Konut Kredisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

22.11.2018
214
Konut Kredisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Konut kredilerine başvurmadan önce rehber niteliğindeki bu yazımızı okuyarak, bu kredi türü hakkında aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Konut kredisi çekmek için ne kadar peşinat gerekli, hangi bankalar konut kredisi veriyor, konut kredisi için gelir durumu önemli mi, ekspertiz raporu nasıl belirlenir, konut kredisi kaç yıl vade ile verilir gibi soruların cevabını açıklıyoruz.

 

Konut Kredilerinde Ne Kadar Peşinat Olması Gerekir?

Bankalar, satın almak istediğiniz evin değerinin en fazla %80‘i kadar kredi kullandırabilmektedir. Bazı bankalarda bu oran %70-75 seviyelerindedir. Ziraat Bankası %75‘ine kadar kredi kullandırabilmektedir ve vermeniz gereken peşinat tutarı evin değerinin %25‘ine tekabül etmektedir. Örnek verecek olursak 100.000 ₺ değerinde bir evi konut kredisi kullanarak satın almak için 25.000 ₺ peşinat vermeniz gerekir. %20 peşinat isteyen bankalara başvuru sırasında 20.000 ₺‘yi bulundurmanız gerekmektedir.

 

Hangi Bankalardan Konut Kredisi Alabilirim?

Ülkemizde birçok banka müşterilerine belirli şartları sağladığı takdirde konut kredisi verebilmektedir. Denizbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, TEB, QNB Finansbank bu bankalardan bazılarıdır. Bankaların kredi oranları ve vade sayıları farklılık göstermektedir. Konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce ödeme gücünüze bağlı olarak ödeyebileceğiniz aylık tutarı belirledikten sonra, bu rakama göre vade sayısı uygun olan bankalara başvurmanız; ödeme kolaylığı açısından son derece önemlidir.

 

Konut Kredisi İçin Gelir Durumu Önemli mi?

Gerek konut kredilerinde, gerekse ihtiyaç kredisi veya araç kredisi gibi kredi türlerinde mutlak surette incelenen belgelerin arasında gelir belgesi gelmektedir. Düzenli bir geliriniz yoksa, konut kredisi kullanmak hayalden öteye gidemeyecektir. Hatta düzenli gelir durumunuz olsa dahi, mevcut gelirinize bağlı olarak satın alabileceğiniz ev miktarları bankalar tarafından belirlenmektedir. Yani konut kredisi çekmek için bir bütçe sınırı bulunmaktadır. Bu sınır da sizin gelir durumunuza göre netleşir.

 

Konut Kredisi Başvurularında Ekspertiz Raporu Nasıl Hazırlanır?

Satın almayı düşündüğünüz ev veya dairenin, kredi başvurusu sırasında ekspertiz tarafından incelenmesi gerekmektedir. Bankaların konut kredisi değerlendirme aşamalarından birisi olan ekspertiz raporu, bazı kriterlere göre belirlenir. Satışa konu olan evin konumu, evin yaşı, kullanılan malzeme kalitesi, kat sayısı, çevre muhitlerdeki evlerin piyasa durumu gibi birçok kriter incelenerek ekspertiz raporu hazırlanır. Ekspertiz raporundaki değerin %80‘ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

 

Konut Kredisi Kaç Yıl Vade ile Alınabilir?

Bankalar konut kredileri kampanyaları incelendiğinde farklı vade seçenekleri göze çarpmaktadır. Tüm bankalar için aynı vade sayısı bulunmaz. Türkiye’de güncel olarak en fazla vade veren banka 25 yıl ( 300 ay ) ile Denizbank’tır. Diğer bankalar ise 10 yıl ( 120 ay ) ve 20 yıl ( 240 ay ) gibi vade seçenekleri sunmaktadır. Konut kredisi aldıktan sonra ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. Banka ile anlaştığınız ayın herhangi bir günü ödemenizi yapabilirsiniz.

 

Konut Kredisi Başvuru Aşamasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Banka şubelerine şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru sırasında öncelikle T.C. kimlik numaranız gereklidir. Bankalar sizden gelir belgenizi, tapunuzu isteyebilir. Bunun haricinde yine bankaların inisiyatifine bağlı olarak bir kefil de talep edilebilir. Bu belgeleri sunduktan sonra bir sonraki aşama olan ekspertiz incelemesidir. Ekspertiz incelemesi için banka müşterisinin bir masrafı olacaktır. Ekspertiz ücreti ortalama 500 ₺ ile 800 ₺ arasında değişmektedir.

 

Konut Kredisi Çekildikten Sonra Geri Ödemeler Hangi Sıklıkla Yapılır?

Satışa konu olan ev için yaptığınız kredi başvurularının akabinde size evin %80‘ine kadar kredi verilebilmektedir. Geri ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. Banka ile ayın herhangi bir günü veya haftası için ödeme periyodu konusunda anlaşabilirsiniz. Ödeme zamanını, maaş aldığınız haftaya denk getirmeniz, ödeme kolaylığı açısından yararınıza olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.