve harç bedeli ile istenilen ekspertiz ücretinde farklılık olmaktadır.

 

Hayat Ve Konut Sigortası

Hayat Ve Konut Sigortası bilinenin aksine son yapılan düzenlemeler ile artık müşteriler için zorunlu değildir. Tamamen müşterinin kendi tercihine bakılmıştır. Konut alınırken yaptırılması zorunlu tek sigorta Zorunlu Deprem Sigortası yani DASK’ tır. DASK dışında herhangi bir zorunlu sigorta yaptırımı bulunmamaktadır.

Bunların dışında kredi alma durumunuza göre ek masraflar bulunmaktadır. İpotek tahsis ücreti, ipotek fekki ücreti, hesap işletim ve hesap özeti gönderim ücretleri, erken ödeme cezası gibi durumlarda sizlerden ek ödemeler istenilebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.